رسانه خبری پیامِ ایرانی

پیامد‌های گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل؛ از تمدید تحریم تسلیحاتی تا پاسخگویی به عربستان۰ دقیقه

درحالی‌که فقط چهار ماه تا پایان تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران باقیمانده، گفته می‌شود گزارش تازه‌ای در اختیار شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته که نشان می‌دهد ادوات نظامی که در سال‌های اخیر فرودگاه و تاسیسات نظامی عربستان سعودی را هدف قرار داده، منشای ایرانی داشته است.

دبیرکل سازمان ملل برای اولین بار در این گزارش گفته است که این یافته‌ها احتمالا نشانه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط جمهوری اسلامی ایران است. این قطعنامه خریدوفروش سلاح با ایران را ممنوع کرده یعنی ایران از خرید سلاح منع شده و نباید سلاح تولید خود را هم به دیگران بفروشد مگر اینکه از پیش، شورای امنیت با چنین معامله‌ای موافقت کرده باشد.

این ارزیابی امکان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را که از سیزده سال پیش برقرار شده و قرار است در مهر ماه امسال پایان بگیرد را افزایش می‌دهد.

دبیرکل سازمان ملل متحد موظف است که سالی دو بار عملکرد ایران در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ را به اعضای شورای امنیت گزارش دهد. گزارش «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت هنوز به طور رسمی منتشر نشده اما خبرگزاری رویترز می گوید به نسخه‌ای از آن دست یافته است.

براساس آنچه رویترز می‌گوید گزارش منشا سلاح‌های مورد استفاده علیه عربستان، را جمهوری اسلامی ایران دانسته است و با مشخصات برخی از سلاح و مهماتی که آمریکا در پاییز و زمستان ۱۳۹۸ در منطقه توقیف کرده، مشابهت دارد.

در گزارش به شورای امنیت، دبیرکل گفته طراحی و تولید سلاح‌هایی که علیه عربستان سعودی بکار گرفته شده در طول دو سال توسط یک واحد مشخص سازنده سلاح در ایران ساخته شده و دارای علامت‌های فارسی است.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید گروه تحقیق بقایای سلاح‌های بکار رفته در حمله به فرودگاه بین‌المللی عفیفه در بهار گذشته و حمله به تاسیسات نفتی این کشور را بررسی کرده و یافته‌هایی که در گزارش آورده، حاصل ارزیابی گروه کارشناسان است.

شبه‌نظامیان حوثی‌های یمن گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران مسئولیت این حملات را به عهده گرفته‌اند اما عربستان سعودی در عمل ایران را پاسخگوی اقدامات حوثی‌ها دانسته هرچند رسما جمهوری اسلامی ایران را متهم به انجام این حملات نکرده است. حوثی‌های یمن در تنها کشوری که سفیر رسمی دارند، جمهوری اسلامی ایران است. ایران به طور رسمی می‌گوید به قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند است و سلاح برای حوثی‌ها نمی‌فرستند.

پس از حملات ویرانگر هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، شورای امنیت در اسفند سال ۱۳۹۸ با قطعنامه‌ای «گروه کارشناسان سازمان ملل متحد درباره یمن» را تاسیس کرد که یکی از وظایف آن تحقیق درباره منشا سلاح‌های مورد استفاده توسط حوثی‌های یمن است. سازمان ملل ارسال سلاح به یمن را تحریم کرده است.

در گزارشی که «گروه کارشناسان سازمان ملل متحد درباره یمن» سه ماه پیش‌ازاین منتشر کرده بود به شورای امنیت اطلاع داده بود که حملات به تاسیسات نفتی عربستان از شمال غرب و شمال شرق این تاسیسات انجام‌شده که فاصله‌ای ۱۲۰۰ کیلومتری با مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن دارد و درنتیجه گفته شده بود که حوثی‌ها نمی‌توانند قادر به اجرای این حملات باشند.

