رسانه خبری پیامِ ایرانی

چرا آتش زدن پرچم آمریکا جرم نیست؟


US flag flying at half-mastحق نشر عکس
Getty Images

دیوان عالی آمریکا که بالاترین مرجع قضایی در این کشور است ۳۰ سال پیش طی حکمی جرم تلقی کردن آتش زدن پرچم آمریکا را در تضاد با قانون اساسی این کشور خواند چرا که از نظر این دیوان، آتش زدن پرچم نوعی ابراز عقیده از سوی معترضان است و مطابق متمم اول قانون اساسی که مدافع آزادی بیان است نمی‌توان آن را غیرقانونی دانست.

از طرف دیگر، در آیین‌نامه و دستورالعملی که برای امحای پرچم آمریکا تدوین شده، یکی از محترمانه‌ترین راه‌های پایان دادن به عمر پرچم‌های کهنه آمریکا آتش‌زدن آنهاست.

روز ۱۴ ژوئن ر در آمریکا “روز پرچم” در این کشور است.

آداب پرچم در آمریکا چیست؟

نخستین تلاش برای تدوین آداب و آیین نگه‌داری و حفظ منزلت پرچم آمریکا به دهه ۱۹۲۰ میلادی باز می‌گردد. در سال ۱۹۲۳ کنفرانسی در همین باره در واشنگتن دی سی، پایتخت، برگزار شد. بیش از ۶۰ گروه‌های مختلف چون تفنگ‌داران دریایی، کهنه‌سربازان و حتی کوکلاکس‌کلان‌ها در این همایش شرکت کردند. این گروه‌ها که هر کدام برای خودشان آیین و آدابی برای احترام به پرچم وضع کرده بودند در پایتخت دور هم جمع آمدند تا درباره تهیه و تدوین دستورالعمل واحد مواجهه با پرچم رایزنی کنند. هر چند ماحصل این کنفرانس حدود ۲۰ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۴۲ رسما به قانون تبدیل شد.

مارک لیپسون، روزنامه‌نگار و تاریخ‌دان آمریکایی می‌گوید: “البته تصویب آداب پرچم به یک قانون رسمی به معنای این نیست که مثلا اگر شما از آنها تخطی کردید پلیس در خانه شما را خواهد زد. در حقیقت، پلیسی برای اجرای آداب و قوانین پرچم وجود ندارد و این مقررات بیشتر با هدف محترم شمردن پرچم کارآیی دارد”.

این آداب و قوانین حاوی مشخصات پرچم، چگونگی از بین بردن محترمانه آن و جزییات معیارهایی است که برای نیمه افراشته کردن پرچم در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای لیپسون، بسیاری تصور می‌کنند رسم تا کردن پرچم یکی از اصلی‌ترین آیین‌های مربوط به پرچم آمریکاست، در حالی که چنین چیزی در مقررات مصوب ۱۹۴۲ وجود ندارد. در این مراسم که معمولا در هنگام خاکسپاری سربازان و درجه‌داران آمریکایی کشته شده در میدان جنگ صورت می‌گیرد، در گورستان نظامی آرلینگتون، چند سرباز با حرکت‌های دست و بدن و با به چپ و راست چرخیدن در نهایت یک پرچم آمریکا را به شکل مثلثی که ستاره‌ها و بخش آبی پرچم روی آن مشهود است تا می‌کنند و تحویل بازماندگان نظامی کشته شده می‌دهند.

ببینید:

Image caption

پرجم فعلی آمریکا هفت خط قرمز، شش خط سفید و ۵۰ ستاره در مستطیل آبی فوقانی سمت چپ خود دارد که در ۹ ردیف کنار هم قرار داده شده‌اند

چند بند مهم قانون پرچم آمریکا اینها هستند:

