رسانه خبری پیامِ ایرانی

قم شهر بی‌دفاع؛ حوزه و مراکز آموزشی تعطیل | ایران | DWبا تصویب ستاد مدیریت بحران قم، کلیه مهد کودک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی و حوزوی استان تا روز سه‌شنبه ششم اسفند تعطیل خواهند بود. این تصمیم پس از مرگ چهار بیمار مبتلا به کرونا در قم اتخاذ شده است. جعفر سبحانی و ناصر مکارم شیرازی، دو مرجع تقلید حوزه نیز در واکنش به تاکید دانشگاه علوم پزشکی برای دور ماندن مردم از اجتماعات، پیامی ویدئویی داده و خواهان توجه شهروندان به توصیه‌های پزشکی شدند.

وزارت بهداشت پیش‌تر به استانداری قم پیشنهاد داده بود که رفت و آمد به حرم، مسجد جمکران و اماکن زیارتی دیگر محدود شود اما مسئولان برگزاری نماز جمعه و متولیان اماکن مذهبی گفته بودند به دلیل ضد عفونی شدن محیط، نیازی به این کار نیست؛ واکنشی که از سوی مرکز اطلاعرسانی وزارت بهداشت “ساده‌انگارانه” توصیف شد.

قم از سوی مقامات وزارت بهداشت، مبدا چرخش ویروس کرونا معرفی شده است. دکتر مینو محرز، عضو کمیته کشوری مبارزه با بیماری‌های عفونی، گفته بود وزارت بهداشت در صورت همکاری ارگان‌های دیگر می‌تواند اپیدمی کرونا را کنترل کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، ضمن دعوت مردم به ماندن در خانه، اعلام کرده که برنامه‌ای برای قرنطینه کردن شهر وجود ندارد. دکتر محمدرضا قدیر گفته که تعطیلی روزهای آینده برای ارزیابی درست وضعیت است و مردم نباید درگیر شایعات شوند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

“کمیته پدافند زیستی” اراک هم از تعطیلی یک هفته‌ای مدارس، دانشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، آموزشگاه‌های زبان و کلاس‌های آزاد در این شهر به منظور پیشگیری از کرونا خبر داد. هم‌زمان، دانشگاه علوم پزشکی اراک دستورالعملی شامل اقدامات پیشگیرانه تدوین کرده که قرار است به عنوان تکلیف اداری و الزام‌آور به همه دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و آموزشی استان مرکزی ابلاغ شود.

طبق این دستور، ورود و خروج کارمندان ادارات مستلزم اثر انگشت نخواهد بود. هم‌چنین قرار شده همایش‌ها و جشنواره‌های غیرضروری لغو شوند و گردهمایی‌ها و نمایشگاه‌های ضروری در هماهنگی با کمیته پدافند زیستی تشکیل گردند. هرگونه تردد غیرضروری و ماموریت اداری به استان‌های همجوار به جز موارد خاص نیز تا اطلاع ثانونی ممنوع اعلام شده است.

تعطیلی احتمالی لیگ برتر فوتبال

در تازه‌ترین تصمیم، وزیر آموزش و پرورش از تعطیل شدن کلیه اردوهای دانش آموزی خبر داد و گفت بوفه‌های مدارس باید در صورت لزوم تعطیل و بهداشتی بودن محیط مدارس با سرکشی‌های مداوم رصد شوند. محسن حاجی‌میرزایی عنوان کرد که آموزش و پرورش، برای پیشگیری و کنترل کرونا، تابع سیاست‌های وزارت بهداشت خواهد بود.

شبکه اول تلویزیون جمهوری اسلامی نیز در اقدامی دیرهنگام، از روی آنتن رفتن برنامه‌ای با موضوع ویروس کرونا خبر داده است. قرار است شنبه شب، این برنامه با حضور قائم مقام وزیر بهداشت پخش شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، پیش‌تر در توییتر از عدم اطلاع‌رسانی در باره کرونا در کانال‌های تلویزیونی انتقاد کرده و نوشته بود: «در شش کانال صدا و سیما هیچ خبری از ویروس کرونا نیست؛ همه هم‌زمان از حماسه‌ی حضور مردم در انتخابات می‌گویند. آقا هرکس میخواست رأی بدهد داد. مگر یکی از وظایف صدا و سیما آموزش همگانی نیست؟ یک خورده هم به فکر جان مردم باشید….»

او در توییت جدیدی نوشت: «حال که انتخابات تمام شد با اجازه کیهان، بار دیگر به آقای وزیر و دیگر مسئولان حوزه سلامت هشدار می‌دهم؛ لطفا ویروس کرونا را جدی بگیرید. مردم نگرانند. مقابله با این اپیدمی بیش از هر چیز مستلزم اعتماد و همکاری ملی است. با بیان صادقانه حقایق اعتماد عمومی را جلب کنید.»

در این میان مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفته که دستورالعمل اماکن ورزشی پایتخت برای مقابله با کرونا روز یکشنبه چهارم اسفند ابلاغ می‌شود. دو هزار و ۴۰۰ مجموعه ورزشی دولتی و خصوصی در استان تهران تحت نظارت این اداره فعالیت می‌کنند. ابلاغیه مربوطه پیرو تشکیل “ستاد مقابله با گسترش کرونا در ورزش” تدوین شده است.

در اقدامی دیگر، قرار شده در نشست مسئولان وزارت بهداشت و وزارت ورزش، تعطیلی احتمالی لیگ برتر فوتبال برای مراقبت از سرایت ویروس کرونا مورد بررسی قرار گیرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.