رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار دبیرکل ناتو در مورد تهدیدات احتمالی از سوی جمهوری خلق چین | جهان | DW


ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز شنبه ۲۴ خرداد (۱۳ ژوئن) در گفت‌وگو با نشریه آلمانی “ولت آم زونتاگ” کشورهای عضو پیمان ناتو را فراخواند که برای رویاروی با تهدیدات احتمالی چین دست به تدابیر لازم زده و و خود را مشترکا آماده سازند.

استولتنبرگ در اظهارات هشدار‌آمیز خود تصریح کرد، “چین سرمایه‌گذاری‌های کلانی در زمینه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های دوربرد انجام داده که از قابلیت دسترسی به اروپا برخوردارند”.

دبیرکل ناتو افزود: «یک نکته روشن است و آن اینکه چین به دروازه ورودی اروپا پیوسته نزدیک‌تر می‌شود».

او در این رابطه خاطرنشان ساخت که چین در قطب شمال، آفریقا و دریایه مدیترانه حضور دارد، در زیرساختارهای مهم و حساس اروپا سرمایه‌گذاری می‌کند و همچنین قدرتی ثابت در دنیای مجازی و فضای سایبری محسوب می‌شود.

به گفته استولتنبرگ ناتو باید به این تحولات واکنش نشان دهد، چرا که این روند “دگرگونی و تحولی بنیادین در توازن قدرت جهانی است”.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پرچم ناتو

پرچم ناتو

او در عین حال گفت: «اگر چه هیچ کشو عضو ناتو به‌طور مستقیم از سوی چین تهدید نمی‌شود، اما ما متوجه‌ی تحولاتی بسیار جدی هستیم که در آب‌های دریای جنوبی چین روی می‌دهد. چین می‌کوشد که هر روز بیش از پیش جلوی آزادی تردد کشتی‌ها در آبی‌های بین‌المللی را بگیرد».

دبیرکل ناتو چین را فراخواند تا به تعهدات و پایبندی خود به قواعد بین‌المللی در ارتباط با حمل نقل کشتی‌ها پایبند باشد. او در این رابطه تصریح کرد: «ما به تجارت آزاد، آزادی رفت‌وآمد کشتی‌ها در آب‌های بین‌المللی و لزوم رعایت قوانین همچنین در دریای جنوبی چین باور داریم».

استولتنبرگ در گفت‌وگو با نشریه “ولت آم زونتاگ” در عین حال تأکید کرد که علیرغم تنش‌های موجود، آب‌های دریای جنوبی چین منطقه‌ای علمیاتی برای ناتو نبوده و دلیلی برای اعزام نیرو به این منطقه وجود ندارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.