 • پرچم آمریکا برای هیچ شخص یا چیزی پایین آورده نمی‌شود مگر تنها به علامت پاسخ دادن به سلام رسمی یک کشتی خارجی. بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که این رسم از اتفاقی است که در جریان المپیک سال ۱۹۰۸ روی داد. در جریان آن مسابقات، رالف رز، پرچم‌دار کاروان المپیک آمریکا از فرود آوردن پرچم ( که یکی از پروتکل‌های مسابقات بود) در برابر ادوارد هفتم، پادشاه بریتانیا سر باز زد و بعد آن هم مارتین شرایدن، هم‌بازی رالف رز گفت: “این پرچم برابر هیچ پادشاهی روی کره زمین سر فرود نخواهد آورد.”
 • هنگامی که پرچم آمریکا فرسوده می‌شود و دیگر نمی‌توان از آن به عنوان سمبل ایالات متحده استفاده کرد، باید آن را با یک پرچم نو طی مراسمی با شأن و وقار جابجا کرد. انجمن کهنه سربازان جنگ‌های خارجی آمریکا، لژیون سربازان آمریکایی، انجمن پیشاهنگی پسران آمریکا و چند انجمن دیگر معمولا مراسم ویژه خود را برای امحاء کردن پرچم‌های کهنه از طریق آتش زدن آنها دارند. انجمن پیشاهنگی پسران و دختران آیین‌های خاص خودش را هم دارد. برای مثال، آنهاهر خط و هر ستاره پرچم را به طور انفرادی از بدنه پرچم جدا می‌کنند و به نوعی مراحل دوخت پرچم را یک به یک به عقب باز می‌گردانند.
 • هیچ بخشی از پرچم نباید در البسه ورزشی یا تن‌پوش‌ها به کار گرفته شود هر چند نصب پرچم به عنوان برچسب الحاقی به یونیفورم سربازان، ماموران پلیس، آتش‌نشانان و ورزشکاران ملی بلامانع است.
 • پرچم هیچ وقت نباید به عنوان بقچه یا وسیله‌ای برای نگهداشتن و حمل اشیاء مورد استفاده قرار گیرد.
 • پرچم هیچ گاه نباید چیزی که پایین‌تر از آن قرار دارد را لمس کند.
 • پرچم نباید هیچ گاه به عنوان البسه، رو تختی یا پرده استفاده شود. پرچم باید همیشه آزاد باشد و نباید برای تزیین آن را جمع یا چین داد.
 • پرچم همیشه باید آزاد و رها باشد. هر چند در یک مورد برای این کار استثناء قایل شدند و آن هنگامی بود که فضانوردان قصد نصب پرچم آمریکا روی کره ماه را داشتند و برای نمایان شدن کامل پرچم در شرایطی که هوا و باد جریان ندارد، ناچار شدند با نصب میله‌ای آن را به صورت یک مستصیل همیشه باز نگه دارند.
 • پرچم نباید هیچ گاه به صورت افقی یا مسطح حمل شود.
 • پرچم آمریکا را نباید هیچ گاه سر و ته کرد مگر در مواقع اضطراری و برای علامت دادن خطر.
 • هرگاه پرچم قرار باشد که روی دیواری نصب شود، همیشه باید بخش یونیون (آبی ستاره‌دار) آن سمت چپ قرار گیرد.
 • از پرچم آمریکا نمی‌توان برای تبلیغات استفاده کرد. پرچم را نباید در اقلامی که یک بار مصرف یا موقتی هستند چاپ کرد؛ مثلا دستمال کاغذی، پشتی روی مبل یا هرچیزی که مصرف کوتاه مدت دارد. اقلام تبلیغاتی هم نباید به میله‌ای که پرچم از آن آویزان است آویخته شوند.

با این حال، به گفته مارک لیپسون، تاریخ‌دان و نویسنده کتابی درباره تاریخ پرچم آمریکا، مقررات پرچم در آمریکا بیشتر جنبه هنجاری و فرهنگی دارند.

تاکنون کسی را در آمریکا به علت پوشیدن بیکینی با پرچم آمریکا بازداشت نکرده‌اند. در حقیقت، انتشار پرچم آمریکا روی همه چیز، به نوعی جنبه وطن پرستانه هم پیدا کرده است. هر چند همچنان مناقشه بزرگی درباره این موضوع وجود دارد.

