رسانه خبری پیامِ ایرانی

تلاش گروه‌های نیابتی ایران برای منحرف کردن اعتراض‌های مردمی در لبنان و عراق 


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

همزمان با تظاهرات ضدحکومتی در چند شهر سوریه اعتراضات گسترده‌ای نیز در لبنان و عراق دوباره از سر گرفته شده است.

این در حالیست که معترضان در لبنان خواستار خلع سلاح حزب‌الله هستند که با حمایت نظام ایران در سال‌های نخست دهه هشتاد میلادی تشکیل شد. شعارهای آنها علیه حسن نصرالله رهبر این گروه تحت الحمایه ایران هواداران او را خشمگین کرده و این خشم در قالب حمله به گردهمائی‌های مردمی در شهرهای مختلف لبنان و تلاش برای رنگ فرقه ای دادن به آن صورت می گیرد تا از هر گونه کانونی شدن خواسته مربوط به خلع سلاح حزب الله به صورت خواسته ای ملی، جلوگیری کنند.

گزارش‌ها از بیروت حاکیست در دو هفته گذشته نیروهای حزب‌الله و امل بارها با معترضان درگیر شده و به سمت آنها گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌اند کع به باور تخلیل گران أمور لبنان، قطعا به دستور و اشراف رهبران این دو گروه و بخصوص حسن نصرالله انجام شده است.

هواداران حزب‌الله به صورت گروهی در نقاط مختلف بیروت تجمع کنند تا اعتراضات مسالمت‌آمیز را به خشونت بکشانند تا بتوانند با خیال راحت به ضرب و جرح و سرکوب معترضان بپردازند. نیروهای امنیتی و دولتی لبنان تلاش می‌کنند از درگیری میان دو طرف جلوگیری کنند با این حال حزب‌اللهی‌‌ها هم مسلح‌اند و هم تجهیزات مختلف برای آسیب رساندن به مردم دارند.

شرایط به شدت وخیم اقتصادی در لبنان

اعتراضات لبنان حدود چهار پنج ماه پیش با شیوع کُرونا متوقف شد اما بار دیگر از سر گرفته شده و دولت این کشور برای کنترل اوضاع نشست اضطراری برگزار کرده است. کرونا اقتصاد لبنان را نیز مانند دیگر کشورهای جهان تحت تاثیر قرار داده و بر شدت اعتراضات افزوده است. معترضان خیابان‌ها و جاده‌ها را می‌بندند. خوراک و مواد غذایی و مورد نیاز مرتب گران می‌شود و مردم توان خرید ندارند.

بر اساس گزارش‌ها، ۶ میلیون نفر از شهروندان لبنان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و یک سوم نیروی کار جزو بیکاران هستند. دولت لبنان در حال مذاکره با صندوق بین‌المللی پول است تا وام اضطراری از این نهاد جهانی دریافت کند
از سوی دیگر اعمال تحریم‌های آمریکا علیه نظام ایران نیز سبب کاهش کمک‌های رژیم ایران به حزب الله شده أست.بر اساس طرح پیشنهادی کنگره آمریکا که جمهوریخواهان ارائه داده‌اند کمک‌های آمریکا به لبنان باید قطع شود زیرا نیروهای حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی در دولت این کشور پست و مقام دارند.

در عراق که نفوذ نظام ولایت فقیه و شمار گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت آن بیشتر است، اوضاع نیز پیچیده‌تر و درگیری‌‌ها گسترده‌‌تر به نظر می‌رسد. از یک سو معترضان علیه دخالت‌‌های رژیم ایران و سپاه پاسداران شعار می‌‌دهند و از سوی دیگر شبه‌نظامیان وفادار به نظام ایران بر شدت خرابکاری‌ها می‌افزایند. حملات راکتی به سفارت آمریکا در بغداد و پرتاب راکت و نارنجک به پایگاه‌‌های آمریکا در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کرده است.

در اعتراضات عراق مردم به صراحت علیه نظام ایران شعار داده و عکس‌های خامنه‌ای و خمینی را آتش می‌زنند. تعداد بیشتری از دفاتر و نمایندگی‌های احزاب مورد حمایت رژیم ایران در عراق در حال تعطیل شدن هستند.

از سوی دیگر دولت عراق و نمایندگان آمریکا بر سر خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از این کشور در حال مذاکره‌اند.

به گزارش پایگاه خبری «نشنال»، به دستور مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید این کشور، «کمیته حقیقت‌یاب» برای تحقیق مستقل درباره صدها کشته و زخمی در جریان اعتراضات دو سال اخیر در عراق تشکیل شده است.

یحیی رسول سخنگوی رسمی نیروهای مسلح عراق در توییتی نوشته که باید تحقیق شود چه کسانی به نیروهای امنیتی عراق حمله می‌کردند و مردم معترض را کشته‌اند.

برخی نمایندگان پارلمان عراق وابسته به نظام ایران، معترضان را عامل آمریکا معرفی کرده و بعضی احزاب را متهم می‌کنند که از غربی‌ها کمک می‌گیرند. عدی عواد نماینده پارلمان از فراکسیون «صادقون» واشینگتن را متهم به ایجاد هرج و مرج در عراق کرده و گفته «برخی گروه‌ها از سفارت آمریکا پول می‌گیرند».

همزمان با آغاز نخست‌وزیری الکاظمی، دولت عراق همکاری‌های خود با رژیم ایران را به شدت کاهش داده است.

ایرج مسجدی سفیر نظام ایران در بغداد روز جمعه ۱۲ ژوئن در توییتی نوشت: «‏وزیران محترم خارجه و بهداشت عراق وعده همکاری همه‌جانبه دادند، باز شدن تدریجی مرزها هفته‌ای دو روز برای مبادلات تجاری، مجوز ورود کارکنان ایرانی باهماهنگی با بهداشت عراق و اجرایی کردن توافقات راهبردی روسای دو کشور را بررسی کردیم».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.