رسانه خبری پیامِ ایرانی

دستگیری ″واسطه ونزوئلا″ در مسیر عزیمت به ایران | ایران | DWمقامات مجمع‌الجزایر دماغه سبز، بازرگان کلمبیایی نزدیک به حکومت ونزوئلا را هنگام توقف برای سوخت‌گیری هواپیمایش بازداشت کرده‌اند. این دستگیری بر اساس اعلان قرمز پلیس اینترپل و شکایت دادگستری آمریکا از الکس ساب مورگان صورت گرفته است. ایالات متحده به اتهام پولشویی، تاسیس شرکت‌های صوری در کشورهای مختلف و ایجاد شبکه‌ای تحت عنوان “کمک غذایی” و  اختلاس ۳۵۰ میلیون دلار، علیه او اعلام جرم کرده است.

ساب هم‌چنین مظنون است به همدستی با کاراکاس برای تحویل ۹ تن طلا به ارزش ۵۰۰میلیون دلار به ایران؛ طلاهایی که به ازای نفت مبادله شده‌اند. وکیل او اما با رد همه اتهام‌ها گفته است که موکلش صرفا یک “فعال بازار مبادلات غذایی” است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

طبق اعلام وزارت خارجه ونزوئلا ساب در حین یک سفر کاری برای تهیه غذا و داروها و تجهیزات مورد نیاز کاراکاس برای مقابله با کرونا، حین توقف در دماغه سبز دستگیر شده است. دربیانیه ونزوئلا آمده است: «این اقدام بخشی از تبهکاری و تهاجم آمریکا علیه مردم ونزوئلاست».

خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، ساب قبلا نیز با وزیر نفت ونزوئلا برای تقویت مناسبات کاراکاس با ترکیه همکاری داشته است. به گزارش بلومبرگ، این همکاری از جمله شامل انتقال دست‌ کم ۹۰۰ میلیون دلار طلا از ترکیه بود. مقامات واشنگتن همان زمان بیم داشتند که بخشی از این طلاها برای دور زدن تحریم‌ها راهی ایران شوند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایران و ونزوئلا هر دو  تحت تحریم‌های آمریکا هستند و به شدت با افت تولید و صادرات نفت مواجه‌اند.

آمریکا و چند کشور دیگر، ریاست جمهوری نیکلاس مادورو را به دلیل شائبه “تقلب در انتخابات ۲۰۱۸” به رسمیت نمی‌شناسند. ونزوئلا با کمبود شدید مواد غذایی و مایجتاج عمومی روبروست و هم‌زمان با ناآرامی‌های سیاسی و آسیب‌های شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

مادورو در واکنش به حمایت‌های جمهوری اسلامی و اقدام اخیر ایران در انتقال سوخت به ونزوئلا گفته است: «برای تشکر شخصا به تهران خواهد رفت».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.