رسانه خبری پیامِ ایرانی

وقوع درگیری در نزدیکی گردهمایی روحانیان طالبان در کابل

[ad_1]

برای اولین بار پس از به قدرت رسیدن طالبان، نشستی با عنوان «گردهمایی بزرگ علما (روحانیان) افغانستان» با شرکت چهره‌های مذهبی توسط این گروه برگزار شده است. همزمان ظهر امروز منابع خبری در افغانستان، از وقوع درگیری مسلحانه در نزدیکی خیمه لوی جرگه در کابل خبر داده‌اند.

منابع خبری، پنج‌شنبه 9 سرطان (تیر)، گفته‌اند، در نزدیکی محل گردهمایی طالبان، در ابتدا انفجار صورت گرفته و پس از آن درگیری مسلحانه به وقوع پیوسته است.

این نشست قرار بود روز گذشته برگزار شود اما با یک روز تاخیر انجام شد.

در ویدیوهای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دیده می‌شود که درگیری شدید در نزدیکی محل این گردهمایی صورت گرفته و صدای شلیک شنیده می‌شود.

«جبهه ملی آزادگان» مدعی شده، این حمله توسط نیروهای این جبهه انجام شده و برای از بین‌بردن طالبان راه‌اندازی شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در توییتر خود مدعی شده است، در نزدیکی خیمه لوی جرگه هیچ مشکلی وجود ندارد و طالبان به یک محل مشکوک تیراندازی کرده‌اند.

فرماندهی پلیس طالبان در کابل گفته است، در صدای تیراندازی در نزدیکی خیمه لوی جرگه ناشی از شلیک‌های هوایی نیروهای طالبان بوده است.

رسانه‌های دولتی طالبان گزارش دادند بیش از 3500 عالم دین و سران قبایل در این نشست حضور دارند و ملاحسن آخند، رئیس‌الوزرا (نخست وزیر) طالبان در آغاز این نشست حمایت از حکومت طالبان را وظیفه عالمان دین عنوان کرد.

او از عالمان دین و سران قبال که در این گردهمایی حضور دارند خواست، از حکومت طالبان حمایت کنند و در صورتی یک فرد دچار اشتباه می‌شود نباید تمام نظام مقصر دانسته شود.

بر بنیاد گزارش‌ها در این نشست تنها اعضای طالبان، عالمان دین این گروه و عالمان و بزرگان که از نظام طالبان حمایت می‌کنند و همسو با این گروه هستند دعوت شده‌اند.

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون رئیس‌الوزرای طالبان روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ملی گفته بود، قرار است در این گردهمایی در مورد مسائل مختلف از جمله نظام اسلامی، مسائل اقتصادی و اجتماعی بحث صورت گیرد.

هیچ زنی در این گردهمایی حضور ندارد و مولوی عبدالسلام حنفی گفته است، مردان به نمایندگی زنان در این نشست حضور دارند.

هیدر بار، معاون مدیر بخش زنان دیدبان حقوق بشر، در توییتی نوشت، قرار است 3000 مرد زیر یک سقف در کابل در مورد زنان تصمیم بیگیرند، او پیشتر نیز گفته بود، یک نهاد تصمیم گیرنده که زنان را مستثنی می‌کند مشروعیت ندارد.

هانا نویمان، یک عضو پارلمان اتحادیه‌ اوپا نیز این گردهمایی را بدون دعوت از زنان فاقد مشروعیت عنوان کرده بود.

بر بنیاد گزارش خبرگزاری دولتی طالبان (باختر)، مولوی مجیب‌الرحمن انصاری، خطیب مسجد در هرات، در این گردهمایی گفته است، مخالفان طالبان باید کشته شوند.

باختر به نقل از او نوشته است: «اگر کسی در مقابل حکومت کنونی سر بلند می‌کند باید سر زده شود.»

تعدادی از احزاب سیاسی و جبهات ضد طالبان با واکنش به برگزاری این گردهمایی، آن را فریب این گروه و فاقد مشروعیت خوانده‌اند.

حدود 10 ماه پیش طالبان با استفاده از قدرت نظامی حکومت را در دست گرفت و تا کنون از سوی هیچ کشوری به‌رسمیت شناخته نشده است.

طالبان پس از به قدرت رسیدن نه تنها برای تشکیل حکومت فراگیر تلاش نکرده‌ است بلکه گزارش‌های وجود دارد که برخی از کارمندان حکومت پیشین که بیشتر از اقوام دیگر هستند را برکنار کرده‌ است.[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Gom Kardambelarus 651 Mohamad RameziYek Dah0712 meaning in japan ukrayna rusya son dakika دانلود آهنگ محمدحسین سلطانی‎ به نام نفرین به تنهایی دانلود آهنگ مجتبی عابدینی به نام پیغام بهارAbolfazl Zarrinدانلود آهنگ امتنا به نام تلخارنزو91 h 93دانلود آهنگ مهران صادری به نام تصمیمgentofte planteskole