رسانه خبری پیامِ ایرانی

افسران پلیس فرانسه در اعتراض به اتهام نژادپرستی و خشونت دست‌بندهای خود را زمین انداختند


پلیس فرانسه

ماموران خشمگین پلیس در فرانسه به نشانه اعتراض به ادعای وجود نژادپرستی و خشونت در میان نیروی پلیس، در اقدامی جمعی دست‌بندهای خود را به زمین انداختند. آنها این ادعاها را توهین‌آمیز خوانده‌اند. اتحادیه پلیس همچنین به ممنوع شدن تکنیک گرفتن سر و گردن به هنگام بازداشت، اعتراض کرده است.

پلیس معترض فرانسه همچنین امروز (جمعه) هرگونه مشابهت خود با افسران پلیس مینیاپولیس آمریکا را که با دستگیری جورج فلوید و کشته شدن او در بازداشت موجی از اعتراضات ضد نژادپرستی در سراسر جهان را برانگیختند، رد کردند.

جورج فلوید، سیاهپوست ۴۶ ساله ماه میلادی گذشته هنگام بازداشت به دست پلیس کشته شد.

آنها همچنین از تصمیم دولت برای ممنوع کردن استفاده از تکنیک فشار به گلو برای متوقف کردن مظنونان عصبانی هستند.

کریستوپ کاستنر، وزیر کشور فرانسه، روز دوشنبه این ممنوعیت را اعلام کرد.

این ممنوعیت پس از آن اعمال شد که معترضان فرانسوی با ریختن به خیابان‌ها ادعا کردند پلیس در فرانسه هم در ارتباط با اقلیت‌های قومی واکنش‌های نژادپرستانه دارد، به همان روشی که پلیس آمریکا متهم به اعمال بی‌رحمی نسبت به مظنونان سیاهپوست شده است.

آقای کاستنر روز گذشته، پنجشنبه، با اتحادیه‌های کارکنان پلیس گفتگو کرد. این گفتگوها همچنان ادامه دارد و دولت به دنبال کم کردن بحث‌های شدید نژادپرستی است که دوباره تنش‌ها را در برخی از جوامع برانگیخته است.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

پلیس در مرکز پاریس روز جمعه: روی بنر نوشته شده “نه پلیس نه صلح”

در اوایل ماه جاری معترضان با الهام از راهپیمایی‌های ضد نژادپرستی در آمریکا، یاد آداما تراوره، شهروند فرانسوی ۲۴ ساله سیاهپوست را که در یک عملیات پلیس در سال ۲۰۱۶ درگذشت، گرامی داشتند.

پلیس همچنین متهم به زخمی‌کردن شدید یک پسر ۱۴ ساله به نام گابریل است که ماه گذشته به ظن تلاش برای سرقت یک اسکوتر در منطقه‌ای در نزدیکی پاریس دستگیر شد. فعالان ضد نژادپرستی قصد دارند روز شنبه در مرکز پاریس راهپیمایی کنند. اداره پلیس پاریس از بیم بروز درگیری‌ها هشدار داده است که مغازه‌ها و سایر مشاغل فعال در منطقه تعطیل شوند.

خاویر لوو ، از اتحادیه کارکنان پلیس در دفاع از استفاده پلیس برای نگه داشتن سر و گردن مظنونان در هنگام دستگیری‌، به خبرگزاری فرانسه گفت که “مهار سر در حین دستگیری بسیار مهم است”. وی تأکید کرد که این اصلا مانند روشی نیست که در مرگ جورج فلوید به کار رفته است.

“ما قصد نداریم هشت دقیقه او را نگه داریم، ما او را فقط برای زدن دستبند نگه می‌‍داریم … روش جایگزینی نداریم. پس چگونه از امروز این کار را انجام دهیم؟”

او گفته: “ما ازصحبت‌هایی که می‌شود عصبانی هستیم، جایی که به پلیس به خاطر هیچ چیز و همه چیز شک می‌شود، در حالی که در کشور ما پلیس واقعا نیمرخی از جمعیت کشور را منعکس می‌کند”.

“مردم فکر می‌کنند که پلیس نژادپرست است‌، در حالی که ما در کشورمان همه گروه‌های قومی را داریم و همه با هم خوب کار می‌کنیم.”

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان پلیس فرانسه گفته که سال گذشته تقریبا ۱۵۰۰ شکایت علیه افسران پلیس دریافت کرده که نیمی از آنها اتهام مربوط به خشونت است.

روز دوشنبه وزیر کشور اعلام کرد که “روش نگه داشتن سر و گردن مظنونان کنار گذاشته خواهد شد و دیگر در مدارس پلیس و ژاندارمری تدریس نخواهد شد. این روشی است که خطرات خود را دارد.”

وی گفته که نژادپرستی در اجرای قانون به هیچ وجه تحمل نخواهد شد و ماموران پلیسی که به شدت مظنون به نژادپرستی هستند از کار خود تعلیق می‌شوند.

روزنامه “لو پاریزن” روز جمعه به نقل از یک افسر پلیس نوشت: این دولت ضعیف است و به سرعت پشت پلیس را به خاطر خشم تعدادی از مردم خالی می‌کند”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.