رسانه خبری پیامِ ایرانی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران برای تحقیق مانع‌تراشی نکند | ایران | DWرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه روز دوشنبه ۱۹ اسفند(۹ مارس) شورای حکام آژانس در وین، برای دومین بار و به طور رسمی ‌از ایران خواست تا “فورا و همه‌جانبه” ضمن پاسخگویی به سئوالات آژانس، امکان دسترسی سریع بازرسان آن را به مکان‌های مشخص‌شده فراهم کند.

خبرگزاری آلمان امروز روز دوشنبه در گزارشی از وین نوشت که گزارش اخیر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ نشان می‌دهد ایران بر خلاف تعهداتش، فعالیت‌های اتمی ‌خود را در سه سایت هسته‌ای داخل کشور از بازرسان مخفی کرده است.

آقای گروسی ماه گذشته اعلام کرده بود که ایران حتی قبل از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های بزرگ، از پاسخگویی درباره سه مکان نگهداری و استفاده از مواد هسته‌ای خود طفره رفته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته در واکنش به گزارش جدید آژانس ‌مدعی شد که آژانس  ‌بر اساس “اطلاعات جعلی” اسرائیل و فشارهای آمریکا، گزارش خود را تدوین کرده است. او در همین حال گفت که آژانس مجاز نیست برای بازدید از مراکز هسته‌ای ایران درخواست کند.

ابوالفضل حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم در گفت‌وگو با تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، ادعا کرد که گزارش آخر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، “تحت تأثیر مداخلات سیاسی و فشار” آمریکا و اسرائیل تدوین شده است.

این نماینده مجلس هم با متهم کردن آژانس به “سیاسی‌کاری و پیوستن به کارزار “فشار حداکثری” آمریکا علیه ایران گفته بود که همه این اقدامات، یک “عملیات روانی” علیه ایران است.

نسل بعدی فناوری‌های غنی‌سازی اورانیوم

به گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بدون همکاری ایران، آژانس به سختی می‌تواند تایید کند که ایران درباره همه مواد هسته‌ای خود، واقعیت را گفته باشد.

در گزارش اخیر آقای گروسی به وضوح اعلام شده که ایران از مدت‌ها پیش همچنان به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده است و اکنون مشغول کار روی نسل بعدی فناوری‌های غنی‌سازی اوانیوم است.

در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌تصریح شده که بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، که برای مهار فعالیت‌های اتمی ‌و جلوگیری از ساخت کلاهک هسته‌ای توسط ایران بوده، این کشور علی‌رغم گفته‌هایش، روند فعالیت‌های اتمی‌ خود را ادامه داده است.

افزایش ۳ برابری دخایر اورانیوم غنی‌شده ایران

نگرانی از پنهانکاری مقامات ایران و ممانعت از ارایه توضیحات درباره سه سایت هسته‌ای گزارش نشده به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ در حالی ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد که بازرسان این آژانس تایید کرده‌اند ایران تقریباً میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را از ماه نوامبر گذشته و به بهانه نقض شدن توافق برجام از سوی آمریکا و خلف وعده کشورهای اروپایی، به سه برابر افزایش داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی با اشاره به سخنان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت که اگرچه ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران بیش از یکهزار کیلو گرم است ولی “ایران با همین میزان هم می‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند”. خبرگزاری فرانسه نیز به استناد گزارش جدید آژانس، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را بیشتر از ۱۵۰۰ کیلوگرم دانست که “حدود پنج برابر” توافق برجام است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پیش از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران بیش از ۷۰۰۰ کیلوگرم بود ولی بعد از توافق، بخشی از آن به روسیه منتقل و ایران متعهد شد که از مقدار در اختیار خود برای ساخت بمب استفاده نکند.

این در حالی است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌ امروز در جلسه با اعضای شورای حکام آژانس از نقض بندهای اصلی توافق هسته‌ای موسوم به برجام توسط ایران ابراز نگرانی کرده است.

آقای گروسی به شورای حکام آژانس گفت که میزان غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره‌سازی آن در ایران از جمله مواردی است که جمهوری اسلامی ایران به آنها پایبند نبوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.