خبرگزاری هرانا | امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر؛ دادگاه تجدیدنظر رضا مهرگان را به ۶ سال حبس محکوم کرد


خبرگزاری هرانا – دادگاه تجدیدنظر استان تهران رضا مهرگان، فعال مدنی را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم روز یکشنبه ۱۸ اسفندماه در زندان اوین به وی ابلاغ شده است. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. آقای مهرگان پیشتر در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و دو سال اقامت اجباری در منطقه جعفرآباد از توابع آرین شهر خراسان جنوبی محکوم شده بود. رضا مهرگان از جمله کنشگران مدنی است که تابستان امسال با نوشتن نامه‌ای خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به ریاست قاضی احمد زرگر، رضا مهرگان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بر اساس این حکم که روز یکشنبه ۱۸ اسفندماه در زندان اوین به وی ابلاغ شده است، آقای مهرگان از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس و در مجموع به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

در این حکم دادگاه با استناد به اینکه اقدامات انجام شده متهم در شرکت در تجمعات غیرقانونی مشمول بزه اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور محسوب شده و نمی‌توان آن را دو اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی قلمداد نمود، قای مهرگان را از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” تبرئه کرده است. دادگاه همچنین در این دادنامه مجازات تکمیلی در خصوص وی را نیز حذف کرده است.

رضا مهرگان پیشتر در مرحله بدوی در تاریخ ۸ دی ماه ۹۸ توسط شعیه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس، از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و از حیث مجازات تکمیلی به دو سال اقامت اجباری در منطقه جعفرآباد از توابع آرین شهر خراسان جنوبی محکوم شده بود.

رضا مهرگان، روز پنجشنبه ۷ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در حوالی رامسر بازداشت و مدتی بعد پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی به بند عمومی زندان اوین منتقل شد.

در اواسط مردادماه امسال نامه‌ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *