رسانه خبری پیامِ ایرانی

چند اشتباه در یک توییت رییس دفتر حسن روحانی۵۹ دقیقه

فرامرز داور

«محمود واعظی»، رییس دفتر «حسن روحانی» رییس‌جمهور اسلامی ایران در توییتر خود از آمریکا بابت تحریم قضات دادگاه کیفری بین‌المللی انتقاد کرده اما نام این دادگاه را به‌اشتباه ذکر کرده است.

واعظی در توییتر خود به فارسی خطاب به رییس‌جمهور آمریکا نوشته «آقای ترامپ! ارعاب قضات و کارکنان دیوان بین‌المللی لاهه با توسل به شیوه غیراخلاقی تحریم، نشانگر روحیه ضد عدالت و ضد حقوق‌بشری تیم کاخ سفید است. ناکارآمدی این تحریم‌ها سال‌هاست که با پایمردی ملت ایران به اثبات رسیده است.»

نام جایی که «دونالد ترامپ» دستور به تحریم قضات آن داده و واعظی در توییتر خود قصد انتقاد از آن را داشته «دادگاه کیفری بین‌المللی» است که ایران همانند آمریکا ۲۰ سال است که از پیوستن رسمی به آن خودداری می‌کند.

درصورتی‌که دولت‌ها به عضویت این دادگاه دربیایند یا شورای امنیت سازمان ملل متحد موضوعی را به آن ارجاع دهد، دادگاه موضوع فرد یا افراد را از حیث کیفری و جنایی بررسی و در صورت لزوم محاکمه می‌کند. جنایت علیه بشریت، جنایت نسل‌کشی، جنایت تجاوز نظامی و جنایت جنگی، موضوعاتی است که دادگاه کیفری بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به آن را دارد اما ایران و آمریکا هر دو از پیوستن به این دادگاه خودداری کرده‌اند.

البته دلیل دو کشور مختلف است. ایالات‌متحده که گروه‌های بزرگی از نظامیانش در خارج از آمریکا و در پایگاه‌هایی که دیگر کشورها در اختیارش گذاشتند، حضور دارد و همچنین به‌طور مرتب در جنگ و عملیات نظامی برون‌مرزی حضور دارد، با هدف جلوگیری از تحت تعقیب قرار گرفتن آن‌ها به دادگاه نپیوسته است.

جمهوری اسلامی ایران هم که کارنامه‌ای ضعیف در رعایت حقوق‌بشر دارد و برخی از آنچه از نظر بین‌المللی جنایت محسوب می‌شود را به‌صورت رسمی اجرا می‌کند، از بیم تعقیب ماموران امنیتی و قضایی‌اش صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی را نمی‌پذیرد.

دادگاه کیفری بین‌المللی به‌تازگی تحقیقی را درباره احتمال وقوع جنایت جنگی در افغانستان توسط نیروهای آمریکا آغاز کرده است. افغانستان عضو دادگاه است و به همین دلیل از آنچه در کشورش به وقوع پیوسته می‌تواند در برابر اتباع کشوری مثل آمریکا که حتی عضو دادگاه نیست، شکایت کند. دونالد ترامپ که تمایلات افراطی ملی‌گرایانه دارد، دستور داده قضات و کارکنان دادگاه که در تحقیقات مربوط به‌احتمال ارتکاب جنایت از سوی نظامیان آمریکا در افغانستان مشارکت کنند تحت تحریم قرار بگیرند تا به این شیوه جلوی ادامه رسیدگی گرفته شود.

حالا محمود واعظی رییس دفتر رییس‌جمهور می‌گوید «ناکارآمدی این تحریم‌ها سال‌هاست که با پایمردی ملت ایران به اثبات رسیده است» درحالی‌که بین تحریم قضات و کارکنان دادگاه کیفری بین‌المللی که از ورود به آمریکا منع می‌شوند با تحریم‌های متنوعی که علیه کشور ۸۵ میلیون نفری ایران اعمال شده تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد.

در روزی که واعظی از «ناکارآمدی تحریم‌های آمریکا با پایمردی ملت» ایران در توییترش نوشته، «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس‌جمهور ایران خبر داده که تحریم‌ها درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری ایران از صادرات نفت را به ۸ میلیارد رسانده است. به‌بیان‌دیگر، تحریم‌های ایالات‌متحده ۹۲ درصد از درآمدهای نفتی ایران را که جمهوری اسلامی ایران کاملا متکی به آن است کاهش داده است.

هزینه قطع درآمد نفتی ایران را کارکنان دولت و پیمانکاران و طرف‌های قرارداد با دولت به‌طور مستقیم پرداخت می‌کنند و به دلیل قطع بودجه عمرانی و توقف توسعه، همه شهروندان ایرانی به‌طور غیرمستقیم از آن متضرر می‌شوند.

دولت ترامپ بارها اعلام کرده که حاضر است بدون پیش‌شرط وارد مذاکره با ایران شود و تحریم‌ها را رفع کند اما آیت‌الله «علی خامنه‌ای» با آن مخالفت می‌کند. حتی اگر در ادامه شرط آمریکا برای لغو تحریم‌ها تعطیلی فعالیت‌های برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد، وظیفه هر حکمران خیرخواهی این است که با پذیرش آن راه سد شده رفاه و آرامش مردم ایران را باز کند. کاری که جمهوری اسلامی ایران ظاهرا ناتوان از آن شده است.

محمود واعظی بدون در نظر گرفتن این واقعیات در توییتی که هم نام دادگاه در آن غلط ذکر شده و هم نظرات ابراز شده در آن از نظر محتوایی اشتباه است، موضوع را به زبان فارسی خطاب به رییس‌جمهور آمریکا می‌گوید. توییتی که نوشتن و ننوشتنش فرقی باهم ندارد اما میزان درک، تسلط و دانش یکی از بلندپایه‌ترین مقام‌های دولت جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.