رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران: هزار کامیون حامل بار در مرز دوغارون منتظر است؛ افغانستان: مشکلی از طرف ما نیست


ایران گفت که هزار کامییون حامل بار منتظر ورود به افغانستان است و کابل گفته که مشکلی از طرف آنان نیستحق نشر عکس
IRNA

Image caption

ایران :هزار کامییون حامل بار منتظر ورود به افغانستان است،کابل گفته که مشکلی از طرف آنان نیست

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در ایران گفته که “به خاطر کُندی خدمات‌رسانی و ضعف مدیریت در پایانه دوغارون در مرز ایران و افغانستان، افزون بر هزار دستگاه کامیون حامل بار در این گذرگاه متوقف مانده‌اند.”

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) احمد زمانیان یزدی، در نشست اعضای هیأت نمایندگان این اتاق گزارش داده که “چالش‌های مرز دوغارون به رغم انتقادات فراوان بخش خصوصی همچنان به قوت خود باقی است.”

این در حالیست که جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، در غرب افغانستان و هم مرز با ایران به بی‌بی‌سی گفت که مشکل در طرف افغانستان وجود ندارد و ریاست حمل و نقل زمینی این کشور دیروز (شنبه ۲۴ جوزا/خرداد) ۵۰۰ کامیون را براساس تفاهم و تقاضای دو طرف معرفی کرده که انتقالات صورت گیرد.

او افزود وقتی پایانه مرزی دو طرف تقاضا می‌کند، ترانسپورت زمینی افغانستان بدون خیچ محدودیتی وسایل باربری را به طرف ایرانی معرفی کرده که بارگیری و انتقالات صورت گیرد.

اما احمد زمانیان یزدی از سرعت کُند پذیرش کامیونها شکایت کرده و گفته که “مبلغ کرایه‌ها نیز تا ۶۰ درصد افزایش یافته است که این شرایط بخش تجارت و ترانزیت را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.”

گمرک “دوغارون” در شهرستان تایباد در شرق ایران واقع است و در کنار آن گمرک “اسلام قلعه” افغانستان قرار دارد. این دو از گذرگاه‌های مهم مرزی میان افغانستان و ایران محسوب می‌شود که روزانه صدا مسافر و خودرو از این مسیر تا قبل از شیوع کرونا تردد می‌کردند و بعد از شیوع کرونا نیز انتقال اموال از این میسر ادامه یافته است.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

مرز اسلام قلعه مهمترین گذرگاه مرزی میان ایران و افغانستان است

با توجه به اینکه دوغارون و اسلام قلعه از مهمترین گذرگاه‌های مرزی میان افغانستان و ایران محسوب می‌شود اما تاکنون تجهیزات مدرن و مورد ضرورت از طرف دو کشور در این دو گمرک مرزی کار گرفته نشده است.

بازرگانان دو کشور از نبود امکانات در دو طرف شاکی هستند. آنان از مشکلات زیرساختی مثل نبود توقفگاه، باسکول و بخش‌های دیگر در اسلام قلعه شکایت دارند.

ایرنا افزود که بیشترین حجم کار گمرک دوغارون ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده و کالاهای تجار افغان، پاکستانی، گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرکات بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا برای ادامه حرکت به سوی مقصد در کشورهای شرقی ایران به دوغارون ترانزیت می‌شود.

غلامعلی رخصت عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز گفته که “با توجه به وضعیت ارز، فرصتی طلایی برای صادرکنندگان فراهم آمده و قدرت چانه‌زنی بیشتری در کشورهای همسایه داریم و اگر بانک مرکزی ایران به طور متعادل موضوع را بررسی کند، در توسعه صادرات نقش بسزایی خواهد داشت.”

او افزوده که “اگر برخی مزیت‌ها و امتیازات برای بخش صادرات محقق شود، می‌توان در بخشی از بازار هدف، کالاهای ایرانی را حتی بهتر از چین و ترکیه به فروش رساند.”

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.