رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | بحران کرونا در ایران؛ کودکان زباله گرد در معرض ابتلا به بیماری


خبرگزاری هرانا – زندگی در میان زباله‌ها، ایمنی پایین بدن به دلیل تغذیه‌ نامناسب و مشکلات تنفسی و ریوی به دلیل نوع کار، ساعات طولانی کار و تماس مستقیم با زباله‌هایی که این روزها در کنار تمامی آلودگی‌های همیشگی، آلوده به ویروس کرونا نیز هستند، کودکان زباله گرد را در معرض بیشتر خطر ابتلا به بیماری کرونا قرار داده است. با توجه به شیوع این ویروس در کشور، انجمن حمایت از حقوق کودکان طی نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار همکاری این وزارتخانه جهت خروج کودکان زباله‌گرد از گودهای زباله‌گردی و مراکز بازیافت زباله شدند. در بخشی از نامه با اشاره به عدم‌ اطلاع این کودکان از شرایط و چگونگی پیشگیری از بیماری ها و عدم دسترسی آنان به حداقل امکانات بهداشتی، آمده است که این کودکان به شدت در معرض ابتلا به این بیماری‌ هستند و یا می‌توانند به‌عنوان ناقل شناخته شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایسنا، انجمن حمایت از حقوق کودکان طی نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت خواستار رسیدگی به وضعیت کودکان زباله‌گرد شد.

در این نامه با اشاره به سرعت شیوع کروناویروس در کشور نوشته شده است: “همان‌گونه که مستحضرید شیوع سریع کرونا سلامت افراد جامعه را با خطر جدی مواجه کرده است. کودکان زباله‌گرد، با توجه به شرایط زیستی و بهداشتی که در ادامه می‌آید ازجمله افرادی هستند که به شدت در معرض ابتلا به این بیماری‌اند یا می‌توانند به‌عنوان ناقل شناخته شوند”.

این نامه می‌افزاید: “کودکان یادشده که عمدتا دور از خانواده و بدون سرپرست هستند و در همان مراکز بازیافت و تفکیک زباله میان حجم انبوهی از زباله‌های آلوده زندگی می‌کنند، حداقل دسترسی به مواد بهداشتی را نیز ندارند. هرچند شهرداری تهران طی بخشنامه‌ای، زباله‌گردی در سطح تهران را توسط پیمان‌کاران بازیافت ممنوع اعلام کرده است، اما گزارش‌ها و شواهد عینی نشان می‌دهد همچنان این کودکان در شهر به جست‌وجوی زباله مشغول‌اند. این امر نه تنها به‌دلیل فقر و نیاز مادی است، بلکه ناشی از عدم‌اطلاع آن‌ها از این شرایط و چگونگی پیشگیری از بیماری است”.

این نامه در ادامه به شرایط نابسامان کودکان کار اشاره کرده و گفته است: “برای درک عمق فاجعه کافی‌ است ۲۴ ساعت زندگی یک کودک زباله‌گرد را مرور کنیم؛ زندگی در میان زباله‌ها، ایمنی پایین بدن به دلیل تغذیه‌ نامناسب و مشکلات تنفسی و ریوی به دلیل نوع کار، ساعات طولانی کار و تماس مستقیم با زباله‌هایی که این روزها در کنار تمامی آلودگی‌های همیشگی، آلوده به ویروس کرونا نیز هستند و در نهایت حضور بین شهروندان؛ و کودکی در برابر دیدگان ماست که به شدت در معرض آلوده شدن به این ویروس و انتقال آن به شهروندان و دیگر زباله‌گردهاست”.

در ادامه این نامه آمده است: “انجمن حمایت از حقوق کودکان، در راستای حفظ سلامت و حیات کودکان زباله‌گرد جلسات متعددی با سازمان بهزیستی و شهرداری تهران برای تهیه حداقل‌های ممکن شرایط نگهداری و غربال‌گری آن‌ها داشت. هر دو سازمان، موکدا بر لزوم جداسازی کامل کودکان زباله‌گرد از محل‌های بازیافت تا پایان بحران تاکید داشتند؛ چراکه می‌دانند ادامه چنین شرایطی برای کودکانی که در خطرناک‌ترین و آلوده‌ترین مشاغل در حال فعالیت یا زندگی هستند، می‌تواند ما را با فاجعه‌ای انسانی مواجه کند”.

در نامه انجمن کودکان ضمن اشاره به این که کروناویروس در افراد دارای مشکلات ریوی اثر کشنده‌تری دارد، خطاب به وزیر بهداشت آمده است: “توجه جناب‌عالی را به این امر جلب می‌کنیم که عمده این کودکان به دلیل مجاورت طولانی‌مدت با فضای آلوده مشکلات ریوی و ضعف شدید در سیستم ایمنی بدن دارند. از طرف دیگر، حتی ممکن است پس از مهار بحران، به دلیل عدم‌ غربالگری و انتقال به مکان مناسب، بهداشتی و ایمن، آسیب‌های بهداشتی جدی را متحمل شوند”.

انجمن حمایت از حقوق کودکان، به‌عنوان نهاد مدنی که خود را پاسدار حقوق کودکان می‌داند و حق حیات را به‌مثابه یکی از اساسی‌ترین حقوق کودکان می‌شناسد، در این نامه آورده است: “نهایت تلاش و توان خود را برای بهبود شرایط کودکان زباله‌گرد به کار خواهد گرفت؛ با این وجود، تغییر شرایط برای این کودکان نیازمند عزمی جدی و بین‌سازمانی است و قطعا سکوت یا نادیده گرفتن این امر به هر دلیل و مصلحتی نافی مسئولیت آن وزارتخانه به‌ عنوان متولی سلامت جامعه و سایر نهادهای ذی‌ربط نیست”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.