رسانه خبری پیامِ ایرانی

″یک روز بدون ما″؛ اعتصاب زنان در مکزیک و آرژانتین | جهان | DWچندی پیش ائتلافی از چندین گروه فعال در حوزه‌ی زنان در مکزیک، از زنان این کشور خواست که روز دوشنبه (۹ مارس) علیه خشونت فزاینده‌ای که زنان مکزیک با آن روبرو هستند، دست به اعتصابی ۲۴ ساعته بزنند.

در پاسخ به این فراخوان به گزارش خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۹ مارس، یعنی یک روز پس از روز جهانی زن، میلیون‌ها زن در مکزیک و همچنین در آرژانتین به خیابان‌ها می‌روند تا  در اعتراض به خشونت جنسیتی شرکت کنند.

این اعتصاب یک روز پس از روز جهانی زن (۸ مارس) برپا می‌شود.

در مورد این کارزار که با هشتگ #UnDíaSinNosotras  “یک روز بدون ما”، برای آن تبلیغ می‌شود، نیویورک تایمز در گزارشی می‌نویسد، این جنبش سراسری در این کشور ۱۲۰میلیونی  با شرکت بخش‌ها و گروه‌های مختلف نیروی خارق‌العاده‌ای به دست آورده است.

تشدید حمله‌ها و قتل‌های جنسیتی در مکزیک یکی از دلایلی است که باعث شده، فعالان حقوق زنان به فکر این کارزار بیفتند. دو قتل اخیر در مکزیک، یکی قتل زنی ۲۵ ساله و دیگری دختری ۷ ساله و فعالیت‌های فمینیستی الهام گرفته از جنبش MeToo در یک سال گذشته، اعتراض‌ها به خشونت مبتنی بر جنسیت در مکزیک را، به اوج خود رساند.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

سخنگوی یکی از گروه‌های فمینیستی در ایالت “وراکروز”، می‌گوید، که سبعیت این قتل‌ها این گروه را به شدت شوکه و اندوهگین کرد و ادامه می‌دهد: «از یکدیگر سئوال کردیم، برای تغییر این مسئله چه کاری باید کرد و چه اتفاقی باید بیفتد؟»

“یک روز بدون ما”، اعتصاب ملی در مکزیک، ایده‌ای است که از دل این واقعیت‌ها و برای مبارزه با خشونت علیه زنان و حمایت بیشتر از آنان شکل گرفته است.

بسیاری از شرکت‌ها در مکزیک حمایت خود را از اعتصاب اعلام کرده‌اند و اطمینان داده‌اند که کارمندانشان در این روز در صوت شرکت در اعتصاب، مجازات و توبیخ نخواهند شد.

شورای هماهنگی تجارت مکزیک هم Mexico’s Business Coordinating Council  از تمامی شرکت‌ها  خواسته است، کارکنانشان را که در این کارزار شرکت می‌کنند، حمایت کنند.  مسئولان این شورا معتقدند که “واکنش دستگاه‌ها و مقامات در مکزیک در سال‌های گذشته در برخورد با خشونت علیه زنان کافی و مناسب نبوده است”. این شورا با اشاره به اینکه “ما همه به عنوان یک جامعه کوتاهی کردیم”، می‌گوید، اکنون “زمان همبستگی و همدلی و همچنین مسئولیت‌پذیری و عمل فرا رسیده است. در ادامه‌ی این بیانیه آمده است: “هرکدام از ما باید سهم خود را در این راه ادا کند.”

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

فرمانداری‌ها نیز در ایالات مختلف پشتیبانی خود را از کارمندانشان که قصد شرکت در این اعتصابات سراسری را دارند، اعلام کرده‌اند.

شهردار مکزیکوسیتی می‌گوید، به تمامی مدیران بخش‌های گوناگون در شهرداری دستور داده شده که کارمندان زن را که به دلیل شرکت در اعتصاب سر کار حاضر نمی‌شوند، جریمه نکنند. به گفته‌ی او در این مجموعه‌ها تقریبا ۱۵۰ هزار کارمند زن مشغول به کارند.

سازمان‌دهندگان این اعتصابات امیدوارند که این اقدام به گفتگوی ملی در مورد حقوق زنان منتهی شود و در بسیاری از زمینه‌ها به اقداماتی مشخص بینجامد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.