رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کمال حسن رمضان از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد


خبرگزاری هرانا – کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام صبح امروز شنبه ۲۴ خردادماه از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد. با توجه به محکومیت آقای حسن رمضان به اعدام، انتقال وی به نگرانی نزدیکان او دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۹، کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد.

با توجه به محکومیت آقای حسن رمضان به اعدام، انتقال وی به نگرانی نزدیکان او دامن می‌زند.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای حسن رمضان که نخواست نامش فاش شود، در این خصوص به هرانا گفت: “صبح امروز ساعت ۱۰ صبح کمال حسن رمضان را از بند سیاسی زندان ارومیه به بهانه بدرقه دادگاه خارج کردند. اما آنها به بهانه‌های متفاوت برای اجرای حکم زندانی را از بند خارج می‌کنند. حکم اعدام کمال حسن رمضان در سال ۱۳۹۰ و به صورت غیابی برای کشته شدن یک عضو سپاه صادر شد. آقای حسن رمضان سال ۹۳ بازداشت شده و تا سال ۹۵ خبری از حکم اعدام نبود. این حکم تنها به دلیل یک تشابه اسمی است. کمال حسن رمضان در زمان وقوع قتل یک نوجوان ۱۷ ساله ساکن کردستان سوریه بود و اصلا در خاک ایران نبوده است”.

این نخستین بار نیست که کمال حسن رمضان از زندان به مکان نامعلومی منتقل می‌شود. در آخرین مورد وی در تاریخ ۱۶ فروردین امسال به همراه ابراهیم عیسی پور، احمد تموئی و علی احمد سلیمان به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده و در تاریخ ۲۰ اردیبهشت به زندان ارومیه بازگردانده شد.

آقای حسن رمضان پیش از آن نیز چند بار طی سال گذشته به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل و پس از مدتی به زندان بازگردانده شده بود. این زندانی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفند ۹۷ به همراه سه زندانی سیاسی دیگر جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شد. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شد.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه نیز پیشتر در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شده بود و چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت. بعدها ماموران امنیتی وی را به شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل کرده و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام» به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی چندین بار برای همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفت و روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

آقای حسن رمضان با وجود صدور حکم، مجددا در سال ۱۳۹۵ در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد. این حکم مدتی بعد توسط دیوان عالی کشور تایید و قطعی شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.