رسانه خبری پیامِ ایرانی

دولت بار دیگر به حذف یارانه ثروتمندان مکلف شد


Share

شورای نگهبان، اجرایی شدن حذف پردرآمدترین دهک‌های یارانه‌‌ای را تایید کرد. دولت حسن‌ روحانی، رئیس جمهوری ایران برای پنجمین سال پیاپی موظف به حذف سه‌دهک پردرآمد جامعه از یارانه‌بگیران شد.

دولت جمهوری اسلامی تاکنون به بهانه‌های مختلف از جمله عدم دسترسی به اطلاعات دقیق حساب بانکی افراد از حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه خودداری کرده است.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) یکشنبه ۱۸ اسفند از تایید شورای نگهبان برای اجرایی شدن حذف سه دهک پردرآمد، از یارانه در بودجه ۹۹ خبر داد. بدین ترتیب دولت برای پنجمین سال پیاپی ملزم به حذف یارانه سه دهک‌ پردرآمد جامعه شده است.

طبق بند یک تبصره ١۴ لایحه بودجه سال ۹۹ که به وضعیت قانون هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دارد، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌گردد نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارایه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند».

به نوشته ایرنا کمیسیون تلفیق مجلس پیش از ارسال لایحه بودجه به شورای نگهبان با پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۹ برای شناسایی و حذف سه دهک بالای درامدی از فهرست یارانه بگیران موافقت کرده  و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف به اجرای این قانون شده است.

شورای نگهبان به‌دنبال شیوع ویروس کرونای جدید و تعطیلی مجلس و طبق دستور علی خامنه‌ای، رهبر ایران لایحه بودجه ۹۹ را در دست بررسی دارد.

تصویب قانون حذف دهک‌های پردرآمد به سال ۹۲ برمی‌گردد. در آن‌سال کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به‌خاطر کسری بودجه دولت، قانونی را تصویب کرد که به موجب آن دولت می‌تواند کسری بودجه در رابطه با پرداخت یارانه‌ها را با حذف سه دهک بالای یارانه بگیران جبران کند.

دولت اما تاکنون به بهانه‌های مختلف از جمله عدم دسترسی به اطلاعات دقیق حساب بانکی افراد از حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه خودداری کرده است. در تیر ۹۸  هیات دولت آیین‌نامه اجرایی قانون بودجه سال ۹۸ درباره هدفمندی یارانه‌ها را تصویب کرد که در آن دولت موظف شده بود با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی نسبت به شناسایی و حذف سه دهک درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران اقدام کند.

 طبق اظهارات «علی ربیعی» سخنگوی دولت، قرار بود از مهر ۹۸ یارانه ۲۰۰ هزار خانوار یعنی جمعیت حدود ۸۰۰ هزاری نفر قطع و به تدریج نسبت به شناسایی و حذف سه دهک با درآمد بالا از فهرست یارانه اقدام شود. مسئله‌ای که اتفاق نیفتاد.

با تکیه بر اظهارات پیشین سخنگوی دولت مبنی بر جمعیت ۳۰ میلیون نفری این سه دهک، دولت جمهوری اسلامی از ۹ سال گذشته تاکنون سالانه ۱۶ هزارمیلیارد تومان از بودجه‌های عمومی و محل افزایش درآمد سوخت را به جیب ثروتمندان واریز کرده است.

بیشتر بخوانید:

یارانه‌ها: دولت سالانه ۱۶ هزار میلیارد تومان به ثروتمندان کمک کرده است

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.