رسانه خبری پیامِ ایرانی

شیوع کرونا: وخامت وضع در آمریکای لاتین


Share

در آمریکای لاتین شیوع ویروس جدید کرونا برجسته شده است. افزون بر وضع برزیل که شمار مبتلایان به کووید۱۹ در آن بالاست، مشکلات اقتصادی ناشی از این ویروس وضع مردم آمریکای لاتین را بدتر می‌کند و فقر گسترش بیشتری پیدا می‌کند. به‌دلیل نظام‌های بهداشتی ضعیف در این کشورها احتمال می‌رود قربانیان شیوع این ویروس بیش از این‌ها افزایش یابد.

لیما، پرو – مارس ۲۰۲۰ ـ حفظ فاصله‌گیری فیزیکی به‌دلیل شیوع ویروس جدید کرونا ـ عکس از شاتر استاک

براساس گزارش شبکه سی‌ان‌ان، در ۳۳ کشور آمریکای لاتین حدود ۹۲۰ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ و مرگ ۵۰ هزار نفر بر اثر این ویروس ثبت شده است. در حالی‌که در مناطق دیگر جهان شمار مبتلایان کاهش می‌یابد، در آمریکای لاتین این تعداد در حال افزایش است. تنها در برزیل آخرین بار در یک روز ۳۳ هزار مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ ثبت شد و در مجموع شمار مبتلایان به حدود ۵۰۰ هزار نفر و تعداد درگذشتگان به بیش از ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر رسید.

کارشناس‌ها واکنش‌های غلط دولت‌ها در ارتباط با وضعیت ویژه اقتصادی و شرایط بهداشتی را از عوامل اصلی شیوع گسترده ویروس کووید۱۹ در آمریکای لاتین می‌دانند.

گیرمو سولیس، رئیس جمهوری پیشین کوستاریکا در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان برخی از رهبران ضعیف را عامل این مسئله دانست و گفت دولت‌ها توجهی به کووید۱۹ نکردند و در نتیجه برای مقابله با آن نیز اقدامی انجام ندادند.

در این زمینه به‌ویژه ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری دست راستی برزیل مورد انتقاد قرار گرفته است. او مدت‌ها کووید۱۹ را یک «سرماخوردگی عادی» توصیف کرد و از اتخاذ تدابیر و محدودیت‌های لازم سر باز زد. او چنین استدلال می‌کرد که اقتصاد کشور توان بستن مغازه‌ها، رستوران‌ها و مدارس و به قرنطینه فرستادن افراد و محدود کردن ارتباط‌های نزدیک را ندارد. بولسونارو بر این عقیده است که بیکار شدن نسبت به کووید۱۹ آسیب‌های بیشتری را وارد خواهد کرد.

با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کووید۱۹ این استدلال‌ها از سوی فرمانداران و شهردارها نادیده گرفته شد و آن‌ها محدودیت‌ها را اعمال کردند. با این حال شمار مبتلایان در این کشور باز هم افزایش یافت؛ بومیان به‌ویژه از این نگران هستند که ویروس به آن‌ها آسیب‌های جدی وارد کند.

لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک نیز ویروس کووید۱۹ را در آغاز جدی نگرفت. او در روزهای نخست شیوع پاندمی در یک نشست رسانه‌ای دو «نظرقربانی» را نشان داد و گفت این‌ها از او در برابر ویروس محافظت خواهند کرد. در این میان محدودیت‌ها در این کشور به‌اجرا گذاشته شد اما اکنون بار دیگر محدودیت‌ها را کاهش داده‌اند.  لوپز اوبرادور گفته است مکزیک بر ویروس کووید۱۹ غلبه کرده اما در روزهای اخیر هر روز حدود سه هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند و شمار مبتلایان به حدود ۸۷ هزار نفر و تعداد درگذشتگان به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده است.

