رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را احضار کرد 


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

وزارت خارجه ایران سفیر افغانستان را به دلیل آنچه «پاره‌ای توضیحات» خواند به این وزارتخانه احضار کرد.

طی روزهای اخیر فعالان مدنی و جوانان افغان در هلمند افغانستان در اعتراض به قتل هموطنانشان در ایران، پرچم این کشور را آتش زدند و تجمعات اعتراضی نیز روبروی کنسولگری و سفارت ایران در افغانستان برگزار شد. امروز وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدامات سفیر افغانستان در تهران را احضار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه ۱۳ ژوئن ۲۰۲۰، سفیر افغانستان در تهران صبح امروز برای آنچه «پاره‌ای توضیحات» توسط اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران خوانده شده، به این وزارتخانه احضار شد.

این وزارتخانه، معترضان افغان را «عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان» هستند، خواند و ادعا کرد: «به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران داشته و یا به صورت قاچاقی و غیرقانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند».

در ادامه، اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که در جریان این دیدار مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران «مراتب نگرانی» از تاثیر اقدامات معترضان بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.

گفتنی است، هفته گذشته در شهر لشکرگاه هلمند افغانستان، تجمع اعتراضی به دلیل آنچه «آتش زدن خودروی حامل مهاجران افغان در ایران» خوانده شده، برگزار شد و طی آن پرچم ایران به آتش کشیده شد.

پیش از آن، رسانه‌های ایران با انتشار ویدیویی از آتش گرفتن خودروی حامل شماری از مهاجران افغان در شهر یزد خبر داده بودند. در اثر این حادثه، سه تن کشته و هشت تن دیگر مصدوم شدند.

مصدومان این حادثه شلیک پلیس ایران به خودرو را عامل آتش گرفتن آن اعلام کردند اما ایران با رد این موضوع اعلام کرد که خودروی مذکور پس از آن دچار حادثه شد که از یک ایست بازرسی پلیس متواری شده و به ادعای آنان این خودرو بدون توجه به تیر هوایی پلیس با تایر پنچر هشت کیلومتر به مسیر خود ادامه داده که در نتیجه بر اثر داغ شدن رینگ‌ها آتش گرفته است.

گفتنی است، اواخر ماه آوریل نیز انتشار گزارش‌هایی درباره بدرفتاری مرزبانان ایرانی با مهاجران افغان که غرق شدن تعدادی از آنها را در پی داشت، بازتاب وسیعی داشت و با اعتراض و واکنش‌های کاربران افغان همراه بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.