رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا در ایران: مرگ ۲۹۱ تن و احتمال نیاز به بیمارستان‌های صحرایی | ایران | DW


ویروس کرونا تا کنون بر پایه‌ی آمار رسمی و به گفته‌ی کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، (تا ظهر سه شنبه/ نوزدهم اسفند) در ایران ۲۹۱ تن قربانی گرفته و در ۳۱ استان کشور در مجموع ۸۰۴۲ را آلوده کرده است.

در حالی که رسانه‌ها و مقامات رسمی در ایران پیوسته آمار به روز مبتلایان و مرگ و میر در اثر این ویروس را اطلاع‌رسانی می‌کنند اما همچنان بسیاری از شهروندان و همچنین منتقدان حکومت از عدم اعتماد به آمار رسمی سخن می‌گویند. از دلایل منتقدان که می‌گویند، شمار مبتلایان و قربانیان بیش از آمار رسمی است، می‌توان به شمار معدود آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا و امکانات لازم برای این تشخیص این بیماری اشاره کرد.

در حالی که بازار رقابت میان گزارش‌های آماری رسانه‌های رسمی با حدس، گمان و یقین‌ها در شبکه‌های اجتماعی داغ است، حتی گاهی در سخنان مقامات و نمایندگان مجلس کشور هم آمار متناقضی را می‌توان دید: موضوعی که آرامش روانی را آن هم در شرایطی که اعتماد به رسانه‌های رسمی در ایران چندان رضایت‌بخش نیست، از بسیاری از شهروندان در ایران گرفته است.

“آرامش روانی جامعه خط قرمز دستگاه قضایی”

رئیس کل دادگستری قم می‌گوید، آرامش روانی جامعه خط قرمز دستگاه قضایی است، هر گونه آمار باید از طریق مبادی رسمی باشد و در انتشار هر گونه خبر، مصاحبه و گزارشی که نشر اکاذیب باشد و منجر به مخدوش شدن آرامش مردم باشد به صورت قانونی برخورد می‌شود.

در همین راستا، او از بازداشت پرستاری که در فضای مجازی “آمار‌های کاذب از تعداد فوتی‌های کرونا در قم” منتشر کرده بود، یا “یکی از طلاب که در روز‌های گذشته کلیپی از غسالخانه بهشت معصومه قم” منتشر کرده بود خبر داده است. جرم این افراد به گفته‌ی این مقام مسئول، “تشویش اذهان عمومی” است.

به گفته کارشناسان انتشار “خبر کذب” در شرایطی که بخش بزرگی از شهروندان، تصوری از ابعاد و ادامه بحران کرونا ندارند، اقدامی است غیرمسئولانه که البته اهمیت پرداختن به علل بازتاب گسترده چنین خبرهایی و زمینه‌هایی که شرایط توجه به چنین خبرهایی را مهیا کرده‌اند، را دو چندان می‌کند.

 اما این کارشناسان تاکید می‌کنند که برخوردهای قضایی با اطلاعات به فرض نادرست، در شرایطی که اعتماد به آمارهای رسمی کم و ترس از دامنه‌ی شیوع کرونا زیاد و ابعاد این همه‌گیری و وضعیت روزها و هفته‌های آینده مبهم است، می‌تواند، آرامش روانی را به مردم بازگرداند؟

در سایت‌های رسمی گزارش‌های زیادی در مورد وضعیت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این روزها منتشر شده است که نشانی از آرامش روزهای آینده در آنها نیست.

“ظرفیت بیمارستان‌ها در استان یزد در حال تکمیل است”

محمدعلی طالبی، استاندار یزد در ارتباط اینستاگرامی خود با خبرنگاران شب گذشته، با اشاره به رشد مراجعات مردم گفت، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پیش‌بینی شده برای بستری بیماران کرونا در این استان در حال تکمیل است. او با توجه به رشد آمار مبتلایان، از ضرورت بیمارستان‌های صحرایی در یزد و برخی شهرستان‌ها سخن گفت.

این مقام مسئول در ارتباط با جدی گرفتن توصیه‌ها و هشدارها توسط مردم گفت: «متأسفانه شواهد میدانی حاکی از عدم توجه کافی مردم به ضرورت در خانه ماندن به عنوان بهترین راه پیش‌گیری از این بیماری است.»

Iran Corona in Snandaj

سنندج اسفندماه ۱۳۹۸: در حالی که هشدارها برای در خانه ماندن و تردد غیرضروری جدی است، مردم اما در بسیاری شهرها این توصیه‌ها را جدی نگرفته‌اند

بیش از ۱۰۰۰ نفر مبتلا در کاشان و آران و بیدگل

آمار ابتلا به کرونا در استان اصفهان ۶۱۸ مورد (تا ظهر ۱۹ اسفند) اعلام شده است. در شهرستان‌های کاشان و آران‌ و بیدگل که با جمعیت نزدیک به نیم میلیون نفر در این استان و در فاصله تقریبا ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده‌اند، تاکنون طبق آمار رسمی بیش از ۱۰۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده و ۸۸ تن فوت کرده‌اند.

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

علی‌اکبر مرتضایی فرماندار ویژه کاشان دوشنبه‌شب (۱۸ اسفند) در برنامه زنده شبکه اصفهان در سخنانی در مورد وضعیت این بخش از کشور از “بهبودی حدود نیمی از مبتلایان از ابتدا تا کنون”، خبر داد اما همزمان تأکید کرد که “به علت شیوع بیماری، افراد دیگری جایگزین می‌شود.” این مقام مسئول از مردم خواست که در خانه بمانند و تنها برای تهیه اقلام ضروری از خانه خارج شوند.

علت اعلام وضعیت قرمز در نیشابور چیست؟

 تقریبا ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از کاشان به سوی شمال شرق ایران، در نیشابور تا روز ۱۹ اسفند، شمار مراجعان به بیمارستان‌ها ۳۵۵ نفر اعلام شده که به گفته‌ی مسئولان، ۶۵ درصد از آنها بهبود و ترخیص یافته‌اند.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور دلیل اعلام وضعیت قرمز در شهرستان نیشابور را این‌گونه شرح داده است:«چون نیشابور جزء اولین شهرستان‌هایی بود که این ویروس در منطقه مشاهده شد.»

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید

قامتی در گفت‌وگو با ایسنا، منشا این بیماری در نیشابور را “سفر هر ساله کاروان‌هایی به مناطق مختلف زیارتی از جمله قم” دانسته است. به گفته‌ی او “امسال نیز در دی‌ماه و بهمن‌ماه تعدادی از کاروان‌ها برای زیارت به قم رفته بودند و شیوع بیماری در مناطقی مشاهده شده، که کاروان‌ها به آنجا بازگشته‌اند.”

قامتی می‌گوید، کانون‌های آلوده به ویروس کرونا به طور کامل شناسایی و روی نقشه پیاده‌سازی و تعدادی از مبتلایان قرنطینه خانگی شد‌ه‌اند. 

فرماندار شهرستان نیشابور در مورد امکانات درمانی می‌گوید: «اگر مکان‌های موجود پاسخگو نباشند، بیمارستان صحرایی در کنار سایر بیمارستان‌ها می‌تواند کمک کند و اگر هم جمعیت بیش از حد انتظار باشد، مجتمع‌های ورزشی پیش‌بینی شده است.»

او تأکید کرده است: «فعلا ضرورتی به بیمارستان صحرایی نداریم.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.