رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران؛ بازگشت کارمندان، افزایش ابتلا در استان‌های جنوبی | ایران | DWقرار است از روز شنبه دهم خرداد، همه کارمندان در ایران سر کار حاضر شوند. بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز برای ۱۷ خرداد پیش‌بینی شده است. رفع بسیاری محدودیت‌ها و “عادی‌سازی” امور در حالی است که چند استان جنوبی در مسیر اوج ابتلا قرار دارند و وزارت بهداشت نیز در باره سفرهای تفریحی و غیرضروری بین‌شهری، هشدارهای اکید می‌دهد.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، روند ابتلا به کووید۱۹ در استان‌های جنوبی را بیانگر مردود بودن فرضیه عدم انتقال ویروس کرونا در مناطق گرمسیری دانست. او با ابراز نگرانی از تاثیر حضور افراد در فضاهای بسته گفت: «در حالی که روند موارد ابتلا به کرونا در سایر نقاط کشور رو به کاهش است، در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلا هستیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او به خصوص روند ابتلا به ویروس در سیستان و بلوچستان طی هفته‌های اخیر را “نگران‌کننده” خواند و علت امر را “عادی‌سازی” و کمتر شدن “تاب‌آوری عمومی” برای تحمل محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست.

وزیر بهداشت نیز هشدار داد که اگر سفرهای غیرضروری مردم در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات تابستانی به شکل کنونی ادامه یابد، اعمال برخی محدودیت‌ها ناگزیر خواهند بود. سعید نمکی تاکید کرد: «اگر روند سفرهای غیرضروری مردم در ایام تعطیلات پایان هفته‌ها و همچنین تعطیلات تابستانی، به همین صورت ادامه داشته باشد و پروتکل‌های بهداشتی به صورت کامل رعایت نشود بار دیگر با اوج‌گیری ویروس کرونا در کشور مواجه خواهیم بود و ناچار می‌شویم برخی محدودیت‌ها را دوباره اعمال کنیم.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هم با استناد به هشدار وزیر بهداشت، از مردم خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ وگرنه دولت ناچار می‌شود برخی محدودیت‌ها را برگرداند که “آثار و تبعات زیان‌باری برای زندگی اجتماعی و اقتصاد به همراه خواهد داشت.”

به گزارش خبرگزاری ایسنا، روحانی به وزیر بهداشت دستور داده با همکاری کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور به ویژه استان‌ها و شهرهای شاهد رشد بیماری، نظارت دقیق داشته باشد.

در این میان، استاندار تهران اعلام کرده که راهبرد اساسی در این استان، جلوگیری از عادی‌سازی کرونا است. انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به تراکم جمعیتی بسیار بالا در استان تهران گفته است: «میانگین تراکم کشوری ۵۰ نفر در هر کیلومتر و در استان تهران هزار نفر است. با توجه به این که ویروس کرونا در محیط‌های متراکم انتشار می‌یابد، اقدامات در  استان تهران شرایط خاصی می‌طلبد.»

بندپی بیلان مثبتی از اقدامات انجام‌شده، از جمله حذف بوروکراسی‌های زائد در ادارات و افزوده شدن ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی، ارائه داده و گفته است که حضور یک و نیم میلیون نفر اتباع رسمی و غیررسمی نیز بار دیگری برای ستاد مقابله با کرونا و مسائل درمانی بود: «…امروز آمار پایین فوت‌شدگان، بیماران بستری و همچنین آمار بالای بهبودیافتگان این بیماری در استان تهران در مقایسه با آمار کشوری بیانگر کار علمی و عملیاتی مطلوب کادر بهداشت و درمان این استان است.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

استاندار تهران، درگذشت ۲۷ نفر از بین ۱۴۷۰ سالمند حاضر در آسایشگاه کهریزک بر اثر کرونا را نیز آماری کم‌نظیر در مقایسه با سایر کشورها خواند.

در حال حاضر، ابتلا به کووید۱۹ در ایران برای چهارمین روز متوالی‌ سیر صعودی داشته است. وضعیت در خوزستان هم‌چنان قرمز معرفی می‌شود و خراسان رضوی، آذربایجان‌ شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان و مازندران در وضعیت هشدار قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران می‌گوید تا روز جمعه ۹ خرداد، ۱۴۶هزار و ۶۶۸ نفر به کرونا مبتلا شده و ۷ هزار و ۶۷۷ نفر در اثر بیماری درگذشته‌اند.

این آمار اما با داده‌های رسانه‌های مستقل، گزارش‌های میدانی یا شواهد دفن در گورستان‌ها تطابق ندارد و از سوی بسیاری ناظران با تردید نگریسته می‌شود. یک مقام سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر گفته بود که آمارهای واقعی در ایران می‌تواند پنج برابر میزانی باشد که رسما اعلام می‌شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.