رسانه خبری پیامِ ایرانی

تناقض‌گویی مقامات ایران در باره مذاکره با آمریکا برای تبادل زندانیان اخیر


شمخانى: برای تبادل زندانیان مذاکره نکردیم ؛ عباس موسوی : مذاکره کردیم

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

در حالی که برخی مقامات بلندپایه ایرانی مانند علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران منکر هر گونه مذاکره میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان اخیر شد، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز جمعه ۵ ژوئن دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی آزاد شده را تأیید کرد.

علی شمخانی روز جمعه در پیامی توئیتری ضمن رد اظهارات نمایشی رئیس‌جمهور آمریکا تأکید کرد که در آینده هیچ مذاکره‌ای بین تهران و واشنگتن انجام نخواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شمخانی گفت که تبادل اخیر زندانیان، نتیجه مذاکره با آمریکا نیست وهیچ مذاکره‌ای هم در راه نخواهد بود.

شمخانی در یک توئیت درباره احتمال مذاکره با آمریکا نوشت: «اوضاع ترامپ چه در تقابل‌های بین‌المللی، چه در افتضاح مدیریت کرونا و چه در آتش افروزی نژادپرستانه در داخل آمریکا به قدری خراب است که تیمش چاره‌ای جز تولید و نمایش موفقیت‌های ساختگی برای او ندارند. تبادل زندانیان، نتیجه مذاکره نبوده و هیچ مذاکره‌ای هم در آینده انجام نخواهد شد».

این درحالی است که عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز جمعه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمدجواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه دیدار «بیل ریچاردسون» با محمد جواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تأیید کرد. موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: این دیدار در ماه‌ها قبل انجام شده است.

موسوی تأکید کرد: «ما به تلاش‌های انسان‌دوستانه که منجر به آزادی گروگان‌های ایرانی در آمریکا و خارج از آن شود همواره پاسخ مثبت داده و استقبال کرده‌ایم.

موسوی روز گذشته هم درباره آزادی مایکل ری وایت تبعه آمریکا، که از سوی ایران به اتهام«جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی» به زندان محکوم شده بود گفت: «با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول «رافت اسلامی» شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج‌شنبه (۱۵ خرداد) با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد».

انتقاد روزنامه کیهان از ظریف به دلیل مذاکره با آمریکا

در این میان کیهان در گزارشی تحت عنوان «مذاکره با مقام دست سوم سابق آمریکا در شأن وزیر خارجه نیست»، نوشت، سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر ملاقات بیل ریچاردسون، فرماندار سابق آمریکا با وزیر خارجه ایران را تأیید و اعلام کرد که «بیل ریچاردسون» چند ماه پیش درباره آزادی «مایکل وایت» تبعه آمریکایی زندانی در ایران با محمد جواد ظریف دیدار و گفت وگو کرده است.

«مایکل وایت»، سرباز قدیمی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا که سال ۱۳۹۷ در مشهد دستگیر شده بود پس از گذشت ۶۸۳ روز از دستگیری‌اش و پس از برگزاری دادگاه و متهم شناخته شدن، با دکتر مجید طاهری که محکوم به ۱۶ ماه حبس به بهانه نقض تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران شده و در بازداشت آمریکائیان بوده، مبادله شد.

هنگام دستگیری «وایت»، رسانه‌ها حضورش در مشهد را دیدار با نامزد مشهدی‌اش ذکر کردند و اسفند ۱۳۹۷ بود که دادستان وقت مشهد، غلامعلی صادقی درخصوص بازداشت مایکل وایت گفت پرونده وی شاکی خصوصی و عمومی دارد، صادقی همچنین وجود اتهام امنیتی نسبت به این سرباز قدیمی آمریکا را تأیید کرده بود.

آزادی «مایکل وایت» و دکتر «مجید طاهری»

ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پنج شنبه گذشته در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد «مایکل وایت» از ایران خارج شده است.
شبکه خبری فاکس‌نیوز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که آمریکا توافق کرده در ازای آزادی مایکل وایت، یک پزشک ایرانی-آمریکایی به نام «مجید طاهری» را آزاد کند.

محمد جواد ظریف هم پنج‌شنبه گذشته تأیید کرد آمریکا موافقت کرده در ازای آزادی مایکل وایت یکی از شهروندان ایران را آزاد کند.

ظریف در توئیتر نوشت: «خرسندم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده‌هایشان ملحق می‌شوند. استاد عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده‌شان برگشتند. این اتفاق می‌تواند برای تمامی زندانی‌ها بیفتد. نیازی به دست‌چین کردن نیست. گروگان‌های ایرانی بازداشت‌شده در آمریکا باید به خانه برگردند.»

طاهری به جرم نقض قوانین یکجانبه تحریم‌های ضدایرانی آمریکا به تحمل ۱۶ ماه حبس محکوم شده بود. یک مقام آمریکایی به فاکس‌نیوز گفته ایشان از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکا است و در ایالت فلوریدا طبابت می‌کند.

