رسانه خبری پیامِ ایرانی

توییتر بیش از ۱۷۰ هزار حساب وابسته به چین را مسدود کرد | جهان | DWبه گزارش خبرگزاری فرانسه توییتر اعلام کرده که حساب‌های هزاران کاربر این شبکه اجتماعی را مسدود کرده است. در این گزارش که روز جمعه ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) به وقت اروپای مرکزی منتشر شده آمده است که دلیل حذف بیش از ۱۷۰ هزار اکانت در توییتر جانبداری از مواضع دولت چین و “پخش اطلاعات و تبلیغات گمراه کننده” بوده است.

توییتر گفته است که از جمله موارد دیگر که سبب حذف این اکانت‌ها شده این است که “جنبش دموکراسی در هنگ کنگ از طریق این حساب‌ها مورد حمله قرار گرفته و ایالات متحده آمریکا بی‌اعتبار شده است”.

سیاستمداران چینی این اتهام‌های توییتر را رد کرده‌اند. رهبری چین مدعی است که خود “بزرگترین قربانی پخش اطلاعات غلط” است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در توضیح توییتر در باره علت مسدود کردن حساب‌ها در این شبکه آمده است که حساب‌های حذف شده چینی شبکه‌هایی هستند که به روشنی در “ارتباط” با رهبری پکن قرار دارند. به گفته این شبکه اجتماعی، از این تعداد ۲۳ هزار و ۷۵۰ حساب “ویژه فعال از سوی دولت چین” و حدود ۱۵۰ هزار حسابی بوده است که از سوی سفارتخانه‌های چین به طور مرتب خبر منتشر می‌کرده‌اند.

توییتر نوشته است: «این اکانت‌ها بیشتر به زبان چینی توییت می‌کردند و پخش‌کنندگان دارای دیدگاه‌های ژئوپلیتیکی متناسب با حزب کمونیست چین بودند.»

چین از تصمیم این شرکت آمریکایی انتقاد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه در پکن گفت: «اگر توییتر بخواهد چیزی را تغییر دهد، باید حساب‌های سازماندهی شده و هماهنگ برای حمله و بی‌اعتبار کردن چین را حذف کند.»

به گفته انستیتو سیاسی “اسپی” (Aspi) در استرالیا که حساب‌های حذف شده را تجزیه و تحلیل کرده،  در این اکانت‌ها پیام‌های دروغینی از جمله در باره هنگ کنگ پخش می‌شده است، جایی که از یک سال پیش صحنه اعتراضات علیه رهبری وفادار به پکن است.

توییتر مدعی است که در این حساب‌های کاربری “مطالب دستکاری شده‌ای در باره گسترش ویروس کرونا” نیز پخش شده‌اند. علاوه بر این به گفته توییتر این اکانت‌ها از “اعتراضات ضد نژادپرستی در ایالات متحده برای اهداف تبلیغاتی” استفاده کرده‌اند.

 شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر، گوگل، فیسبوک و یوتیوب در چین ممنوع هستند. با این حال حزب کمونیست و رسانه‌های دولتی چین برای تبلیغ مواضع این کشور در جهان از این شبکه‌های اجتماعی اینترنتی استفاده گسترده‌ای می‌کنند.

 به گفته کارشناسان انستیتو سیاسی “اسپی” بیشتر توئیت‌های حساب‌های حذف شده در توییتر در طی روزهای هفته و در ساعات اداری در چین نوشته شده است که حاکی از اقدامی هماهنگ شده است.

حدف اکانت‌های مدافع ترکیه و روسیه

شبکه اجتماعی توییتر همچنین خشم دولت ترکیه را به دلیل مسدود شدن بیش از هفت هزار حساب کاربری ترک زبان در این شبکه برانگیخته است.

توییتر گفته که حدود هفت هزار و ۳۴۰ حساب کاربری ترک‌زبان را در این شبکه اجتماعی حذف کرده است. بر اساس خبر توییتر در این اکانت‌ها “با پخش پیام‌های گمراه کننده” از دولت ترکیه پشتیبانی می‌شده است.

آنکارا با خشونت نسبت به حذف حساب‌های ترکیه واکنش نشان داد. دولت ترکیه از یک “کارزار کثیف” علیه این دولت سخن گفته و توییتر را به عنوان یک “دستگاه تبلیغاتی” نسبت به عواقب این کار تهدید کرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ترکیه این ادعای توییتر را که “اکانت‌های مسدود شده فقط پروفایل‌های جعلی هستند و از یک نقطه مرکزی کنترل می‌شوند” را رد کرد. به نظر توییتر اکانت‌های حذف شده به صورت فعال از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه حمایت می‌کردند.

علاوه بر این توییتر اعلام کرد که ۱۱۵۲ حساب یک گروه روسی را نیز که در آمریکا به عنوان پخش‌کننده “مطالب دسته‌بندی شده تبلیغاتی” شناخته می‌شدند، حذف کرده است. به گفته توییتر این اکانت‌ها وابسته به حزب حاکم روسیه بودند و به مخالفان سیاسی روسیه حمله می‌کردند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.