رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌های جهانی به ″جنایت جنگی″ روسیه با حمله به یک مرکز خرید | جهان | DW

[ad_1]

گروه هفت که رهبران کشورهای عضو آن برای برگزاری اجلاس سالانه خود در جنوب آلمان گرد هم آمده‌اند، حمله موشکی روسیه به یک مرکز خرید در شهر کرمنچوک در اوکراین را محکوم و مسکو را تهدید کرده‌اند، با عواقب این حمله روبرو خواهد شد.

در بیانیه‌ای که رهبران گروه هفت شامگاه دوشنبه ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) منتشر کردند، آمده است: «حمله خودسرانه به غیرنظامیان بیگناه جنایات جنگی محسوب می‌شود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و دیگر مسئولان این حمله باید پاسخگوی عمل خود باشند.»

به گفته دمیترو لونین، فرماندار منطقه پولتاوا شمار کشته‌شدگان این حمله به دست کم ۱۸ نفر افزایش یافته است. او نیروهای ارتش روسیه را به ارتکاب “جنایات جنگی” و “جنایت علیه بشریت” متهم کرد.

سرهی کروک رئیس سرویس نجات و امداد اوکراین با انتشار پیامی در کانال تلگرام شمار زخمی‌شدگان را حدود ۶۰ نفر اعلام کرد که ۲۵ نفر از آنان به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. به گفته او عملیات نجات همچنان ادامه دارد و امدادگران در تلاش برای فرونشاندن آتش و آواربرداری هستند.

بنا بر اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در هنگام وقوع حمله موشکی روسیه به این مرکز خرید، بیش از یک هزار نفر در این مکان حضور داشتند.

او با تأکید بر بی‌اهمیت بودن این مرکز خرید از لحاظ استراتژیکی تصریح کرد: «این غیرنظامیان هستند که همچنان باید تاوان ناتوانی روسیه را بدهند.»

زلنسکی افزود، «این امید که روسیه به انسانیت و متانت احترام بگذارد، امیدی پوچ است». او این حمله را “یکی از بی‌شرمانه‌ترین حمله‌های تروریستی در تاریخ اروپا” خواند.

“وحشت مطلق”

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز روسیه را مسئول این حمله دانست و مسکو را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

او با انتشار پیامی منتقدانه در توئیتر تصریح کرد: «حمله روسیه به غیرنظامیان در یک مرکز خرید دهشتناک است. ما با مردم اوکراین همبستگی داریم.» بایدن در حال حاضر برای حضور در اجلاس گروه هفت در جنوب آلمان به سر می‌برد.

رئیس جمهوری آمریکا در توئیت خود همچنین نوشت: «همانگونه که نشست گروه هفت نشان داد، ایالات متحده با همپیمانانش روسیه را به خاطر چنین اعمال بیرحمانه به پاسخگویی خواهند کشاند.» بایدن تأکید کرد که آمریکا و متحدانش از دفاع از اوکراین و افزایش توان دفاعی این کشور در برابر حملات روسیه، پشتیبانی خواهند کرد. 

امانوئل مکرون، همتای فرانسوی بایدن نیز در واکنش خود به این رویداد، حمله روسیه را “دهشت مطلق” خواند و گفت که از این حمله شوکه شده است.

او در پیامی توییتری همدردی خود با خانواده‌های قربانیان را ابراز داشت و همچنین گفت، مردم روسیه باید واقعیت را ببینند.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا حمله موشکی روسیه به مرکز خرید در کرمنچوک را “خودسرانه و وحشتناک” خواند و تصریح کرد، تاکتیک روسیه در راستای ایجاد رعب و وحشت نتیجه نخواهد داد.

نشست شورای امنیت

حمله موشکی روسیه به این مرکز خرید در اوکراین موضوع مورد بحث در نشست شورای امنیت خواهد بود که قرار است امروز سه‌شنبه (۲۸ ژوئن) ساعت ۱۷ به وقت نیویورک برگزار شود. این نشست به درخواست اوکراین انجام می‌گیرد.

دیمیتری پولیانسکی، نماینده روسیه در شورای امنیت اوکراین را متهم کرد که در آستانه برگزاری اجلاس ناتو از این رویداد استفاده می‌کند تا “ترحم برانگیزد”.

روسیه تا کنون بارها این مسئله را تکذیب کرده که به “مواضع غیرنظامی” حمله می‌کند. این در حالی است که پیش از حمله اخیر روسیه به مرکز خرید در کرمنچوک در نقاط دیگر اوکراین، مراکز فرهنگی، مراکز خرید، بیمارستان‌ها، کودکستان‌ها و مناطق مسکونی مورد حمله قرار گرفته بودند.

کرمنچوک در حدود ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق کی‌یف، پایتخت اوکراین واقع است و تا پیش از این از حملات و عملیات تهاجمی ارتش روسیه در امان مانده بود.[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mohammad Khishvandends jamaica antigua and barbuda passport king and queen of bhutan دانلود آهنگ بنیامین ضیایی به نام داری هواموliechtenstein km2 دانلود آهنگ آوا بند به نام حس قشنگ دانلود آهنگ تورج توسلی نیا به نام موهای خرمایی+752978 0 8179 9302 3دانلود آهنگ کاوه و فردین فرجی به نام فکر توofv o nv parent 2 parent texas 129330859