رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شد


خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۱۹ خرداد، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان زاهدان اعدام شد. دو زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشتند. این زندانیان روز شنبه ۱۷ خرداد جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان زاهدان اعدام شدند.

هویت زندانی اعدام شده “عبدالرحمان شاهوزهی، از بند ۶ زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده است.

آقای شاهوزهی حدود ۳ سال قبل به اتهام “قتل” بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

دو زندانی نیز با اخذ مهلت یک ماهه از اولیای دم به بند بازگشتند. هویت یکی از این زندانیان به نام “عبدالحمید قنبرزهی از بند ۳ زندان زاهدان” و زندانی دیگر از بند ۶ این زندان توسط هرانا احراز شده است. این زندانیان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

از میان این افراد عبدالحمید قنبرزهی، فرزند ابراهیم، ۷ سال است که در زندان به سر می‌برد.

این زندانیان روز شنبه ۱۷ خرداد ۹۹ جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده بودند.

اعدام عبدالرحمان شاهوزهی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی نهادهای مربوطه اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.