رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | اجرای حکم اعدام یک زندانی در زندان مشهد


خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز سه شنبه ۲۰ خرداد، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مشهد اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه خراسان، روز سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مشهد اعدام شد.

در این گزارش آمده است، یازدهم مهر سال ۹۵، مرد ۵۱ ساله‌ای که برای ملاقات با زن ۲۸ ساله از تهران به مشهد آمد. او مرد ۳۳ ساله‌ای را که همسر «س» (زن ۲۸ ساله) بود در خیابان به قتل رساند و بازداشت شد. این متهم که نام اختصاری وی «حسن. الف» عنوان شده است، پس از بازداشت به پلیس آگاهی خراسان رضوی، منتقل شد.

متهم این پرونده در اولین جلسه بازپرسی گفت: “من در یک شرکت حمل و نقل هوایی در تهران کار می‌کنم و از طریق یک تماس تلفنی با زن ۲۸ ساله‌ای که ساکن مشهد بود آشنا شدم که این آشنایی مدتی بعد به روابط پنهانی انجامید. به همین منظور چند بار به مشهد سفر کردم و با زن جوان قرار ملاقات گذاشتم، اما از حدود ۲۰ روز قبل پیامک‌هایی از یک شماره تلفن ناشناس برایم ارسال می‌شد که محتویات آن نشان می‌داد زن جوان با همسرش اختلافات زیادی دارد. در همین اثنا نیز مبلغ ۳۰۰ هزار تومان پول به شماره حسابی که برایم ارسال کرده بود واریز کردم.”

وی افزود: “آخرین بار روز شنبه (روز حادثه) به مشهد آمدم تا آن زن را دوباره ملاقات کنم به همین خاطر سنگ ریزه‌ای به پنجره منزل او پرت کردم، ولی زن مذکور تکه کاغذی برایم انداخت که روی آن نوشته بود به خاطر این که مادرش در منزل آن هاست نمی‌تواند مرا ملاقات کند این بود که من منتظر ماندم تا او فرزندش را به مدرسه ببرد، ولی باز هم امکان ملاقات ما فراهم نشد. درحالی که در همان محل منتظر بودم ناگهان همسر او را دیدم که سوار بر موتورسیکلت بود، به طرف او رفتم و با تیغ موکت بری دو ضربه به گردنش زدم که پس از آن هم بازداشت شدم”.

بنابراین گزارش، با صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب، این پرونده در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت و متهم پای میز محاکمه ایستاد. قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، ارتکاب جرم توسط مرد ۵۱ ساله را محرز دانستند و او را در حالی با استناد به مواد قانونی به اعدام محکوم کردند که زن ۲۸ ساله نیز به تحمل حبس محکوم شد.

 با تایید حکم دادگاه در شعبه نهم دیوان عالی کشور، این پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و این متهم سپیده دم سه شنبه ۲۰ خرداد، در زندان مرکزی مشهد اعدام شد.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.