رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادگاه سوریه شرکت مخابراتی پسردایی بشار اسد را ‘توقیف کرد’


حق نشر عکس
AFP

Image caption

ویدیوهای انتقادی رامی مخلوف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند

دادگاهی در سوریه محدودیت‌های بیشتری برای رامی مخلوف، پسر دایی میلیاردر بشار اسد وضع کرده است.

رامی مخلوف که یکی از ثروتمندترین مردان سوریه است، اکنون مغضوب حکومت سوریه است و با افزایش فشارها به او، بخشی از اموالش توقیف شده است.

این دادگاه رای داده که شرکت مخابراتی عظیم “سیریاتل” تحت سرپرستی قضایی در آید. مقام‌های سوریه می‌گویند این شرکت مالیات خود را به رغم پایان یافتن مهلت، پرداخت نکرده است.

رای این دادگاه در صفحه فیسبوک آن منتشر شده است.

رامی مخلوف پیشتر به حکم یک دادگاه سوری به ظن نپرداختن میلیون‌ها دلار بدهی به مقامات، از سفر کردن منع شده بود.

رامی مخلوف تا کنون در اقدامی کم‌سابقه در چندین پیام ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، خواهان اجرای عدالت شده که به گفته کارشناسان، چنین اقدام نشاندهنده شکاف در خاندان حاکم در سوریه است.

رامی مخلوف کیست؟

حق نشر عکس
EPA

رامی، پسر دایی بشار اسد و از مهم‌ترین فعالان اقتصادی در سوریه است و در این میان متهم به فساد مالی و سوء استفاده از نسبت خانوادگی‌اش با رئیس جمهوری بوده است. در مورد او گفته می‌شد هیچ شرکت خارجی بدون کسب رضایت او قادر نبود در سوریه فعالیت کند.

او متولد سال ۱۹۶۹ است و مسئولیت کسب و کاری را که پدرش محمد، برادر انیسه مخلوف، زن حافظ اسد، بنیان نهاد، بر عهده داشته است. امپراتوری مالی مخلوف پس از ریاست‌جمهوری جمهوری بشار اسد در سال ۲۰۰۰ گسترش پیدا کرد.

وزارت دارایی آمریکا در سال ۲۰۰۸ سازمان‌ها و اشخاص حقیقی آمریکایی را از هرگونه معامله با رامی مخلوف منع و دارایی‌های او را در آمریکا توقیف کرد. علت این اقدام از سوی آمریکا “فساد مالی و زیان رساندن به بازرگانان سوری و کمک به حکومت برای ادامه برنامه سرکوب” اعلام شد.

در مه سال ۲۰۱۱ اتحادیه اروپا هم او را به جرم “همکاری با ماهر اسد، برادر کوچک‌تر بشار اسد در اعمال خشونت بر ضد تظاهر کنندگان” مورد تحریم قرار داد.

نزدیک به ۶۰ مدیر و کارمند شرکت‌های مختلف آقای مخلوف تا به حال بازداشت شده‌اند. دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید این بازداشت‌ها را نیروهای امنیتی سوریه به همراه “پلیس روسیه” انجام داده است.

فشار بر مخلوف و چند تاجر سوری دیگر که گفته می‌شود نزدیک به دولت سوریه هستند در چند ماه گذشته و بعد از آن افزایش یافت که گزارش‌هایی از فساد در سوریه در رسانه‌های روسیه منتشر شد.

روسیه مهم‌ترین حامی بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در طی جنگ داخلی این کشور بوده است.

بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی اخیرا در گزارشی گفت بعضی از رسانه‌های نزدیک به مخالفان سوری اخیرا از وجود “کارزار” ضد اسد در رسانه‌های روس خبر داده‌اند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.