رسانه خبری پیامِ ایرانی

سفر رهبر چین به ووهان و اعلام فائق آمدن بر بیماری کرونا | جهان | DW


شی‌ جین‌ پینگ، رئیس جمهوری چین از جمله رهبرانی است که حضوری پررنگ در رسانه‌های این کشور دارد. این در حالی است که از زمان شیوع بیماری کرونا در چین، شی جین‌ پینگ کمتر در مجامع عمومی و رسانه‌ها حضور یافته بود. اکنون با سفر از پیش اعلام نشده خود به ووهان، مرکز شیوع بیماری کرونا در استان هوبئی، شی بر آن بوده تا خبر بازگشت مجدد خود به رسانه‌ها را با پیام موفقیت دولتش در مقابله با بیماری کرونا همراه سازد.

رهبر حزب کمونیست چین در جریان سفر خود به ووهان از بیمارستا‌ن‌های این شهر دیدن کرد و با بیماران، مسئولان امور پزشکی و درمانی و همچنین خویشاوندان نیروهای انتظامی و ارتش در این شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیام سفر شی جین‌ پینگ به ووهان، پیامی روشن است. او بر آن است تا با سفر خود نشان دهد که سیاست مقابله با شیوع بیماری کرونا موفق بوده و دولت چین موفق به کنترل و مهار این بیماری شده است.

از اواخر ماه ژانویه تا کنون، ایالت هوبئی با ۵۶ میلیون نفر در حالت قرنطینه قرار داشته است. اکنون گفته می‌شود که از محدودیت‌های رفت و آمد در این ایالت کاسته شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری شین‌هوآ منتشر شده است، افراد سالم در این ایالت می‌توانند در خود ایالت رفت و آمد داشته باشند. برای این منظور اپلیکیشن خاصی تهیه شده که با کمک آن تردد در این ایالت می‌تواند با ریسک و خطر کمتری توام باشد.

موفقیت در مقابله با کرونا

سازمان بهداشت جهانی نیز با انتشار گزارشی موفقیت دولت چین در مقابله با بیماری کرونا را تایید می‌کند. در گزارشی که این سازمان منتشر کرده است، آمده است که ۷۰ درصد همه مبتلایان به بیماری کرونا در چین درمان شده‌اند.

خبرگزاری شین‌هوا نیز در گزارش خود نوشته است که بسیاری از بیمارستان‌های موقت در ایالت هوبئی و در کلان‌شهر ووهان تعطیل شده‌اند. از تعطیلی ۱۶ بیمارستان موقت سخن می‌رود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مقامات دولت چین، در این کشور بیش از ۸۰ هزار مورد ابتلا به بیماری کرونا ثبت شده است. اکنون گفته می‌شود که ۵۸ هزار نفر از مبتلایان به این بیماری سلامتی خود را بازیافته و بیمارستان‌ها را ترک کرده‌اند.

بیمارستان‌ موقت در ووهان. گفته می‌شود بسیاری از این بیمارستان برچیده شده‌اند

بیمارستان‌ موقت در ووهان. گفته می‌شود بسیاری از این بیمارستان برچیده شده‌اند

تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری کرونا در چین نیز به نازل‌ترین سطح خود رسیده است. خبرگزاری‌ها در گزارش‌هایی که از شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کرونا در چین منتشر کرده‌اند، این موضوع را تایید کرده‌اند.

گفته می‌شود که در سراسر چین روز دوشنبه نهم مارس ۲۲ نفر در اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باخته‌اند و شمار مبتلایان جدید به این بیماری به ۴۰ نفر رسیده است.

تقویت موقعیت شی جین‌پینگ

سفر شی جین‌ پینگ به ووهان از سوی خبرگزاری‌های داخلی چین به عنوان موفقیت او در مبارزه با این بیماری تفسیر شده است. در این رسانه‌ها از رهبر حزب کمونیست چین به عنوان قهرمان مبارزه با شیوع بیماری کرونا یاد می‌شود.

این در حالی است که در سایت وابسته به هفته‌نامه آلمانی “اشترن” درباره باور عمومی به نقش موفق شی جین پینگ در مهار این بیماری ابراز تردید شده است.

پس از شیوع بیماری کرونا در چین، دولت و حزب کمونیست این کشور بر روال همیشگی، اقدام به اخراج و مجازات برخی از مسئولان رده پایین حزبی و دولت ایالتی هوبئی نمودند. پس از آن، رسانه‌ها از شی جین‌ پینگ به عنوان ناجی مردم در ارتباط با مبارزه علیه شیوع این بیماری یاد کردند.

“اشترن” در ادامه گزارش خود به سفر سون چون‌لان، معاون نخست‌وزیر چین به ووهان اشاره کرده است. او نیز در این سفر بر آن بود تا درباره موفقیت دولت در مقابله با بیماری کرونا سخنرانی کند. این در حالی است که ساکنان شهر آمار ارائه شده از سوی او را جعلی اعلام کرده بودند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.