رسانه خبری پیامِ ایرانی

ونزوئلا بخشی از «محور مقاومت» است


نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا طی سفر خود به تهران گفت کشورش بخشی از «محور مقاومت» است. مقامات ایرانی این اصطلاح را برای توصیف ستیزه‌جویان شیعه که در خاورمیانه علیه آمریکا و متحدانش می‌جنگند، به کار می‌برند.

مادورو در سفر آخر هفته گذشته خود به تهران گفت: «محور مقاومت در سراسر جهان به ویژه در غرب آسیا، آفریقا، آمریکای لاتین و دریای کارائیب وجود دارد، و هواداران آن علیه نئولیبرالیسم، نژادپرستی و همه اشکال استعمار اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایبری مبارزه می‌کنند.»

رئیس‌جمهوری ونزوئلا افزود: «ما که با استعمار مبارزه می‌کنیم و می‌کوشیم افکار مردم خود را از آن بزداییم، همه بخشی از محور مقاومت در برابر اشکال مختلف امپراطوری که قصد تحمیل هژمونی خود به جهان را دارد، هستیم.»

مادورو همچنین با تاکید بر روابط امنیتی و اقتصادی تهران و کاراکاس، از دیدارهای خود با قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین «نیروی قدس» سپاه پاسداران که در سال 2020 در جریان حمله پهپادی آمریکا در عراق به قتل رسید، یاد کرد.

به گفته وی، پس از چندین حمله سایبری که زیرساخت‌های برق ونزوئلا را هدف قرار داده بود، سلیمانی در کاراکاس با وی ملاقات کرد، و دو سه روز پس از آن دیدار، گروهی از کارشناسان ایرانی برای تعمیر تاسیسات برق به ونزوئلا رفتند.

مادورو در جریان سفر خود به تهران «نقشه راه همکاری» بیست‌ساله با ایران امضا کرد. طی یک دهه اخیر، تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت انرژی دو کشور آسیب‌های شدیدی به اقتصاد آنها وارد کرده است، و دو طرف به دنبال همکاری با یکدیگر برای کاهش شدت تحریم‌ها هستند.

از آغاز جنگ اوکراین، تهران و مسکو نیز به یکدیگر نزدیک‌تر شده و بر سر افزایش روابط اقتصادی، گسترش سیستم‌های حمل و نقل، و توسعه تاسیسات هسته‌ای ایران توافق‌هایی امضا کرده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.