رسانه خبری پیامِ ایرانی

پوتین پس از چند هفته قرنطینه خانگی در انظار عموم ظاهر شد


پوتین در مراسمی به مناسبت روز ملی روسیه در مسکو حضور یافتحق نشر عکس
EPA

Image caption

پوتین در مراسمی به مناسبت روز ملی روسیه در مسکو حضور یافت

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از هفته‌ها قرنطینه خانگی در این کشور برای اولین بار برای شرکت در مراسم روز ملی روسیه در انظار عمومی ظاهر شد.

آقای پوتین با استفاده از فرصتی که مراسم “روز روسیه” در اختیارش گذاشته بود در سخنانی بار دیگر به تبلیغ تغییرات مورد نظرش در قانون اساسی پرداخت که در صورت تصویب به او امکان می‌دهد تا سال ۲۰۳۶ یعنی شانزده سال دیگر در این مقام باقی بماند.

او از بیست سال پیش در مقام رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر قدرتمند بر صحنه سیاست روسیه تسلط داشته است.

این هفته قرنطینه خانگی و محدودیت فعالیت‌های اقتصادی در مسکو، پایتخت روسیه لغو شد هر چند شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور بسیار بالاست.

وضعیت مسکو همچنین باعث سردرگمی شده است زیرا سرگئی سوبیانین، شهردار، از مردم خواسته است تا در تعطیلات سراسری امروز به مناسبت روز روسیه همچنان در خانه بمانند.

تعطیلات بعدی روز ۲۴ ژوئن به مناسبت پیروزی در جنگ جهانی دوم خواهد بود و شهردار همچنین خواستار آن شده که ساکنان پایتخت در آن روز هم از خانه خارج نشوند.

تا کنون آزمایش‌های انجام شده در روسیه حاکی از آن است که حدود ۵۱۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا هستند که پس از آمریکا و برزیل بالاترین آمار ابتلا در جهان است.

منابع دولتی تعداد کسانی را که در اثر این بیماری درگذشته‌اند ۶۷۰۵ نفر اعلام کرده‌اند اما در مورد صحت این آمار تردیدهای جدی ابراز شده است.

پوتین کجا بوده است؟

تا پیش از امروز، آخرین باری که ولادیمیر پوتین در انظار عمومی دیده شد روز ۹ ماه گذشته میلادی بود که در مراسم مختصری به مناسبت روز پیروزی در جنگ دوم حضور یافت.

مراسم مفصل رژه به این مناسبت به روز ۲۴ ژوئن موکول شده است.

از آن زمان ظاهرا او در محل سکونت خود در خارج از مسکو اقامت داشته و کار خود را از آنجا دنبال می‌کرده است.

امروز او در میان شماری از مقامات دولتی در مراسم برافراشتن پرچم در فضای باز که در محلی در غرب شهر مسکو برگزار شده بود حضور یافت.

او در سخنانی در این مراسم از مردم روسیه خواست تا به طور گسترده در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی که قرار است روز ۱ ژوئیه صورت گیرد شرکت کنند و افزود که اطمینان دارد “اکثر قاطع مردم روسیه” از این تغییرات حمایت خواهند کرد.

این تغییرات به او اجازه خواهد تا پس از خاتمه دوره کنونی ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴، دو دوره دیگر هم در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.

منتقدان او گفته‌اند که مقامات دولتی کوشیده‌اند با دادن رشوه به مردم، آنان را به حضور در پای صندوق‌های رای ترغیب کنند.

به عنوان مثال، شهر مسکو در نظر دارد به کسانی که در رای‌گیری شرکت می‌کنند کوپن خرید بدهد و مقامات شهری گفته‌اند که هدف از این اقدام افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان است تا باعث رونق بخش خرده‌فروشی شود که به خاطر قرنطینه خانگی گرفتار کسادی شده است.

به گزارش رویترز، گریگوری آلبروف، از متحدان آلکسی ناوالین، از رهبران مخالف، گفته است که در طول قرنطینه خانگی، شهردار مسکو هیچ اقدامی برای حمایت از کسب و کارهای کوچک صورت نداد اما “توانسته است پول لازم را تدارک ببیند تا مردم را به پای صندوق‌های رای بکشاند تا ادامه حکومت تزار پوتین را تضمین کند.”

مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، شیوع ویروس کرونا خسارات عمده‌ای به اقتصاد روسیه وارد کرده است. این بیماری از اواخر ماه مارس در آن کشور شایع شد.

همزمان با افزایش بیکاری، نشانه‌های محکمی از دلسردی مردم از دولت پوتین مشهود است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.