رسانه خبری پیامِ ایرانی

گاهشمار مذاکره فعلا ناکام ایران و آمریکا از راه دور؛ پاسخ به چند پرسش کلیدی

[ad_1]

مذاکرات برای بازگشت ایران و ایالات متحده به «برنامه جامع اقدام مشترک» که به طور مخفف برجام خوانده می‌شود تاکنون نتوانسته به هدف خود که رفع تحریم های آمریکا و محدود کردن برنامه اتمی ایران است، نزدیک شود.

برجام یک توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی با تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد است که مدت زمان حداکثر ۲۵ سال برای اجرای آن در نظر گرفته شده بود. این گاهشمار برخی از مهمترین اتفاقات مهم را که در ماه‌ها مذاکره ناکام رخ داده، نشان و به سئوالات کلیدی درباره آن پاسخ می‌دهد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

هدف آمریکا از احیای توافق برجام محدود کردن مجدد برنامه اتمی ایران است و هدف تهران رفع شدن تحریم‌های برون مرزی ایالات متحده.

آیت‌الله خامنه‌ای چه شروطی برای مذاکرات گذاشت؟

فروردین ۱۴۰۰: پس از هفته‌ها کشمکش بین ایران و آمریکا بر سر اینکه کدام دولت ابتدا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد، مذاکرات غیرمستقیم بین دو کشور با حضور سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه، آلمان و همراهی چین و روسیه آغاز شد. آیت‌الله علی خامنه‌ای، برای دولت حسن روحانی شرط گذاشت که اجازه مذاکره مستقیم با آمریکا نخواهند داشت و در این تماس غیرمستقیم، باید از دولت آمریکا تضمین گرفته شود که دیگر هیچ دولتی از برجام خارج نشود و رفع تحریم‌های ایالات متحده، پیش از اجرای تعهدات ایران، راستی‌آزمایی شود.

آیا ظریف به عنوان وزیر خارجه در جریان مذاکرات بود؟

خرداد ۱۴۰۰: همزمان با انتخابات ریاست جمهوری ایران، محمدجواد ظریف که آخرین روزهای وزارت را می‌گذراند اعلام کرد که متن پیش‌نویس توافق را دیده و احیای توافق دور نیست. آقای ظریف که فایل صوتی منتشر شده از وی درباره نقش سپاه در مذاکرات و اقدامات روسیه درباره برجام با انتقاد شدید آیت‌الله خامنه ای روبه رو شده بود، عملا نقش مهمی در مذاکرات احیای برجام نداشت. طی این مدت ایران نه تنها غنی سازی ۲۰ درصدی را مجددا شروع کرد که در واکنش به انفجار در تاسیسات نطنز، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را هم آغاز کرد. ایران هدف از این کار را استفاده صلح آمیز از اورانیوم غنی شده خواند اما مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت غنی سازی با این مقدار صرفا در کشورهایی انجام می شود که بمب اتمی می‌سازند.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

botswana standard 7 results 2020 Ciorbă țărăneascăretten i svendborg ch 5 21Ke Chi BesheComicslv diaper bag currency of burundi DBpediaدانلود آهنگ بروبند به نام آرومم کندانلود آهنگ علی یکتا به نام جادوHavaye Darya978 3 8055 9229 12013 آموزش اکسل