رسانه خبری پیامِ ایرانی

بروز شکاف شدید میان طرفداران سیستانی و ایران در داخل حشد الشعبی عراق 


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

از چندماه پیش، نخستین نشانه‌های بروز چند دستگی و اختلاف میان گروه‌های عراقی طرفدار آیت الله سیستانی برجسته‌ترین مرجع تقلید شیعیان و دیگر زیر شاخه‌های گروه حشد الشعبی طرفدار ایران، آشکار گردیده است.

روند قطبی شدن این گروه درجریان بازدید مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید عراق از ستاد حشد الشعبی، چند هفته پس از آغاز به کار الکاظمی در منصب تازه خود، نمایان شد؛ به این شکل که چهره‌های نزدیک به تهران در سمت راست الکاظمی و شخصیت‌های منسوب به سیستانی در سمت چپ او نشسته بودند.

تردیدی نیست که آیت الله سیستانی از نفوذ کلمه درعراق برخوردار است و حشد الشعبی، گروهی است که در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده و توانست هزاران تن از داوطلبان مشارکت در نبرد علیه داعش را بعد از صدور فتوای سیستانی در این خصوص، جذب کند.

از آن زمان به این طرف بود که قدرت و جایگاه سیاسی و نظامی حشد الشعبی افزایش یافت اما در دوران رهبری أبو مهدی المهندس که بشدت طرفدار ایران بود، بر میزان سرسپردگی حشد الشعبی به ایران افزوده شد و این روند تا پیش از کشته شدن المهندس به همراه قاسم سلیمانی در جریان حمله پهپادی آمریکا در ژانویه گذشته، ادامه یافت.

أبو فدک

بر أساس گزارش طولانی آسوشیتد پرس، کشته شدن المهندس، راه را بروی گروه های مخالف قدرت بلامنازع تهران بویژه جهات نزدیک به سیستانی برای جدا شدن از رهبری حشد الشعبی، گشود که از تبعیض اعمال شده به نفع جناح های طرفدار ایران، بشدت ناخشنود بودند.

چه بسا عاملی که درهر چه عمیق تر شدن این تفرقه، نقش داشت این بود که فردی موسوم به عبدالعزیز المحمداوی، ملقب به «أبو فدک» به عنوان جانشین المهندس مطرح شده بود که با مخالفت گروه هایی مواجه گردید که او را به عنوان گزینه مورد حمایت تهران در نظر می گرفتند.

به گفته مسئولان عراقی، مصطفی الکاظمی نخست وزیر، أبو فدک را برغم عهده دار شدن رسمی برخی وظایف اداری در سمت جانشینی المهندس، به رسمیت نشناخت.

۴ گروه شبه نظامی مرتبط با آیت سیستانی اخیرا اعلام کردند که دستورات را مستقیما از نخست وزیر عراق خواهند گرفت و فرماندهی حشد الشعبی را نادیده خواهند انگاشت.

این در حالی بود که به نظر یکی از مسئولان برجسته کتائب حزب الله عراق، این اقدام باعث تضعیف حشد الشعبی و مشروعیت آن در میان توده های مردم گردید.

از نگاه بسیاری از مردم عراق، اعتبار حشد الشعبی برگرفته شده از فتوای آیت سیستانی در لزوم مقابله با داعش است.

رندا سلیم مدیر برنامه حل و فصل درگیری ها درمرکز مطالعات خاورمیانه، در خصوص بروز چند دستگی میان گروه های طرفدار ایران و آیت الله سیستانی می گوید که این وضعیت، بیانگر « مشکلی بنیادین و اساسی» است که برنامه های گسترده ایران در ارتباط با نهاد شیعیه تحت رهبری سیستانی از آن رنج می برد.

گروه انقلابیون

از سوی دیگر در برخی از شبه نظامیان زیر شاخه حشدالشعبی طرفدار ایران نیر نشانه های بروز تفرقه به چشم می خورد؛ بویژه پس از اعلام موجودیت گروه جدیدی موسوم به « گروه انقلابیون» که مسئولیت حملات علیه نیروهای آمریکایی در مارس گذشته را بر عهده گرفت. به نظر می رسد این گروه از سوی گروه کتائب حزب الله تاسیس شده باشد که از سوی آمریکا به دست داشتن در حملات گذشته متهم شده است.

آینده‌ای مبهم

در گیر و دار این چند دستگی ها، پرسشی اساسی در مورد آینده حشد الشعبی رخ می نماید که المهندس پیش از مرگ خود برنامه هایی برای تبدیل این گروه شبه نظامی به نیروی بسیار حرفه ای و کارآمد، تدوین کرده بود ولی سه تن از فرماندهان شبه نظامیان در جریان سفر اخیر خود به موصل تاکید داشتند که این برنامه ها هنوز تکمیل نشده است.

در دوران المهندس، نیروهای حشد الشعبی روال أمور در این راستا قرار گرفته بود از گروه های زیر شاخه خود تحت عنوان «یگان» یاد کرده و روند اعطای درجات نظامی و تشکیل دادگاه های تادیبی را آغاز کرده بود و تشکیل یگان های مهندسی برای ارائه خدماتی از قبیل راه سازی نیز درشرف انجام بود که تاثیر بسزایی بر روحیه شبه نظامیان و طرفداران آن داشت.

به گفته مسئولان عراقی، هنگامی که تظاهرکنندگان در ۳۱ دسامبر گذشته درپاسخ به حملات آمریکا علیه کتائب حزب الله عراق، به سفارت آمریکا حمله کردند، از المهندس خواسته شد تا این نیروها را فرا بخواند نه از نیروهای امنیتی عراق.

محمد موسوی از کادر رهبری حشدالشعبی در این خصوص می گوید: « ابو مهدی المهندس ما را به صورت یک سازمان رسمی در آورد که مهمترین دستاورد کاری اوست.او برنامه ساله های آینده برای آموزش بهترین رزمندگان و تاسیس بهترین مراکز آموزشی باری بهبود مدیریت أمور را تدوین کرده بود.»

آسوشیتد پرس به نقل از کار شناسان أمور عراق آورده است که در برابر تصویری که بیانگر پیشرفت ایران در عراق در ابعاد »امنیتی» است، تصویر دیگری وجود دارد که حاکی از آن است که چنین پیشرفتی، گذرا و موقت خواهد بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.