رسانه خبری پیامِ ایرانی

پژو ۲۰۸ جدید چگونه خودرو سال شد؟ | دانش و فناوری | DW


خودرو سال اروپا

در حالی که روزنامه‌نگاران حوزه خودرو در آلمان پیش‌بینی می‌کردند “پورشه تایکان” خودرو سال اروپا شود اما در نهایت پژو ۲۰۸ جدید خودرو سال اروپا شد.

نمایشگاه خودرو ژنو تنها سه روز قبل از برگزاری آن لغو شد. این نمایشگاه که از جنگ جهانی دوم به این سو همیشه برگزار شده بود، هر سال مراسم خودرو سال اروپا را در خود دارد. مراسمی که در آن بر اساس نظر معروف‌ترین روزنامه‌نگاران خودرو در اروپا، بهترین خودرو این قاره انتخاب می‌شود. اما امسال به دلیل کرونا این مراسم بدون حضور رسانه‌ها و از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در نهایت پژو ۲۰۸ جدید از میان کاندیدهای نهایی خودرو سال اروپا شامل مدل‌های پورشه تایکان، بی‌ام‌و سری یک جدید، فورد پوما، رنو کلیو، تسلا مدل سه و تویوتا کرولا انتخاب شد.

البته بر اساس نظر خبرنگاران آلمانی پورشه تایکان اولین محصول تمام برقی پورشه باید خودرو سال می‌شد و آنها بیشترین امتیاز را به این خودرو دادند. اما نظر خبرنگاران دیگر کشورهای اروپایی به سمت خودرو پژو ۲۰۸ جدید که یک ‌هاچ بک (Hatchback) اقتصادی است بیشتر تمایل داشت.

پژو ۲۰۸ جدید که روی اتاق شماره دو پژو است پرفروش‌ترین خودرو تاریخی این شرکت است که به دلیل اندازه شهری مناسب، در کشورهای اروپایی مشتریان زیادی دارد. در این کلاس خودروسازان فرانسوی در اروپا بسیار قوی هستند.

اما نکته‌ای که باعث شد این خودرو به عنوان خودرو سال اروپا انتخاب شود استفاده از یک مدل تمام برقی در کنار مدل‌های دیزلی و بنزینی بود.

پژو تاکنون توانسته است شش بار مقام خودرو سال اروپا را کسب کند. مدل‌های ۵۰۴، ۴۰۵، ۳۰۷، ۳۰۸ و ۳۰۰۸ طی شش دهه اخیر توانسته‌اند خودرو سال اروپا شوند. از میان این مدل‌ها، دو مدل ۵۰۴ معروف به پژو آخوندی و ۴۰۵ در ایران مشتریان زیادی داشته یا دارند.

مرسدس ‌ای کلاس جدید

شرکت مرسدس بنز برای نمایشگاه خودرو امسال برنامه‌های زیادی ترتیب داده بود که با لغو این نمایشگاه مجبور شد یکی از آن برنامه‌ها را به صورت مجازی برگزار کند.

معرفی ‌ای کلاس جدید مرسدس بنز در حالی انجام شد که این خودرو تغییرات زیادی را به خود دیده است. این کلاس از مرسدس بنز از قدیم از مهمترین محصولات این شرکت بوده است.

این خودرو مرزی بین خودروهای “سی کلاس” و “اس کلاس” است. در این اتومبیل  چراغ‌های اصلی، سپرها، جلو پنجره و چراغ‌های عقب تغییر کرده و این خودرو بسیار شبیه مدل CLS شده است. در این خودرو همچنین از طیف متنوعی از موتورهای گوناگون استفاده شده است.

موتورهای بنزینی این خودرو قدرتی بین ۱۵۶ تا ۳۶۷ و مدل‌های دیزلی قدرتی بین ۱۶۰ تا ۳۳۰ اسب بخار دارند.

در برخی مدل‌ها این کلاس، مرسدس بنز ازتکنولوژی اکو بوست استفاده می‌کند در این فناوری زمانی که خودرو نیاز به شتاب بیشتری دارد یک موتور برقی  وارد مدار می‌شود.

نشان بی‌ام‌و تغییر کرد

شرکت ب‌ام‌و قصد داشت در نمایشگاه خودرو ژنو نشان تازه خود را معرفی کند اما لغو این نمایشگاه سبب شد تا بی‌ام‌و در یک برنامه جدا به معرفی نشان خود بپردازد.

 این نشان البته کمی حال هوای کلاسیک قدیمی خود را کنار گذاشته است و دیگر خبری از نوار مشکی معروف دور نشان نیست به جای آن این برند جدید طراحی مدرن‌تری را استفاده کرده است.

این طراحی مدرن به طرفداران این نشان خبر از خودروهای جدید برقی می‌دهد. این شرکت قصد دارد بیش از ۲۵ مدل برقی جدید را طی سال‌های آینده معرفی کند.

یکی از این محصولات بی‌ام‌و آی چهار است که این شرکت در کنار معرفی نشان تازه اش آن را معرفی کرده است. آی چهار فعلی  البته یک خودرو مفهومی است که بر اساس آن یک مدل نهایی به تولید انبوه می‌رسد. این خودرو کاملا برقی است.

آی چهار قرار است رقیبی برای “تسلا ۳” باشد. تسلا سه فعلا ارزان‌ترین خودرو برقی شرکت تسلا است و توانسته برخی مدل‌های “بی‌ام‌و” مانند سری سه و سری پنج را با چالش جدی فروش در بازار خودرو آمریکا روبروکند.

سوئدی ۱۷۰۰ اسب بخاری

شرکت سوئدی کونیگزگ (Koenigsegg) سریع‌ترین خودروهای جهان را می‌سازد. این شرکت هم هر سال در نمایشگاه خودرو ژنو یک برگ برنده را رو می‌کند اما امسال با لغو نمایشگاه خودرو ژنو مجبور شد برگ برنده خود را به صورت مجازی و توسط ویدئو کنفرانس معرفی کند.

این شرکت اولین خودرو سوپر اسپورت چهار نفره جهان را ساخته است. خودروهای سوپر اسپورت پرسرعت، تا پیش از این دو نفره بودند اما حالا این شرکت مدل  Gemera را معرفی کرده است که توانایی تولید هزار و ۷۰۰ اسب بخار را دارد و سریع‌ترین خودرو چهار نفره جهان است.

موتور این خودرو از عجایب این غول سوئدی است. یک موتور دو لیتری سه سیلندر توئین توربو می‌توانند ۶۰۰ اسب بخار را تولید کند باقی نیرو توسط موتورهای الکتریکی این خودرو با قدرت هزار و ۱۰۰ اسب بخار تامین می‌شود.

شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو تنها ۱.۹ ثانیه است. این خودرو بر خلاف بیشتر سوپر اسپورت‌ها به دلیل استفاده از موتورهای برقی پر مصرف و آلوده کننده نیست.

موشک زمین به زمین آئودی

مانند رقبای دیگر آلمانی خود، آئودی هم دست پخت تازه‌ای برای ژنو آماده کرده بود که در نهایت مجبور شد آن را بدون حضور خبرنگار معرفی کند.

آئودی RS7 موشک جدید زمین به زمین این شرکت بود یک خودرو پر سرعت که نزدیک ترین رقیب آلمانی آن سی ال اس مرسدس بنز است.

این کوپه پنج در از موتور چهار لیتری وی هشت استفاده می‌کند که با استفاده از دو توربو می‌تواند ۶۰۰ اسب بخار و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور را تولید کند.

شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو ۳.۵ ثانیه است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.