رسانه خبری پیامِ ایرانی

دولت ایران مردم ما را می‌کشد و با بی‌شرمی سفیر ما را احضار می‌کند


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

مریم سما عضو مجلس نمایندگان افغانستان شنبه ۱۳ ژوئن در توییتی به احظار سفیر افغانستان در تهران توسط وزارت امور خارجه ایران واکنش شدید نشان داد.

سما نوشت: «‏مردم ما را غرق کردند و سوختاندند، حال وزارت خارجه ایران بیشرمانه سفیر ما را به خاطر اعتراض مردم مان به این جنایت و کشتار احضار کرده است. این است رفتار کشور همسایه و مسلمان. دیده درایی به این می گویند. شرم است به وزارت خارجه ما که در این مورد اعتراض نکند. ما این جنایات را فراموش نمی‌کنیم، وزارت خارجه پاسخگو باش».

در همین حال، براساس منابع خبری، شماری از افغان‌های مقیم اروپا امروز شنبه در شهرهای پاریس، فرانکفورت و برلین علیه برخوردهای نیروهای ایرانی با پناهجویان افغان اعتراض کردند.

اما وزارت خارجه ایران شنبه ۱۳ ژوئن سفیر افغانستان در تهران را به دلیل آنچه «پاره‌ای توضیحات» خواند به این وزارتخانه احضار کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، وزارت خارجه ایران، معترضان افغان را «عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی که دارای سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران و حسن همجواری میان دو کشور ایران و افغانستان» هستند، خواند و ادعا کرد: «به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیرقانونی به ایران داشته و یا به صورت قاچاقی و غیرقانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت‌آمیز و تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران و سایر نمایندگی‌های کشورمان در افغانستان شده بودند».

اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که در جریان این دیدار مدیر کل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران «مراتب نگرانی» از تاثیر اقدامات معترضان بر روابط همسایگی دو کشور را ابراز کرد.

گفتنی است، در روزهای اخیر شماری از شهروندان افغانستان در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، جلال‌آباد، فراه و لشکرگاه هلمند این کشور علیه برخورد دولت ایران با مهاجرین افغان تجمع اعتراضی برپا کردند و در برخی شهرها عکس‌های خمینی، خامنه‌ای، حسن روحانی و هم‌چنان پرچم رژیم ایران به آتش کشیدند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.