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد می‌تواند ابعاد منفی مختلفی برای جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

اول اینکه برای اولین بار دبیرکل سازمان ملل رسما اعلام کرده است که سلاح‌های به‌کاررفته علیه عربستان سعودی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران است و از آنجا که در گزارش سه ماه پیش «گروه کارشناسان سازمان ملل متحد درباره یمن» گفته شده بود حوثی‌ها نمی‌توانسته‌اند عامل حمله باشند، جمهوری اسلامی ایران به طور غیرمستقیم مسئول دو حمله ویرانگر به عربستان گزارش شده است. درصورتی‌که عربستان بابت نقض حاکمیت و حملات مسلحانه مکرر به تاسیساتش ادعایی داشته باشد، جمهوری اسلامی ایران مسئول جبران و پاسخگویی این اقدام نظامی است.

دوم اینکه ارسال سلاح برای حوثی‌های یمن به معنی نقض قطعنامه ۲۱۴۰ شورای امنیت است و درصورتی‌که اعضای شورای تصمیم به تنبیه دولت خاطی بگیرند امکان برقراری تحریم تازه علیه ایران منتفی نیست.

سوم اینکه صدور مهمات و سلاح به خارج از ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که چنین اقدامی را منوط به اجازه قبلی از شورای امنیت کرده است. درصورتی‌که شورا اقدامات ایران را نقض قطعنامه تشخیص دهد، رفع تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران در مهرماه امسال دشوار و تمدید آن‌که نیت ایالات‌متحده است، آسان می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل اختیاری برای وضع اقدامات تنبیهی مثل تحریم دولت‌ها ندارد و صرفا می‌تواند گزارش ارزیابی خود را به شورای امنیت ارائه کند تا اعضای شورای درباره آن تصمیم‌گیری کنند.

روسیه و چین تابه‌حال مخالف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت بوده‌اند اما گزارش دبیرکل به شورا می‌تواند مواضع آن‌ها را تضعیف کند چراکه عملکرد جمهوری اسلامی ایران نقض دو قطعنامه شورای امنیت و حمله به تاسیسات عربستان براساس آنچه در گزارش دبیرکل آمده، به مثابه نقض حاکمیت این کشور است.

در حال حاضر پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم ایران در شورای امنیت توسط ایالات‌متحده آماده و بین اعضای شورا توزیع شده است. فرانسه و بریتانیا دو عضو اروپایی شورای امنیت قبلا اقدامات ایران مثل آزمایش موشک‌های بالستیک و پرتاب ماهواره نظامی به فضا توسط سپاه را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خوانده‌اند و احتمالا موافق تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند.

اعضای شورای امنیت پس از بررسی پیش‌نویس نظرات خود را درباره آن اعلام می‌کنند و به‌طورمعمول پیشنهاددهنده قطعنامه برای به جلب نظر اعضای شورا، تغییراتی در آن اعمال و سپس آن را به رای‌گیری می‌گذارد.

در چهار ماه آینده، جمهوری اسلامی ایران موضوع شورای امنیت و محل رویارویی مخالفان و موافقان تمدید تحریم تسلیحاتی آن خواهد بود.

 

مطالب مرتبط:

دیدار مرد خنجردار با آیت‌الله خامنه‌ای و محکوم شدن ایران به پرداخت غرامت

آیا کشورها می‌توانند خراب‌کاری اخیر در خلیج‌فارس را به گردن ایران بیاندازند؟

نشانه‌های حمایت ایران از حوثی‌ها روی میز شورای امنیت

احتمال بازگشت خودکار تحریم‌های ایران در شورای امنیت چقدر است؟

آیا حمله به ایران به دلیل حمله به آرامکو قانونی است؟ عربستان چه حق‌وحقوقی دارد؟

انگیزه‌های احتمالی ایران برای حمله به تاسیسات نفتی عربستان؛ حال مشت‌زنی که چند مشت خورده

اگر آمریکا پرونده پرتاب ماهواره نظامی سپاه را به شورای امنیت ببرد، چه می‌شود؟منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.