رسانه خبری پیامِ ایرانی

اردوغان: یونان مرزهای خود را به روی پناهجویان باز کند | جهان | DWرجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز یکشنبه ۱۸ اسفند (هشتم مارس) در یک سخنرانی به مناسبت روز جهانی زن از دولت یونان خواست، گذرگاه‌های مرزی خود را به‌روی پناهجویان بگشاید تا آنها بتوانند به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا بروند.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر اینکه پناهجویان قصد ماندن در یونان را ندارند، از نیروهای دولتی این کشور به دلیل برخوردهای خشونت‌بار با پناهجویان در مناطق مرزی به‌شدت انتقاد کرد. او گفت، باید به “انسان بودن” این گونه افراد که با “زنان و کودکان پناهجو” این گونه برخورد می‌کنند، شک کرد. 

او ضمن انتقاد از کشور همسایه اظهار داشت، نه تنها “هیچ کس” به این “رفتارهای غیرانسانی” اعتراض نکرد “بلکه برعکس از یونان در این زمینه حمایت هم می‌شود”.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس منابع ترکیه ، در روزهای ۱۲ و ۱۴ اسفند در مجموع دو پناهجو به‌دست نیروهای امنیتی یونان کشته شده‌اند. آتن این اتهام را “قاطعانه” رد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه سخنرانی‌اش ضمن بیان اینکه سه میلیون و ۵۰۰ هزار پناهجو در ترکیه هستند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دیگر هم “به گذرگاه‌های مرزی ترکیه رسیدهاند”، خواستار “سهمیه‌بندی عادلانه” شد.

سفر به بروکسل

اردوغان قرار است که روز دوشنبه (۱۹ اسفند) برای مذاکره با مقامات اتحادیه اروپا در باره مشکلات پناهجویان در مزرهای ترکیه و بحران سوریه به بروکسل سفر کند.

سخنگوی دولت ترکیه در پیامی توئیتری نوشت، اردوغان شامگاه دوشنبه با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و چارلز میشل، رئیس شورای این اتحادیه ملاقات خواهد کرد.

میشل روز چهارشنبه برای مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه به آنکارا رفته بود.

اردوغان می‌گوید، اتحادیه به وعده‌هایش عمل نکرده و برای کمک به پناهجویان در ترکیه فقط سه میلیارد یورو به دولت این کشور پرداخته است، در حالی که به گفته او، آنکارا تاکنون “۴۰ میلیارد دلار” برای پناهجویان هزینه کرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در مقابل، اتحادیه اروپا دولت ترکیه را به نقض توافقنامه ۲۰۱۶ متهم می‌کند. بر اساس این توافقنامه مرزبانان ترکیه از ورود پناهجویان به قلمرو اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کنند، تمامی پناهجویانی که از ترکیه به مرزهای این اتحادیه وارد شوند، به ترکیه بازگردانده می‌شوند و در مقابل، اتحادیه اروپا برای تامین مخارج زندگی آنها، به ترکیه کمک نقدی می‌کند.

اردوغان روز نهم اسفند اعلام کرد که مرزهای خود را برای ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا بازگذاشته است. از آن روز هزاران پناهجو به امید راه‌یابی به غرب و شمال اروپا راهی مرزهای یونان شدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.