رسانه خبری پیامِ ایرانی

ارسال یک محموله دارویی نیم میلیون دلاری کره جنوبی به ایران | ایران | DWوزارت خارجه کره جنوبی روز پنج‌شنبه اعلام کرد، یک محموله دارویی نیم میلیون دلاری به ایران ارسال شده و انتظار می‌رود فردا شنبه دهم خرداد (۳۰ مه) وارد تهران شود.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از رسانه‌های کره‌ای گزارش داد، داروهایی که از مسیر هوایی به ایران ارسال شده برای درمان بیماری “گوشه”، یک بیماری ارثی یا ژنتیکی، کاربرد دارد.

بنابر این گزارش، وزارت خارجه کره جنوبی می‌گوید انتظار می‌رود محموله دیگری از صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش ۲ میلیون دلار در ماه آینده به ایران ارسال شود.

دارو و تجهیزات پزشکی شامل تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی نمی‌شوند، اما به طور معمول تحریم‌های مالی و بانکی داد و ستد این کالاها را نیز دشوار می‌کند.

ایالات متحده اردیبهشت سال پیش و با خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های لغو یا تعلیق‌شده علیه جمهوری اسلامی را دوباره اعمال کرد. این تحریم‌ها در دو سال گذشته مدام شدیدتر شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شهریور سال گذشته با امضای فرمانی بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را به فهرست شرکت‌های تحریمی اضافه کرد. با این اقدام مبادلات بین‌المللی مالی ایران بسیار دشوارتر از قبل شد.

دولت سوئیس بهمن ماه سال گذشته پس از جلب موافقت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ساز و کاری راه انداخت که صادرات دارو و مواد غذایی به ایران را بدون نقض تحریم‌های بانکی تسهیل کند.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دولت این کشور مشغول رایزنی با مسئولان آمریکا و جمهوری اسلامی است تا صادرات به ایران، که در حال حاضر شامل دارو و تجهیزات پزشکی می‌شود، مواد غذایی و محصولات کشاورزی را نیز پوشش دهد.

بلوکه شدن میلیاردها دلار پول نفت ایران در کره جنوبی

کره جنوبی تا پیش از بازگشت تحریم‌های آمریکا، یکی از مشتریان اصلی نفت ایران بود. خبرگزاری بلومبرگ اواخر آذر ماه سال پیش به نقل از روزنامه “چوسان ایلبو” کره جنوبی گزارش داد که معادل حدود شش میلیارد دلار پول فروش نفت ایران در دو بانک این کشور بلوکه شده و وزارت خارجه جمهوری اسلامی ماه گذشته برای تعیین تکلیف این پول‌ها سفیر سئول در تهران را احضار کرده است.

به نوشته این روزنامه، کره جنوبی در همان زمان هیأتی به ایران فرستاد تا اطمینان دهد که سئول برای یافتن راهی جهت انتقال پول ایران و همچنین برای از سرگیری صادرات کالاهای بشردوستانه، مشغول مذاکره با مسئولان ایالات متحده است.

آمریکا پس از اعمال مجدد تحریم‌ها شماری از مشتریان نفت ایران از جمله کره جنوبی را برای مدتی از تبعیت از رعایت تحریم‌ها معاف کرد، اما این معافیت از آوریل سال گذشته به این سو تمدید نشده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که کره جنوبی از ماه‌ها پیش تلاش می‌کند نظر موافق آمریکا را برای از سرگیری صدور کالاهایی به ایران که مشمول تحریم نیستند جلب کند تا از این طریق بخشی از بدهی‌های نفتی تسویه شود.

ارسال نخستین محموله دارویی به ایران پس از دو سال وقفه و اظهارات وزارت خارجه کره جنوبی در مورد صدور یک محموله دیگر در ماه آینده می‌تواند نشانه‌ای از به نتیجه رسیدن نسبی رایزنی‌های سئول و واشنگتن در ماه‌های گذشته باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.