رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر سابق دفاع آمریکا ترامپ را به تفرقه‌افکنی متهم کرد


Share

جیمز ماتیس، وزیر دفاع سابق آمریکا با حمایت از اعتراضات مسالمت‌آمیز ضد نژادپرستی در واکنش به قتل جورج فلوید پرزیدنت ترامپ را به تفرقه‌افکنی متهم کرد. ترامپ پاسخ داد: «نام مستعار او را از  “آشفتگی” به “سگ عصبانی” تغییر دادم.

جیمز ماتیس، وزیر سابق دفاع آمریکا

ماتیس در نشریه آتلانتیک نوشت که ترامپ اولین رئیس جمهوری در ایالات متحده آمریکاست که به جای متحد کردن مردم در پی ایجاد تفرقه است. ماتیس گفت وقایعی که بعد از قتل جورج فلوید اتفاق افتاد، او را به طرز وحشتناکی عصبانی می‌کند.   

ماتیس از ژانویه ۲۰۱۷ تا زمان استعفا در اوایل سال ۲۰۱۹ وزیر دفاع ترامپ بود. این نخستین باری است که او علناً از ترامپ انتقاد می‌کند. ماتیس در ادامه نوشته‌اش خواهان پاسخگویی ترامپ شد:

«ما سه سال است که با پیامدهای فقدان رئیس جمهوری بالغ درگیر هستیم. ما به اتکای قوت‌های جامعه مدنی‌مان می‌توانیم بدون او متحد شویم. ما باید با کسانی که قانون اساسی ما را به تمسخر می‌گیرند برخورد کرده و از آن‌ها پاسخ بخواهیم.»

روز گذشته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا گفته بود با توسل به قانون موسوم به «قانون خیرش ۱۸۰۷» برای فرونشاندن اعتراضات مخالف است. قانون خیزش ۱۸۰۷ قانونی است که به رئیس‌جمهوری ایالات متحده اختیار می‌دهد در شرایط خاص دستور استقرار نیروهای ارتش و گارد ملی برای سرکوب ناآرامی‌های مدنی، خیزش یا شورش‌ها را بدهد. اسپر گفته بود: «من از توسل به قانون خیزش حمایت نمی‌کنم. استفاده از نیروهای وظیفه باید تنها به عنوان گزینه‌ای در اضطراری‌ترین شرایط و به عنوان آخرین راه چاره مورد استفاده قرار گیرد.»

ماتیس هم اکنون در مقاله‌اش در آتلانتیک با استفاده از نیروهای ارتش برای سرکوب اعتراضات مردمی مخالفت کرد. ماتیس گفت پلیس دوشنبه گذشته با معترضان در اطراف کاخ سفید درگیر شد صرفاً به این دلیل که پرزیدنت ترامپ بتواند به کلیسای سنت جان برود. ماتیس از «صحنه عجیب برای گرفتن عکس» و «سوءاستفاده از قدرت» سخن به میان آورد. وزیر دفاع سابق آمریکا به عکسی اشاره می‌کند که ترامپ بعد از عبادت در کلیسای سنت جان با یک جلد انجیل در دست مقابل دوربین‌ها گرفت. کشیش کلیسای سنت جان با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود ترامپ هنگام بازدید از کلیسا عبادت نکرد و نتوانست رنج و محنت سیاهان را که چهار قرن است از نژادپرستی و تبعیض رنج می‌برند درک کند.

دونالد ترامپ در واکنش به اظهارات جیمز ماتیس نوشت:

«احتمالا تنها چیز مشترکی که من و باراک اوباما داریم افتخار اخراج کردن جیم متیس است که در جهان به هیچ ژنرالی به اندازه او اعتبار داده نشده است. من از او (متیس) خواستم که برگه استعفایش را تحویل دهد و حس خیلی خوبی نسبت به این کار دارم. نام مستعار او “آشفتگی” بود، اما من این نام را دوست نداشتم و آن را به سگ عصبانی تغییر دادم.»

جرج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی ۵ خرداد / ۲۵ مه در مینیاپولیس بازداشت شد. چهار مأمور پلیس در بازداشت او مشارکت داشتند. یکی از مأموران زانوی خود را چندین دقیقه روی گردن او گذاشت و آنقدر فشار داد  تا فلوید زیر زانوی او جان داد. نتایج کالبد شکافی دوم جورج فلوید که به خواست خانواده انجام شد نشان می‌دهد که او در اثر فشار مداوم بر گردن و پشت‌اش خفه شده است. بر این اساس او به قتل رسیده است. مقام‌های ایالت مینه‌سوتا هر چهار مأمور را بازداشت کرده‌اند. اتهام ماموری که زانویش را بر گردن جورج فلوید گذاشته بود به قتل درجه دو تغییر کرده است.  

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.