رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به سه عضو شورای امنیت داد


کلی کرافت (چپ) نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اظهارات مایک پومپئو وزیر خارجه (راست) را درباره عزم ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تکرار کردهحق نشر عکس
Statephotos

Image caption

کلی کرافت (چپ) نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اظهارات مایک پومپئو وزیر خارجه (راست) را درباره عزم ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تکرار کرده

کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه تمدید تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران را به روسیه، بریتانیا و فرانسه سه عضو دائم شورای امنیت ارائه کرده و گفته به زودی این متن در اختیار تمام اعضای شورای امنیت قرار می گیرد.

اعضای دائم شورای امنیت اختیار دارند با رای خود جلوی تصویب پیش نویس قطعنامه را بگیرند. چین، روسیه، آمریکا، بریتانیا و فرانسه اعضای دائم شورا هستند. از میان این کشورها، ایران امیدوار به مخالفت روسیه و چین به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی است.

تحریم خرید و فروش تجهیزات و ادوات نظامی به ایران پاییز سال جاری پس از سیزده سال پایان می گیرد اما ایالات متحده گفته از تمام ظرفیت دیپلماتیک خود برای جلوگیری از پایان یافتن تحریم‌ها استفاده خواهد کرد.

حق نشر عکس
Bornanews

Image caption

حسن روحانی گفته واکنش ایران به تمدید تحریم تسلیحاتی به اطلاع رهبران کشورهای چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا، و آلمان رسیده است

روسیه پیشتر گفته است که دلیلی بر تمدید تحریم های ایران وجود ندارد اما فرانسه و بریتانیا آزمایش های موشکی ایران و پرتاب اخیر ماهواره نظامی از سوی سپاه به فضا را نقض تعهدات ایران خوانده اند و در برابر طرح تمدید تحریم ها مخالفتی نشان نداده اند.

آمریکا و اسرائیل در هفته های اخیر اسنادی را در شورای امنیت ثبت کرده اند که بر اساس آن پرتاب ماهواره نظامی از سوی سپاه به فضا رسما مورد اعتراض قرار گرفته است. ایران به هر دو نامه پاسخ داده و اقدام خود را مطابق با مقررات بین المللی خوانده است.

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی ایران واکنش سختی نشان خواهد داد. آقای روحانی گفته واکنش احتمالی ایران را به اطلاع رهبران چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان رسانده است.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از چین و روسیه خواسته تا از تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران حمایت کنند.

خانم کرافت گفته تمدید تحریم های شورای امنیت علیه ایران در زمینه خرید و فروش سلاح “کاملا ضروری” است.

دولت دونالد ترامپ که از توافق هسته ای برجام خارج شده و تحریم های کم سابقه ای علیه ایران به اجرا گذاشته، بیشتر از یک سال است که درباره فرارسیدن زمان پایان تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت علیه تهران، هشدار می دهد و فعالیت می کند.

پایان تحریم های تسلیحاتی ایران از مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که پس از توافق برجام صادر شد. این قطعنامه پیش بینی کرده که حداکثر پنج سال پس از تاریخ پذیرش توافق برجام، تحریم خرید و فروش سلاح و جنگ افزار علیه ایران برداشته شود.

کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو به تازگی گفته است که کشورش پیشنهاداتی برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی دریافت کرده، اما به دلیل تحریم های شورای امنیت موفق به انجام معامله نظامی نشده است.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتتر گفته بود که چین در انتظار است تا پایان تحریم های شورای امنیت، به ایران تانک بفروشد.

ایران در زمان تحریم های شورای امنیت با مجوز این نهاد موفق به خرید سامانه ضدموشکی اس-۳۰۰ از روسیه شد و برای خرید جت های جنگنده ساخت روسیه ابراز تمایل کرد اما تاکنون به جز سامانه ضد موشکی روسی، موفق به خرید عمده تسلیحات به طور آشکار نشده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.