رسانه خبری پیامِ ایرانی

کشته شدن جورج فلوید: گاهشمار ناآرامی های آمریکا


ادای احترام به جورج فلوید
شرح عکس ادای احترام به جورج فلوید

کپی رایت عکس Getty

جورج فلوید پس از بازداشت توسط پلیس در مقابل مغازه ای در مینیاپولیس در ایالت مینه سوتای آمریکا جان خود را از دست داد. ویدیوی منتشر شده از وقایع آن روز نشان می دهد که یک مأمور پلیس به نام دِرک شاوین چندین دقیقه زانوی خود را بر گردن فلوید گذاشته و او را روی زمین نگه داشته بود. در ویدیو صدای آقای فلوید شنیده می شود که مرتب می گوید “نمی توانم نفس بکشم.” مدتی بعد فوت او در بیمارستان اعلام شد.

تظاهرات در مینیاپولیس
شرح عکس تظاهرات در مینیاپولیس

کپی رایت عکس AFP

چهار مأمور پلیسی که در بازداشت جورج فلوید حضور داشتند از کار اخراج شدند. همزمان با به اشتراک گذاری گسترده ویدیوی بازداشت فلوید در شبکه های اجتماعی تظاهرات آغاز شد. صدها معترض به خیابان های مینیاپولیس آمدند و به تخریب خودروهای پلیس و دیوار نویسی در پاسگاه پلیس اقدام کردند.

معترضان در خیابان های پورتلند، اورِگن
شرح عکس معترضان در خیابان های پورتلند، اورِگن

کپی رایت عکس Reuters

اعتراضات به شهرهای دیگر آمریکا از جمله مِمفیس و لس آنجلس کشیده شد. در بعضی شهرها مثل پورتلند در ایالت اورِگن، معترضان در خیابان دراز کشیدند و شعار “نمی توانم نفس بکشم” سردادند. تظاهرکنندگان دوباره در اطراف پاسگاه پلیس مینیاپولیس گرد آمدند که مقر مأموران پلیسی بود که در بازداشت جورج لوید دست داشتند، و آن را به آتش کشیدند. نیروهای پاسگاه، آن را تخلیه و عقب نشینی کردند.

توییت دونالد ترامپ
شرح عکس توییت دونالد ترامپ

کپی رایت عکس Reuters

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بروز خشونت ها را به نبود رهبری در مینیاپولیس نسبت داد و در توییتی تهدید کرد که گارد ملی را به منطقه اعزام خواهد کرد. او در یک توییت دیگر هشدار داد “وقتی که غارت شرو ع شود، تیراندازی هم شروع می شود.” توییت دوم به دلیل “حمایت از خشونت” از سوی شبکه اجتماعی توییتر غیرقابل رؤیت شد.

اعضای یک گروه شبکه سی ان ان در یکی از تظاهرات دستگیر شدند
شرح عکس اعضای یک گروه شبکه سی ان ان در یکی از تظاهرات دستگیر شدند

کپی رایت عکس Reuters

“عمر خیمِنِز”، خبرنگار، در حالی که اخبار اعتراضات مینیاپولیس را گزارش می کرد، بازداشت شد. آقای خیمِنِز در حال گزارش دهی به صورت زنده بود که مأموران پلس به او دستبند زدند. چند دقیقه بعد، تعدادی از همکاران او نیز بازداشت شدند. آنها بعد از اینکه تأیید شد خبرنگار هستند، آزاد شدند.

درِک شاوین متهم به قتل شد

درک شاوین، مأمور سابق پلیس بعد از تفهیم اتهام در ارتباط با فوت جورج فلوید
شرح عکس درک شاوین، مأمور سابق پلیس بعد از تفهیم اتهام در ارتباط با فوت جورج فلوید

کپی رایت عکس Getty

درک شاوین، مأمور سابق ۴۴ ساله پلیس مینیاپولیس متهم به قتل غیرعمد شد. حداکثر محکومیت برای این اتهام ۳۵ سال حبس است.

تظاهرکنندگان در نیویورک زباله ها را به آتش کشیدند
شرح عکس تظاهرکنندگان در نیویورک زباله ها را به آتش کشیدند

کپی رایت عکس Reuters

اعتراضات برای ششمین شب متوالی در آمریکا گسترده می شود. گزارش شد که دست کم پنج نفر در تظاهرات خشونت آمیز از ایندیاناپولیس گرفته تا شیکاگو کشته شده اند. بیش از ۷۵ شهر آمریکا شاهد اعتراضات است. دست کم ۴۴۰۰ نفر بازداشت شده اند. در تلاش برای توقف ناآرامی ها مقررات منع تردد در آمریکا به اجرا در می آید.

ترامپ با یک انجیل در دست در مقابل کلیسایی که در و پنجره اش با تخته محافظت شده است
شرح عکس ترامپ با یک انجیل در دست در مقابل کلیسایی که در و پنجره اش با تخته محافظت شده است

کپی رایت عکس EPA

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد که ارتش را برای مقابله با نآرامی هایِ پس از فوت یک مرد سیاهپوست درحین بازداشت، اعزام خواهد کرد. او گفت که اگر مقامات شهرها و ایالت های آمریکا نتوانند اعتراضات را کنترل و از  “مردم خود دفاع کنند” او نیروهای ارتش را اعزام خواهد کرد و “به سرعت مشکل آنان را حل خواهد کرد.” آقای ترامپ در حالی در مقابل کلیسایی آسیب دیده در جریان اعتراضات عکس گرفت که مدتی قبل در همان حوالی  پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده بود.

خانواده جورج فلوید در هیوستون به معترضان پیوستند
شرح عکس خانواده جورج فلوید در هیوستون به معترضان پیوستند

کپی رایت عکس Getty

ده ها هزار تظاهرکننده به خیابان ها آمدند. یکی از بزرگترین اعتراضات درهیوستون ایالت تگزاس، که شهر جورج فلوید است شکل می گیرد. در چندین شهر آمریکا تعداد زیادی از مردم مقررات منع تردد را نادیده می گیرند هر چند که تظاهرات به طور عموم آرام است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.