تشکر دوباره ترامپ از ایران

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه مجدداً از ایران بابت آزاد کردن «مایکل وایت» نظامی پیشین نیروی دریایی ایالات متحده تشکر کرد.
ترامپ در صفحه توئیتر خود نوشت: «بسیار عالی است که مایکل به خانه بازگشته است. تازه رسیده است. بسیار هیجان‌انگیز است. ایران متشکریم.»

او در ادامه درباره مذاکره با ایران و انجام توافق هسته‌ای جدید پرداخت و افزود: «برای انجام آن توافق بزرگ، تا بعد از انتخابات صبر نکنید. من پیروز انتخابات می‌شوم. الان شما توافق بهتری انجام می‌دهید»

ترامپ پیش از این، بامداد جمعه نیز با قدردانی از ایران به دلیل آزادی وایت، گفته بود: «ما الان بیش از ۴۰ نفر از گروگان‌ها و زندانیان را بعد از به قدرت رسیدن من به خانه برگردانده‌ایم. ممنونم ایران. این نشان می‌دهد توافق ممکن است».

فرماندار سابق آمریکایی: برای آزادی وایت با مقام‌های ایران دیدار کردم

کیهان نوشت:«نکته جالب توجه اظهارات یک فرماندار سابق آمریکایی در این خصوص است که در بیانیه‌ای مدعی شده برای آزادی مایکل وایت از ایران با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است!».

«بیل ریچاردسون» که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ فرماندار ایالت نیومکزیکو بوده در توئیتر مدعی شده در جریان مذاکرات برای آزادی «مایکل وایت» از ایران «به طور منظم» با مقام‌های ارشد ایران دیدار کرده است. او همراه با این پیام، پیوند مربوط به بیانیه‌ای از «مرکز ریچاردسون» که در آن توضیحات کامل‌تری درباره این دیدارها ارائه شده قرار داده است.

مرکز ریچاردسون در این بیانیه خاطرنشان کرده است: «در جریان این مذاکرات، آقای فرماندار ریچاردسون به طور منظم با مقام‌های بلندپایه ایران از جمله وزیر خارجه محمد جواد ظریف و سفیر ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی دیدار کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این مذاکرات با توجه به بالا بودن تنش‌ها میان ایران و آمریکا و تبادل خشونت میان آنها طی ماه‌های اخیر پیچیده بودند.»

محمد جواد ظریف روز پنج‌شنبه با اعلام آزادی دکتر مجید طاهری و مایکل وایت اظهار داشت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده‌های خود می‌پیوندند. خوشبختانه پروفسور سیروس عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده خود بازگشت. این اتفاق می‌تواند برای همه زندانیان اتفاق افتد. نباید (فقط برخی از آنها) دستچین شوند. گروگان‌های ایرانی که در دست ایالات متحده و یا به نیابت از ایالات متحده اسیر شده‌اند باید به خانه خود باز گردند.

ظریف-ریچاردسونظریف-ریچاردسون

محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه‌ای ۱۹ آذر ۱۳۹۸ با ایرنا گفته بود: محمدجواد ظریف در حاشیه مجمع عمومی در مصاحبه‌ای موضوع (مبادله زندانیان) را مطرح کردند. بعضی‌ها مثل (بیل) ریچاردسون صحبت‌هایی با دکتر ظریف داشتند ولی ما صحبت مستقیم با دولت آمریکا به ماهو دولت نداشتیم؛ یعنی ما ننشستیم با آنها صحبت بکنیم.

بهاروند افزود: «آقای ریچاردسون هم مأموریت دقیقی نداشتند که در این مورد با آقای ظریف صحبت کنند. آقای ظریف موقعی که به نیویورک سفر می‌کنند به طور طبیعی صحبت‌هایی با سناتورها و افرادی که بازنشسته هستند، دارند. ایشان سعی می‌کنند مواضع ایران را برای افراد مؤثر در رسانه‌ها و فضای سیاسی توضیح دهند. صحبت‌هایی که آقای ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل کردند در همین حد بود. چون ایشان سفیر سابق در سازمان ملل بودند و الان بازنشسته هستند، صحبت‌هایی کرده بودند ولی صحبت‌های ریچاردسون ما را هیچ وقت به جلو نبرد.

کیهان در ادامه گزارش با انتقاد از این مذاکرات نوشت:«نکته قابل تأمل در این خصوص این است که هرچند تلاش دیرهنگام متصدیان دستگاه دیپلماسی برای آزادی گروگان‌های ایرانی قابل تقدیر است اما دیدار وزیر خارجه کشورمان با یک فرماندار سابق آمریکایی که معلوم نیست بر اساس کدام اصول و عرف دیپلماتیک صورت گرفته، نمره منفی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است چه آنکه شأن و جایگاه جمهوری اسلامی و هویت عزت طلب ایرانی اجازه نمی‌دهد که وزیر خارجه کشورمان به عنوان بالاترین مقام دیپلماسی کشور با کسی که صرفاً یک مقام دست چندم آمریکایی بوده و از همه بدتر، سابقه حمایت از منافقین و تروریست‌ها را در کارنامه خود دارد، در مورد آزادی دانشمندان ایرانی‌مان بنشیند و گفت‌وگو کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.