رسانه خبری پیامِ ایرانی

دبیرکل سازمان ملل: منشأ موشک‌های شلیک‌شده به عربستان ایرانی است


Share

دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که موشک‌های شلیک‌شده به اهدافی در عربستان «منشاء ایرانی» داشتند. آنتونیو گوترش در گزارش چهارده صفحه‌ای خود به شورای امنیت، از اعضای شورا خواست که از انجام اقدامات تحریک‌آمیز که اثر منفی بر ثبات منطقه دارد خودداری کنند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل هر شش ماه یک بار به شورای امنیت گزارشی از پیشرفت توافق هسته‌ای و پایبندی به شرایط آن می‌دهد. گزارش اخیر گوترش هنوز به طور عمومی منتشر نشده اما خبرگزاری رویترز می‌گوید به نسخه‌ای از آن دسترسی دارد.

گوترش در این گزارش اعلام کرده که کارشناسان سازمان ملل متحد بقایای موشک‌ها و پهپادهای استفاده شده در حمله به فرودگاه بین‌المللی ابهای عربستان سعودی در ژوئن و اوت سال گذشته و همچنین حمله به تأسیسات نفتی عربستان در  میدان نفتی خریص و ابقیق در سپتامبر سال گذشته را بررسی کرده و به این نتیجه دست یافته که موشک‌های کروز یا بخشی از قطعات آنها و همچنین پهپادهای استفاده‌شده در حملات به تأسیسات نفتی عربستان سعودی منشاء ایرانی داشتند.

گوترش همچنین اعلام کرد برخی از تسلیحاتی که آمریکا در منطقه توقیف کرده «همسان یا مشابه» تسلیحات مورد استفاده در حملات سال گذشته به اهدافی در عربستان بودند. دبیرکل سازمان ملل احتمال داده که انتقال این تسلیحات ممکن است با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ناسازگار باشد.

شورای امنیت سازمان ملل تا پایان ماه جاری میلادی گزارش دبیرکل را در دستور کار قرار می‌‌دهد.

کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در یک نشست خبری که جمعه گذشته برگزار شد یک بار دیگر یادآوری کرد که ایالات متحده پیش‌نویس قطعنامه‌ای که خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است را در اختیار اعضای دائمی شورای امنیت قرار داده و امیدوار است که به زودی و به سرعت این قطعنامه به تصویب برسد. چنانچه روسیه و چین قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را وتو کنند، آمریکا تهدید کرده است که به عنوان ناظر بر توافق هسته‌ای، مکانیسم ماشه را فعال می‌کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارش چهارده صفحه‌ای خود به شورای امنیت، از اعضای شورا خواسته است که از بیان جملات و انجام اقدامات تحریک‌آمیز که اثر منفی بر ثبات منطقه دارد خودداری کنند. دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل تاکنون درباره گزارش دبیرکل سکوت اختیار کرده است.

 بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.