رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کارشکنی دادستانی در خصوص آزادی نگین قدمیان، شهروند بهایی


خبرگزاری هرانا – علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از قرار گرفتن نام نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در لیست زندانیان مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه، وی کماکان از آزادی محروم است. آزادی این شهروند بهایی به موافقت دادستانی موکول شده است که با وجود گذشت ۵۰ روز از ارسال این فهرست، همچنان در روند آزادی او کارشکنی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از قرار گرفتن نام نگین قدمیان، شهروند بهایی زندانی در لیست زندانیان مشمول بخشنامه اخیر قوه قضاییه، وی کماکان از آزادی محروم است.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم قدمیان در این خصوص به هرانا گفت: “از دو ماه و ده روز قبل نام نگین قدمیان در فهرست مشمولین عفو قرار گرفته است و حتی قاضی اجرای احکام اوین سه بار به همسر و یک بار به وکیلش اطمینان داده که نام نگین در این فهرست است. اما آزادی او موکول به موافقت دادستانی شده است. با گذشت نزدیک به پنجاه روز کماکان دادستانی از اعمال نظر در این باره خودداری می‌کند. همسر و وکیل خانم قدمیان طی هفته‌های اخیر بارها به دادستانی مراجعه کرده اما راه به جایی نبرده‌اند. قانونا نگین قدمیان مشمول این عفو بوده و باید آزاد شود و نیازی به اعمال نظر دادستانی نیست. اما مسئولان اوین مدعی شده‌اند که برای مجرمان امنیتی کسب اجازه از دادستانی الزامی است”.

نگین قدمیان، شهروند بهایی در تاریخ ۳ خرداد سال ۹۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و با وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد. وی در اسفندماه ۹۱ همراه ۸ تن از شهروندان بهایی به اتهاماتی از جمله همکاری در دانشگاه مجازی بهاییان به صورت غیابی و بدون احضار به دادگاه توسط قاضی مقیسه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم قدمیان در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۶ و هنگام سفر در فرودگاه بازداشت و دو روز بعد جهت گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

در آبان‌ماه سال ۹۷ با وجود عفونت در لثه و درد شدید در ناحیه فک و دندان و همچنین علیرغم صدور مجوز اعزام این زندانی از سوی دادیار زندان به مراکز درمانی تخصصی، رئیس بهداری با اعزام وی مخالفت کرد.

وی در تاریخ ۲۵ آذرماه ۹۷ طی نامه‌ای سرگشاده از محرومیت‌ها و خاطرات تلخی که از ۱۸ سالگی به ‌عنوان یک شهروند بهایی با آن مواجه شده نوشت که متن کامل آن در هرانا منتشر شد.

نگین قدمیان متولد ۱۱ مرداد ماه سال ۱۳۶۲ است و هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله خود در بند زنان زندان اوین است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.