رسانه خبری پیامِ ایرانی

تمام پروازهای ″ایران‌ایر″ به کشورهای اروپایی متوقف شد | ایران | DW


به دلیل افزایش موارد انتقال ویروس کرونا از طریق شهروندان و مسافران ایران به کشورهای دیگر تدابیر احتیاطی و محدودیت‌ها در رفت و آمد به این کشور تشدید می‌شود.

پس از اعلام توقف کامل یا اعمال محدودیت شدید در پرواز هواپیماهای بسیاری از شرکت‌های خارجی به ایران، اکنون شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران‌ایر/ هما) از تعلیق تمام پروازهای این شرکت به اروپا خبر داده است.

روابط عمومی ایران‌ایر روز یک‌شنبه ۱۸ اسفند در بیانیه‌ای نوشت: «به آگاهی مسافرین گرامی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” به مقاصد اروپایی می‌رساند با توجه به محدودیت‌هایی که به دلایل نامعلوم از طرف اروپا بر پروازهای “هما” اعمال گردیده، تمامی پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به مقاصد اروپایی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.»

این شرکت درباره محدودیت‌های اعمال شده توضیح بیشتری نداده و گفته رایزنی برای برقراری مجدد پروازها با کشورهای اروپایی “در جریان است”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مطابق شواهد این محدودیت‌ها با شیوع شدید ویروس جدید کرونا در ایران ارتباط دارد، اما تا کنون اتحادیه اروپا در زمینه اعمال محدودیت برای تمام پروازهای اروپایی شرکت ایران‌ایر خبری منتشر نکرده است.

پیش از این سوئد به دلیل گسترش کرونا در ایران پروازهای ایران‌ایر به این کشور را به حال تعلیق درآورده بود. روز گذشته نیز اتریش اعلام کرد که پروازهای مستقیم رفت و برگشت به تهران را متوقف کرده است.

وزارت بهداشت اتریش به شهروندان اتریشی ساکن ایران و کره جنوبی توصیه کرده این کشورها را ترک کنند و از گردشگران اتریشی خواسته در اولین فرصت با مسئولان دفتر نمایندگی دیپلماتیک وین در تهران ارتباط بگیرند.

با شدت گرفتن شیوع کرونا محدودیت‌ها در ارتباط با ایران مدام رو به افزایش بوده است. پس از مجارستان و روسیه که اعطای ویزا به ایرانیان را متوقف کردند اکنون عراق نیز پنج گذرگاه مرزی را بسته است.

بسته شدن پنج گذرگاه مرزی عراق

خبرگزاری ایسنا به نقل از رسانه‌های عراقی گزارش داده که هیئت گذرگاه‌های مرزی عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده که از روز یک‌شنبه، ۱۸ اسفند پنج مرز زمینی شلمچه، شیب، زرباطیه، منذریه و مندلی میان ایران و عراق بسته شدند و تبادلات تجاری میان دو کشور از این مرزها انجام نمی‌شود.

کنترل مسافران ایران در فرودگاه نجف عراق

کنترل مسافران ایران در فرودگاه نجف عراق

این گذرگاه‌های مرزی بر روی مسافران عراقی که به ایران سفر کرده‌اند نیز بسته شده و آنها فقط امکان دارند از طریق یکی از فرودگاه‌های بصره و بغداد به کشور بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روسیه نیز روز جمعه اعلام کرد که مرزهای خود را بر روی ایرانیان و شهروندان خارجی مقیم ایران می‌بندد. بر اساس طرحی که مسئولان بهداشتی روسیه به اجرا گذاشته‌اند قرار است “تا اطلاع بعدی” ورود مسافران خارجی از ایران به این کشور ممنوع شود.

ممنوعیت سفر از آذربایجان غربی به خارج

ظاهرا در پی اعمال این گونه محدودیت‌ها، سفر از استان آذربایجان غربی به کشورهای همسایه هم ممنوع شده است. خبرگزاری تسنیم از قول محمدمهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی می‌گوید این تصمیم در نشست روز جمعه ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا گرفته شد.

بر پایه تازه‌ترین آماری که وزارت بهداشت روز یک‌شنبه منتشر کرد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران شش هزار و ۵۶۶ نفر و شمار قربانیان ۱۹۴ نفر بوده است. تعداد مبتلایان در ایران طی یک روز بیش از صدها نفر افزایش یافته است.

ضدعفونی کردن زیارتگاهی در شهر مشهد پس از شیوع شدید ویروس کرونا در ایران

ضدعفونی کردن زیارتگاهی در شهر مشهد پس از شیوع شدید ویروس کرونا در ایران

علاوه بر افزایش شدید تعداد مبتلایان، موارد انتقال ویروس کرونا از طریق ایرانیان یا مسافران از ایران به کشورهای دیگر نیز بسیار زیاد بوده است. تا کنون بیش از بیست کشور از جمله کانادا، آلمان، فرانسه، سوئد، آمریکا، نیوزلند، بلاروس و حتی خود چین، به عنوان کانون اصلی شیوع ویروس کرونا، مواردی از ابتلا به کرونا در میان مسافران ایران را شناسایی کرده‌اند.

لغو نماز جمعه در کربلا و نجف

بر این اساس بسیاری از کشورهای همسایه مرزهای زمینی، دریایی و هوابی خود با ایران را بسته یا رفت و آمدها را به شدت محدود کرده‌اند.

در ایران شدت آلودگی به حدی است که ضدعفونی خیابان‌ها و مراکز عمومی به زیارتگاه‌ها نیز کشیده شده و مراسم نماز جمعه هم، به رغم مخالفت برخی روخانیان تعطیل شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

موارد شناسایی شده ابتلا به کرونا در عراق تا روز یک‌شنبه ۵۴ مورد بوده که در قیاس با وضعیت ایران هنوز به شرایط بحرانی نرسیده است. با این همه نگرانی از شیوع کرونا باعث شد که با موافقت آیت‌الله سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق مراسم نماز جمعه در شهرهای کربلا و نجف برای نخستین بار از زمان سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ لغو شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.