رسانه خبری پیامِ ایرانی

هواپیمای حامل ۱۲۶ مزدور خارجی از ترکیه به لیبی رسید


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

آنکارا همچنان به ارسال تسلیحات و اعزام مزدوران خارجی برای حمایت از شبه‌نظامیان الوفاق در نبرد علیه ارتش ملی لیبی ادامه می‌دهد در تازه‌ترین مورد منابع لیبی جمعه ۱۲ژوئن ۲۰۲۰ به «العربیه» و«الحدث» گفتند که یک هواپیمای ترکیه‌ای وابسته به هواپیمایی «الاجنحه» لیبی (Libyan Wings) حامل ۱۲۶ تن از مزدوران خارجی از مبدأ ترکیه در لیبی به زمین نشسته است.

تشکیلات الوفاق به رهبری فایز السراج پنج‌شنبه اعلام کرد که «ترکیه از گشودن پلی هوایی با لیبی خبر داد».

الوفاق پنج‌شنبه نیز اعلام کرد که «۴ هواپیمای نظامی ترکیه از نوع C-130 حامل کمک‌های لجستیک در مصراته فرود آمده‌اند».

الوفاق همچنین افزود که «۱۳ هواپیمای ترکیه (پنج‌شنبه) وارد حریم‌ هوایی لیبی شده‌‌اند».

این در حالی است که بنا به اطلاعات رسیده به «العربیه» و «الحدث» ۳ هواپیمای باربری نظامی از مبدأ ترکیه به مقصد لیبی پرواز کرده که دو تا از آنها از فرودگاهی در استانبول و یکی دیگر از فرودگاه شهر قونیه به پرواز درآمده‌ بودند.

افزون بر این روز پنج‌شنبه اعلام شده بود کشتی باربری CIRKIC ترکیه که به ترتیب از بندر‌های استانبول و حیدر پاشا این کشور به سوی لیبی به حرکت درآمده بود به بنادر غرب لیبی نزدیک شده بدون این‌که ناوچه یونانی وابسته به عملیات ایرینی( European Union Naval Force Mediterranean Operation IRINI) که ماموریت اجرای قطعنامه سازمان ملل برای منع ارسال سلاح به لیبی را انجام می‌دهد، بتواند این کشتی ترکیه را توقیف یا تفتیش کند.

این پس از آن اعلام شد که وب‌سایت ایتالیایی «فلایت رادار» پیش از این از نزدیک شدن ۳ هواپیمای باربری نظامی و کشتی حامل تسلیحات ترکیه به غرب لیبی خبر داده بود.

ادامه ارسال سلاح و اعزام مزدوران خارجی

شایان ذکر است که ترکیه همچنان به اعزام مزدوران سوری تحت‌الحمایه آنکارا به طرابلس پایتخت لیبی ادامه می‌دهد.

دیدبان حقوق بشر سوریه بارها اعلام کرده بود که ترکیه علاوه بر اعزام مزدوران سوری به طرابلس همچنان و علی‌رغم قطعنامه‌ها و فراخوان‌های بین‌المللی در ممنوعیت واردات سلاح به لیبی، به پشتیبانی تسلیحاتی و ارسال سلاح به شبه‌نظامیان دولت الوفاق که علیه ارتش ملی لیبی می‌جنگند، ادامه می‌دهد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد تلاش‌ می‌کند دولت الوفاق و ارتش ملی لیبی را به ازسرگیری گفتگوها و مذاکرات برای رسیدن به راه حلی سیاسی در این کشور تشویق می‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.