رسانه خبری پیامِ ایرانی

اهمیت میزبانی مذاکرات هسته‌ای و نفعی که قطر می‌برد

[ad_1]

  • کیوان حسینی
  • بی‌بی‌سی

باقری‌کنی در قطر

منبع تصویر، Qatar News Agency

توضیح تصویر،

به محض ورود هیات دیپلماتیک ایران به قطر، خبرگزاری رسمی این کشور تصاویر و عکس‌هایی از این مذاکرات منتشر کرد

در دو دهه‌ای که از افشای فعالیت‌های مخفی هسته‌ای در ایران می‌گذرد، مذاکرات درباره این فعالیت‌ها، در کنار فراز و فرودهای بسیار، از شهرهای مختلف جهان سردرآورده است. و حالا بعد از ماه‌ها بن‌بستی که در شهر وین شکل گرفت، دوحه، پایتخت کشور کوچک قطر در حاشیه خلیج فارس، میزبان دور جدیدی از این گفت‌وگوهاست.

میزبانی چنین مذاکراتی برای دوحه آسان به دست نیامده است. و این کشور نیز اگرچه نقشی جدی در آنچه در مذاکرات رخ می‌دهد، بازی نمی‌کند، اما از اعتباری که این انتخاب برایش به ارمغان آورده راضی است و از تبلیغات سیاسی در حاشیه مذاکرات ابایی ندارد.

مساله میزبانی مذاکرات در ظاهر مساله‌ای ریشه‌ای نیست و پیشتر از آن‌که کشورهای میزبان هدف توجه رسانه‌ها قرار بگیرند، محتوای مذاکرات و روند حل اختلافات، اولویتی اصلی است که بسیاری منتظر شنیدن درباره‌اش هستند. به همین دلیل نیز اگر کشوری بخواهد از مذاکراتی دیپلماتیک، نردبانی برای ارتقای موقعیت بین‌المللی کسب کند، مهم‌تر از مذاکرات باید به فکر میانجیگری و ابتکار عمل‌هایی برای حل اختلافات باشد.

اما اختلافات ریشه‌دار دیپلماتیک، عموما بدون دلایل اساسی و دشوار به مسایلی جدی و دنباله‌دار تبدیل نمی‌شوند. مساله برنامه هسته‌ای ایران نیز استثنا نیست و این مجادله دیپلماتیک نتیجه اختلافاتی چند لایه است که یک شب و دو شب به وجود نیامده و به آسانی نیز حل و فصل نمی‌شود.

[ad_2]

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Majid RajabiArslan Tash amulets柯淑勤几岁Gustavo HenriqueHarold Bloomred bull austria leone n farrell skanderborg ungdomskole Siepel Alibyaml-0-2 feuds7th birthday wishes for daughter xl byg københavn sv aof roskilde