رسانه خبری پیامِ ایرانی

هنوز جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی به دست ما نرسیده


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزیر حمل و نقل کانادا روز جمعه ۲۹ مه ۲۰۲۰ گفت که هنوز جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده اوکراینی به دست ما نرسیده ‌است و تلاش و رایزنی‌ها براساس تعهدات در این زمینه ادامه دارد.

به گزارش «شبکه گلوبال نیوز»، مارک گارنو در کنفرانس ویدئویی طی گزارشی به دولت کانادا گفت: جعبه سیاه هنوز در ایران است و پیگیری را همچنان ادامه می‌دهیم.

وی با اشاره به سخنان مقامات ایران مبنی بر تحویل جعبه سیاه گفت: تحویل جعبه سیاه همزمان با شروع ویروس همه‌گیر کرونا در ایران بود، و آن‌ها توضیح دادند که در آن زمان قادر به پرداختن به این موضوع نبوده‌اند. ما برای انتقال جعبه سیاه مطابق تعهدات خود تلاش خواهیم کرد.

پیشتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ۱۵ فوریه ۲۰۲۰ در گفت‌وگو با شبکه خبری «NBC» دربارهٔ سانحه سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران گفت که ایران قادر به بارگذاری اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی نیست و تهران جعبه سیاه را به دولت‌های خارجی تحویل نخواهد داد.

حسن رضایی‌فر مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران، نیز ۱۹ ژانویه گفت «جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ در ایران است و برنامه‌ای برای ارسال آن به کشور دوم نداریم.»

گفتنی است تلویزیون ایران صبح روز چهارشنبه ۸ ژانویه از کشته شدن مسافران هواپیمای مسافربری اوکراینی که در نزدیکی تهران سقوط کرده خبر داد.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران روز شنبه ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده‌است. در حالی که تا کمتر از ۲۴ ساعت پیش از آن کلیه مسئولان سیاسی و نظامی و مسئولان هواپیمایی ایران، فرضیه برخورد موشک با هواپیمای مسافربری اوکراینی را قویا نفی کرده، کار را به حدود تمسخر و تهدید خبرنگاران و متهم‌سازی آنها به خدمت به منافع آمریکا و شرکت در بازی روانی علیه نظام ولایت‍فقیه رساندند، به ناگهان چرخش ۱۸۰ درجه‌ای موضع مقامات مسئول در بالاترین سطوح در خصوص این سانحه مشاهده شد و از روز صبح ۱۱ ژانویه، رسانه‌های منطقه‌ای و جهانی اعترافات ستاد مشترک ارتش و به دنبال آن حسن روحانی رئیس‌جمهوری و لحظاتی قبل امیر علی حاجی زاده فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران را پوشش می‌دهند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.