رسانه خبری پیامِ ایرانی

ساخت دارویی برای درمان کشنده‌ترین سرطان

[ad_1]

دانشمندان اخیرا موفق به ساخت دارویی شدند که طیف وسیعی از سرطان‌های دشوار‌درمان، از جمله سرطان پستان منفی سه‌گانه را درمان می‌کند، در حالی که به سلول‌های سالم بدن آسیبی نمی‌رساند، و بدین ترتیب تبعات منفی آن برای انسان بسیار کمتر از گونه‌های معمول درمان سرطان است.

این دارو از ضعف سلول‌های سرطانی، که تاکنون هدف داروهای دیگر قرار نگرفته‌اند، استفاده می‌کند. دانشمندان این دارو را تابحال روی نمونه‌های سلولی در بافت سرطانی انسان و در سرطان‌های انسانی رشد یافته در موش‌ها آزمایش کرده‌اند.

در جایی که چندین روش درمان موثر برای بیماران مبتلا به سرطان پستان استروژن مثبت وجود دارد، سرطان پستان سه‌گانه منفی، که فاقد دریافت‌کننده‌های استروژن، پروژسترون و فاکتور رشد اپیدرم انسانی 2 است، روش‌های درمانی محدودی دارد و به آسانی بهبود نمی‌یابد.

سرطان پستان سه‌گانه منفی به عنوان یکی از سرطان‌های خیلی خطرناک طبقه‌بندی شده است. این نوع سرطان به اصطلاح «تهاجمی» است، زنان زیر چهل سال را هدف قرار می‌دهد، و نسبت به سایر انواع سرطان پستان تبعات وخیم‌تری به بار می‌آورد.

داروی جدید که ERX-41 نام دارد، سلول‌های سالم بدن را نمی‌کشد، اما سلول‌های سرطانی را، با وجودی که دریافت‌کننده‌های استروژن ندارند، از بین می‌برد. به گفته دانشمندان، این دارو سلول‌های سرطان پستان سه‌گانه منفی را حتی بهتر از سلول‌های استروژن مثبت از بین می‌برد.

ERX-41 خود را به لیپاز اسید لیزوزومال (LIPA)، که پروتئینی سلولی است، می‌چسباند. LIPA در ساختار سلولی شبکه آندوپلاسمی قرار دارد، که کارش پردازش پروتئین‌های بدن است. سلول سرطانی برای اینکه به سرعت رشد کند، نیاز به تولید مقادیر زیادی پروتئین دارد، که باعث ایجاد اختلال در کارکرد شبکه آندوپلاسمی می‌شود.

میزان تولید LIPA در سلول‌های سرطانی چشمگیر و بسیار بیشتر از سلول‌های سالم است. ERX-41 با چسباندن خود به LIPA، روند پردازش پروتئین در شبکه آندوپلاسمی را مسدود می‌کند، که باعث تورم سلول سرطانی و مرگ آن می‌شود.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Ehsan Ghorbanzadehبازی far cry 6 Delbar Manlejerbo næstved afdeling 319-0 دانلود موزیک ویدئو محسن اونیکزی به نام و اما چشم هایشدانلود آهنگ فرهاد فروتنی به نام آقام ابوالفضلengbakken 8 vejle