رسانه خبری پیامِ ایرانی

″تقاضای ایران از فرانسه برای بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی″ | ایران | DW


خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۲۴ خرداد (۱۳ ژوئن) به نقل از محافل تحقیقاتی سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) گزارش داد که جمهوری اسلامی از فرانسه بررسی و تحلیل جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی و بازگشایی رمز آن را خواستار شده است. 

مقر اصلی سازمان یادشده در مونترآل کانادا است.

به گفته این محافل فرستاده‌ی جمهوری اسلامی در سازمان بین‌المللی ایکائو توضیح داده است که ایران از سازمان تحقیقات سوانح هوایی فرانسه (BEA) چنین درخواستی کرده است.

مسئولان این سازمان فرانسوی اما در پرسش مشخص خبرگزاری فرانسه در این ارتباط تصریح کرده‌اند که جمهوری اسلامی “تقاضای چنین کمکی” از سازمان نکرده، اما این سازمان “آماده” است هر گونه درخواستی از سوی ایران را مورد بررسی قرار دهد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه این هفته (۲۲ خرداد / ۱۱ ژوئن) با استناد به منابع آگاه از ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی به فرانسه خبر داده و گزارش داده بود، ایران به سازمان هوانوردی سازمان ملل متحد گفته است که این جعبه‌ها را برای بررسی و تحلیل به فرانسه می‌فرستد.

یک منبع آگاه به رویترز گفته بود، ایران جعبه‌های سیاه هواپیمای سرنگون‌شده اوکراینی را”در صورت موافقت کشورهای دخیل در تحقیقات به زودی به پاریس می‌فرستد”.

نمایی از مقر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO)

نمایی از مقر سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO)

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جمهوری اسلامی در ارتباط با لزوم این همکاری تحت فشار کشورهای کانادا، اوکراین، سوئد، بریتانیا و افغانستان و همچنین خانواده‌های قربانیان بوده است؛ پنج کشوری که شهروندان آنها در پی سرنگون شدن این هواپیما جان خود را از دست دادند.

هواپیمای پرواز شماره ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین بامداد ۱۸ دی‌ماه ۹۸ اندکی پس از ترک فرودگاه تهران به مقصد کی‌یف، هدف موشک‌های پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

این رویداد پس از حمله تلافی‌جویانه موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه‌های آمریکایی در عراق در تاریخ ۸ ژانویه اتفاق افتاد.

تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. اکثر مسافران را ایرانیان تشکیل می‌دادند، اما در بین آنان ده‌ها شهروند کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا نیز بودند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

محسن بهاروند، معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران، یک هفته پیش (شنبه ۱۷ خرداد / ۶ ژوئن) در مصاحبه با تلویزیون دولتی ایران از آمادگی جمهوری اسلامی برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی خبر داده بود.

معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ضمن اذعان به اینکه “امکان خوانش این جعبه سیاه در ایران وجود ندارد”، گفته بود، فکر نمی‌کند جعبه سیاه حاوی اطلاعاتی باشد که کمک شایانی به تحقیقات بکند. بنا بر اظهارات او “ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد و بعید می‌داند که اطلاعات مهمی در جعبه سیاه باشد”.

جمهوری اسلامی از نخستین دقایق سرنگونی هواپیمای اوکراینی رویکرد و برخوردی شفاف از خود نشان نداده و مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی بارها تناقض‌گویی کرده‌اند. واکنش‌های متناقض ایران این شبهه را پدید آورده که مقام‌های جمهوری اسلامی شاید قصد لاپوشانی برخی از حقایق در ارتباط با سرنگونی هواپیما را دارند.

پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی تا سه روز مقامات ایران علت این حادثه را نقص فنی اعلام می‌کردند اما با انتشار ویدیوی لحظه اصابت موشک و راستیآزمایی آن توسط نیویورک تایمز، این حادثه بیدرنگ بازتابی جهانی یافت به طوری که مقام‌های جمهوری اسلامی ناچار به اعتراف به سرنگون کردن این هواپیمای مسافربری شدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.