حق نشر عکس
Wikipedia

Image caption

پرچم آمریکا در ۲۵۰ سال گذشته بارها تغییر کرده، از جمله افزوده شدن به تعداد ستاره‌های آن که نمادی از ایالات آمریکا هستند

مشخصات پرچم آمریکا چیست؟

در روز چهاردهم ژوئن سال ۱۷۷۷، “کنگره قاره‌ای” که متشکل از رهبران ۱۳ مستعمره بریتانیا در آمریکا بود، لایحه پرچم را تصویب کرد و در آن مشخصات این پرچم را تعیین کرد.

اعضای این کنگره تعیین کردند که پرچم به نشانه ۱۳ مستعمره (ایالت) باید ۱۳ خط داشته باشد – یکی در میان قرمز و سفید که خط های بالا و پایین حتما باید قرمز باشد. در بخش آبی آن هم ۱۳ ستاره باید وجود می‌داشت که نشان از تشکیل ایالات متحده متشکل از این ۱۳ سرزمین است.

در سال ۱۹۴۹، هری ترومن، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، رسما روز چهاردهم ژوئن را روز ملی پرچم آمریکا مقرر کرد.

مشخصات و قوانین مربوط به پرچم آمریکا از سال ۱۷۷۷ تا ۱۹۶۰ بارها تغییر کرده و مفصل‌تر شده است. در طول این سال‌ها، کنگره درباره اندازه و مشخصات پرچم بارها تصمیم‌گیری کرده است. از جمله افزدون به ستاره‌های آن که با پیوستن هر ایالت جدید به جمع ایالات متحده، ستاره‌ای به آن الصاق می‌شود. به همین علت این پرچم اکنون ۵۰ ستاره دارد و برای مثال، اگر در آینده فرضا پورتوریکو به عنوان یک ایالت جدید آمریکا شناخته شود، یک ستاره جدید به جمع ۵۰ ستاره فعلی اضافه خواهد شد.

پرچم فعلی آمریکا ۱۳ خط دارد؛ هفت قرمز و شش سفید. رنگ های این پرچم (آبی، سفید و قرمز) هرکدام حاوی پیامی هستند؛ قرمز نشانه سرسختی و شجاعت، آبی نشانه هوشیاری، استقامت و عدالت، و سفید به نشانه پاکی و بی‌گناهی.

چرا مردم آمریکا پرچم جلوی خانه‌هایشان آویزان می‌کنند؟

برای کسانی که تازه وارد آمریکا شده‌اند یکی از نخستین نشانه‌های بصری بارز، دیدن پرچم آمریکا در مقابل خانه‌های مسکونی است.

آن اوایل وقتی برای تهیه گزارش با همکاران به شهرهای مختلف آمریکا می‌رفتیم، به شوخی با اشاره به پرچم نصب شده روبروی خانه‌های مسکونی می‌گفتم: “خب! هنوز داخل خاک آمریکا هستیم”.

مارک لیپسون، تاریخدان و نویسنده کتاب “پرچم؛ یک بیوگرافی آمریکایی” در گفتگو با برنامه “مبانی مدنی” (Civic ۱۰۱) شبکه ان‌پی‌آر، سرآغاز همگانی شدن نصب پرچم را به رویدادی در سال ۱۸۶۱ مرتبط می‌‎داند.

“تا پیش از آن، اهتزاز پرچم بیشتر یک فعل دولتی بود که اکثرا در ارتش و به ویژه نیروی دریایی به کار گرفته می‌شد. همان طور که می‌دانید آیین‌ها و رسوم یک شبه در تاریخ متولد یا محو نمی‌شوند. اما در باره این رسم به خصوص (یعنی اهتزاز پرچم مقابل منازل مسکونی) همه چیز یک شبه اتفاق افتاد. در سال ۱۸۶۱ وقتی پرچم از فراز قلعه سامتر در کارولینای جنوبی پایین کشیده شد و عملا جنگ‌های داخلی آمریکا آغاز شد، فردا صبح یک دفعه پرچم در همه جای ایالات متحده بالا رفت. مدارس، مغازه‌ها، مقابل منازل شخصی و جاهایی که پیش از آن سنت اهتزاز پرچم هرگز وجود نداشت”.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

