رسانه خبری پیامِ ایرانی

دختر نجیب الله در واکنش به سخنان اشرف غنی: جنگ افغانستان پروژه فیلم ۲۰ ساله نیست


مسکا نجیبحق نشر عکس
Muska Najibullah

Image caption

مسکا نجیب به اظهارات اشرف غنی پاسخ داده است

مسکا نجیب دختر، دکتر نجیب الله احمدزی، آخرین رئیس جمهوری چپگرای افغانستان در واکنش به سخنان محمد اشرف غنی، گفت “جنگ افغانستان فقط یک پروژه فیلم ۲۰ ساله نیست.”

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان عصر روز( پنجشنبه ۲۲ جوزا/ خرداد) در یک ویدئو کنفرانس با شورای اتلانتیک در پاسخ به سوالی در مورد احتمال ایجاد دولت موقت و کناره‌گیری او از قدرت گفت: “بزرگترین اشتباه دکتر نجیب‌الله در جریان مذاکرات با مجاهدین این بود که اعلام کرد استعفا می‌کند. ما این فیلم را یکبار دیدیم، نمی‌خواهیم تکرار آن را ببینیم.”

خانم مسکا در توییتر خود نوشت” به هرحال، هر فیلم یک پایان دارد. غرور یک نفس ناسالم نیاز به اصلاح دارد.” او افزوده که “فقط افغانها ملی گرایی و سیاست نجیب را درک می‌کنند، مطمئن نیستم که آیا شما یکی از آنها هستید.”

نجیب‌الله از ۱۹۸۶تا ۱۹۹۲ رئیس جمهوری حکومت چپگرای افغانستان بود که در همین جریان نیروهای شوروی افغانستان را ترک کردند و او مذاکرات را با گروه‌های مجاهدین آغاز کرد ولی این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسید.

گروه طالبان یک روز پس از تصرف کابل در ششم میزان/مهر ۱۳۷۵ نجیب‌الله احمدزی و برادرش، شاهپور احمدزی را در چهارراه آریانا در مرکز شهر کابل حلق آویز کردند.

چندی پیش حضور حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان بر سر مقبره دکتر نجیب الله واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. این اقدام حساسیت‌های زیادی را در میان رهبران مجاهدین، هواداران آنها و مخالفان دولت‌های چپی افغانستان برانگیخت.

دوازدهم خرداد خانواده نجیب الله در اعلامیه تازه‌ای که از سوی فتانه نجیب، همسر او منتشر شد، با “ارج گذاری” مردم و مقام‌ها برای گل گذاری بر قبر دکترنجیب گفت ” بهترین تجلیل و یادبود از خدمات وطن‌دوستانه و صادقانه دکتر نجیب‌الله این خواهد بود که قبل از اعمار آرامگاه او علل و انگیزه‌های قتل وی از مجاری مربوطه بررسی شده و حقایق مرگ او در حالی که در دفتر ملل متحد در کابل پناهنده سیاسی بود به آگاهی مردم افغانستان رسانده شود.”

با داغ شدن بحث مذاکره با طالبان، بحث‌های درباره ایجاد حکومت موقت و برگزاری انتخابات زود هنگام در این کشور توسط شماری از چهره‌های سیاسی مطرح شده است. آقای غنی در ویدئو کنفرانسی که داشت ایجاد حکومت موقت را رد کرد.

آقای غنی گفت هفته آینده مکان و زمان مذاکرات بین‌الافغانی اعلام می‌شود. او با وجودی که تاکید کرد که “اکنون حکومت دو سره‌ای وجود ندارد.” اما گفت که با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه به گونه مشترک و از نزدیک در روند صلح کار می‌کند.

در دوران حکومت وحدت ملی به دلیل وجود ریاست جمهوری و ریاست اجرایی، مردم افغانستان به دلیل وجود اختلاف‌ها میان ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار در انجام کارها از آن به عنوان حکومت دوسره یاد می‌کردند. بعد از اعلام نتایج انتخابات افغانستان نیز عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی هر دو همزمان مراسم تحلیف برگزار کردند و هر دو خود را رئیس جمهور اعلام کردند که بعد با امضای توافقنامه سیاسی میان دو نفر مشکل حل شد.

اکنون نگرانی زیادی از نادیده گرفته شدن حقوق زنان در روند مذاکره با طالبان و همچنین اقلیت‌ها در این کشور وجود دارد. آقای غنی درباره تضمین حقوق زنان و اقلیت‌ها در مذاکرات صلح با طالبان نیز گفت که “در نهایت این مردم افغانستان هستند که باید توافقنامه را مورد تایید قرار دهند.” او تاکید کرده که ” ما یک جامعه باز هستیم به ویژه در عصر فیسبوک”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.