رسانه خبری پیامِ ایرانی

دفاع ترامپ از فشردن گردن مظنونان ″در موارد استثنایی″ | جهان | DWمرگ جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی در پی عملیات خشونت‌آمیز پلیس سفیدپوست واکنش‌های فراوانی در کشورهای زیادی برانگیخت.

فرمانداران در ایالات متحده آمریکا دست به اقدامات مختلفی زده‌اند و دامنه بحث پیرامون شیوه‌های برخورد پلیس با مظنونان، به‌ویژه شهروندان سیاهپوست، هر روز گسترش می‌یابد.

دونالد ترامپ هم هر از گاهی در این زمینه موضع تازه‌ای اتخاذ می‌کند. او پیشتر در حمایت بی چون و چرا از نیروهای دولتی برای برقراری نظم و امنیت، به استفاده از خشونت بیشتر از جانب پلیس و ارتش تهدید کرده بود.

رئیس جمهور آمریکا اکنون گفته است که با فشردن گردن مظنونان از جانب ماموران پلیس در “موارد استثنایی” موافق است. ترامپ در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس نیوز  تصریح کرد، در مبارزه تن به تن یک مامور پلیس با یک فرد مظنون این امکان وجود دارد که مامور از این شیوه استفاده کند.

رئیس جمهور آمریکا به صراحت گفت که با این شیوه موافق نیست.

او درعین حال تاکید کرد که مامور نمی‌تواند و نباید فرد مظنون را رها کند.

واکنش به فرمانداران و شهرداران

این موضع‌گیری ترامپ واکنش به اصلاح قوانین دو ایالت برای برخورد با ماموران پلیس است. پس از آنکه شهردار مینیاپولیس اعلام کرد که حرکت فشردن گردن مظنونان را برای ماموران پلیس ممنوع می‌کند، فرمانداران ایالت‌های کالیفرنیا و نیویورک هم تمایل خود را به ممنوعیت این شیوه دستگیری ابراز کردند.

اندرو کوومو، فرماندار نیویورک روز جمعه، ۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن – به وقت محلی) بسته‌ای قانونی را امضا کرد که بر اساس آن ماموران انتظامی‌ای که با فشردن گردن افراد مظنون را مجروح کنند یا باعث مرگشان شوند، به مجازات زندان تا ۱۵ سال محکوم خواهند شد.

علاوه بر این، دسترسی وکیلان به پرونده مامورانی که اقدام به دستگیری خشونت‌آمیز مظنونان می‌کنند، آسانتر خواهد شد.

حزب دموکرات آمریکا در واکنش به کشته‌شدن جورج فلوید رشته‌ای اصلاحات قانونی برای جلوگیری از خشونت پلیس در نظر گرفته است.

به گفته کارشناسان سیاسی، این گونه اقدامات با مخالفت حزب جمهوریخواه مواجه می‌شوند و به احتمال زیاد تصویب نخواهند شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.