پرچم آمریکا باید به طور ۲۴ ساعته در بالای کاخ‌سفید افراشته بماند

دانستنیهای جالب درباره پرچم آمریکا

تنها چند نقطه در جهان وجود دارد که پرچم آمریکا به طور ۲۴ ساعته به اهتزار درآمده است. برخی از این اماکن بنابر قانون و برخی بنا به فرمان اجرایی رییس‌جمهوری، پرچم را همیشه افراشته نگه می‌دارند.

 • قلعه مک‌هنری در بالتیمور که بنای یادبود ملی و به لحاظ اهمیت آن در جریان جنگ استقلال آمریکا با بریتانیا یک مکان مقدس تاریخی محسوب می‌شود
 • خانه پرچم که اکنون به موزه پرچم هم شهرت دارد و خانه ماری یانگ پیکرگیل بوده است؛ کسی که پرچم به اهتزار درآمده در بالای قلعه مک‌هنری را دوخته بود. این قلعه نماد جنگ استقلال ایالات متحده علیه بریتانیا است.
 • بنای یادبود تفنگ‌داران دریایی در شهر آرلینگتون ویرجینیا
 • در گرین کامن شهر لکسینگتن ماساچوست؛ نقطه‌ای که با نخستین شلیک، انقلاب آمریکا علیه مستعمره بودن بریتانیا کلید خورد
 • در کاخ‌سفید، دفتر و محل اقامت رئیس‌جمهوری، واشنگتن
 • در تمامی مبادی ورودی مرزهای آمریکا
 • و در زمین‌های طاق یادبود ملی در پارک ملی شهر ولی فورج ایالت پنسیلوانیا

بر سر این که قانون پرچم آمریکا نیمه افراشته شدن آن را برای چه کسانی و در چه مواقعی مجاز دانسته، بحث و اختلاف‌نظر وجود دارد. به طور کلی، پرچم تنها برای مرگ رئیس‌جمهوری به مدت ۶۰ روز و برای مرگ معاون رئیس‌جمهوری ۳۰ روز نیمه افراشته خواهد شد.

اما تعداد موارد دیگری که پرچم‌ها به احترام مرگ کسی نیمه افراشته شده‌اند هم کم نیست. نمونه بارز اخیر آن، مرگ سناتور مک‌کین.

حق نشر عکس
AFP

Image caption

پرچم آمریکا در کنگره به احترام مرگ سناتور مک کین چند روز نیمه افراشته ماند

با وجود این، اگر شما برای فوت عضو خانواده یا همسایه‌تان هم پرچم مقابل خانه خودتان را نیمه افراشته کنید، به کسی بر نخواهد خورد.

از طرابلس تا کره ماه

در خارج از خاک آمریکا، مهمترین نقاطی که پرچم ایالات متحده برافراشته شده عبارتند از:

 • کره ماه، در ژوئیه ۱۹۶۹ که نیل آرمسترانگ آن را روی کره ماه نصب کرد
 • در قطب شمال، در سال ۱۹۰۹ رابرت پی‌یری، پرچمی که زنش دوخته بود را در قطب شمال نصب کرد. او یک پرچم دیگر را هم تکه تکه برید و در مسیر رسیدن به قطب شمال در نقاط مختلفی قرار داد. این نخستین بار بود که به کسی افتخار تکه تکه کردن پرچم آمریکا داده می‌شد
 • روی قله اورست، در ۱۹۶۳، بری بیشاپ پرچم آمریکا را روی بام جهان نصب کرد
 • اما نخستین بار که پرچم آمریکا در خارج از این کشور و بر فراز یک قلعه خارجی نصب شد به سال ۱۸۰۵ باز می‌گردد که پرچم آمریکا بالای قلعه‌ای در طرابلس، لیبی، نصب شدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.