رسانه خبری پیامِ ایرانی

برخورد ضعیف غرب با رژیم‌های دیکتاتوری منجر به جنگ اوکراین شد


نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد در دوران دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، می‌گوید چندین دهه «مماشات» غرب با رژیم‌های دیکتاتوری روسیه، ایران و چین، و هراس از «رویارویی مستقیم» با آنها منجر به جنگ اوکراین، که «بدترین جنگ اروپا در هشتاد سال گذشته» است، شده است.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، هیلی که روز چهارشنبه، 22 ژوئن در یک اجلاس سیاست خارجی در لندن شرکت کرده بود، گفت ناکامی چندین دهه‌ای غرب در رویارویی با «رژیم‌های خرابکار» روسیه، ایران و چین باید به مثابه هشداری عمل کند و موجب «تجدید نظر اساسی در نحوه برخورد غرب با دشمنان» شود.

به گفته وی: «ما باید پیشاپیش پیامدهای کامل اقدامات پوتین را برای او روشن می‌کردیم. این کار را نکردیم، و اینک شاهد بدترین جنگ در اروپا پس از جنگ جهانی دوم هستیم.»

هیلی افزود: «طفره رفتن از انجام وظیفه سال‌ها ادامه داشت. غرب برای مدتی طولانی، به جای اینکه اقدامات لازم برای جلوگیری از آغاز جنگ توسط پوتین را انجام دهد، به خطا از تحریک وی می‌ترسید.»

با باور سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، شرایط حمله روسیه به اوکراین «یک‌شبه» فراهم نشد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا، با نادیده گرفتن تمایلات تمامیت‌خواهانه رژیم‌های روسیه و ایران و چین و توسعه‌طلبی نظامی گسترده آنها، چندین دهه تلاش کردند تا این رژیم‌های دیکتاتوری را به امید «عادی‌سازی» در اقتصاد جهانی ادغام کنند.

اما به نظر هیلی مهمترین نکته‌ای که غرب باید درک کند این است که مماشات هرگز باعث «کاهش اشتها»ی دیکتاتورها نمی‌شود، و فقط به «زیاده‌خواهی» آنها می‌انجامد. تلاش برای «نرنجاندن» دیکتاتورها فقط آنها را جسورتر می‌کند. و این دقیقا همان مساله‌ای است که منجر به شعله‌ور شدن جنگ در اوکراین شد.

هیلی در پایان سخنرانی خود در لندن نتیجه‌ گرفت که غرب اینک در «نقطه عطف»ی ایستاده که رو در رویش مجموعه‌ای از «دیکتاتورهای قدرتمند و متعصب» با «رویای کشورگشایی» صف کشیده‌اند.

به گفته وی: «امپراتوری روسیه، چین، و ایران جهادی تهدیدی حیاتی برای مردمان آزاد در سراسر جهان هستند. شیوه زندگی غربی در گرو مقابله با این تهدیدهاست. ماندن در حالت بینابین دردی را دوا نمی‌کند. پیروزی لازم است.»منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.