به‌گفته گیرمو سولیس، اغلب کشورهای دیگر آمریکای لاتین درست عمل کردند و محدودیت‌ها را به اجرا گذاشتند. پرو، شیلی و اکوادور در نیمه ماه مارس مرزهای خود را بستند و رفت و آمدها را محدود کردند. با این حال، این اقدامات لزوماً بر تعداد ابتلاها تأثیر نگذاشت. در پرو، کشوری با حدود ۳۲ میلیون جمعیت، بیش از ۱۵۵ هزار و ۶۰۰ نفر مبتلا و چهار هزار و ۳۰۰ نفر درگذشته ثبت شده است که پس از برزیل بیشترین ابتلا را در این قاره دارد.

برخی از کارشناس‌ها می‌گویند تنها اتخاذ تدابیر محدودکننده مشکل این کشورها نیست بلکه فقر مردم موجب می‌شود که این تدابیر رعایت نشوند و مردم به فعالیت‌های کاری خود ادامه دهند. در بعضی از کشورها کمک‌های اقتصادی دولت نیز به‌دست مردم نرسیده است. در برخی مناطق فقیرنشین مردم از آبرسانی کافی برخوردار نیستند و به همین دلیل نظافت و بهداشت رعایت نمی‌شود. همچنین کمبود فضای کافی به مردم این امکان را نمی‌دهد که قرنطینه را رعایت کنند.

در شیلی قبل از شیوع کووید۱۹ اعتراضات خیابانی علیه دولت برگزار می‌شد. این اعتراضات علیه نابرابری‌های اجتماعی در کشور بود. شعله‌های این نارضایتی‌ها اکنون با بیماری کووید۱۹ دوباره زبانه می‌کشند زیرا مردم از گرسنگی در رنج‌اند.

در اکوادور نیز تظاهرات علیه محدودیت‌ها برگزار شد. در این کشور بیش از ۳۸ هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا به کووید۱۹ و بیش از سه هزار و ۳۰۰ جان‌باخته براثر این ویروس ثبت شده است.

شمار بالای مبتلایان و درگذشتگان ناشی از کووید۱۹ مشکل دیگر بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین را آشکار کرد: نظام‌های بهداشتی ضعیف که به بیمارستان‌هایی با تجهیزات ناکافی و پر ازدحام منجر شد. به‌گفته سازمان بهداشت پان‌آمریکا، بیشتر کشورهای منطقه از شش درصد تولید ناخالص داخلی خود که به آن‌ها توصیه شده بود، کمتر در بهداشت عمومی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

بحران کرونا بر زندگی بسیاری از مردم آمریکای لاتین و بر زندگی اقتصادی کشورها به‌طور کلی تأثیر منفی گذاشته و رکود شدید اقتصادی قریب‌الوقوع است زیرا تقاضای جهانی برای کالاهایی مانند نفت خام و محصولات کشاورزی کاهش یافته است و مصرف در داخل کشورها نیز رو به کاهش است؛ در نتیجه این خطر وجود دارد که شمار افراد فقیر در آمریکای لاتین افزایش یابد. در چنین شرایطی که بر محدودیت‌ها تأکید می‌شود، بر شمار افرادی که برای مبارزه با گرسنگی مجبور به کار می‌شوند، افزوده می‌شود.

سینتیا آرنسان، مشاور مرکز بین‌المللی دانشوران وودرو ویلسون در واشنگتن به سی‌ا‌ن‌ان می‌گوید در کشورهای آمریکای لاتین درد و فشار اقتصادی زیاد است و چشم‌اندازی در هفته‌های آینده برای بهبود اوضاع وجود ندارد.

سازمان بهداشت پان‌آمریکا انتظار دارد که وضعیت شیوع ویروس کووید۱۹ دست‌کم در حال حاضر در سطح فعلی باقی بماند.

آنا دیز روکس، همه‌گیرشناس (اپیدمیولوژیست) می‌گوید: «ما شاهد مرگ‌ومیرهای بسیار بیشتر از گذشته خواهیم بود.»

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.