رسانه خبری پیامِ ایرانی

محمدعلی کشاورز بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون درگذشت


Share

محمدعلی کشاورز بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۹۰ سالگی درگذشت. او بازیگر چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی ماندگار در ایران بود.

محمدعلی کشاورز در سن نود سالگی درگذشت.

کشاورز از جمله بازیگران باسابقه ایران بود که در چندین فیلم پر بیننده و ماندگار سینمایی و سریال‌های تلویزیونی ایفای نقش کرده بود.

او در مجموعه‌های تلویزیونی پس از انقلاب ۱۳۵۷ از جمله سربداران، سلطان و شبان، دایی جان ناپلئون، پدرسالار و هزار دستان بازی کرد. شعبان استخوانی در هزار دستان و خوابگرد اعظم در افسانه سلطان شبان و اسدالله در پدرسالار از جمله نقش‌های ماندگار او در تلویزیون به شمار می‌آیند.

کشاورز که از سال ۱۳۴۷ در تلویزیون ملی وقت کارش را آغاز کرده بود، در بیش از ۵۰ سریال تلویزیونی و تله‌تئاتر بازی کرد. در کارنامه او بازیگری در ۴۷ فیلم سینمای در دوران پیش و پس از انقلاب ۱۳۵۷ به چشم می‌خورد.

محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و جمشید مشایخی در تصویری از سریال هزاردستان

محمدعلی کشاورز در سال ۱۳۶۸ برای بازی در فیلم مادر ساخته علی حاتمی، برنده جایزه بهترین بازیگر مرد سینمای ایران شد. رگبار (ساخته بهرام بیضایی)، آقای هالو (داریوش مهرجویی)، خشت و آیینه (ابراهیم گلستان)، صادق کرده (ناصر تقوایی) از جمله فیلم‌هایی هستند که کشاورز پیش از انقلاب در آن‌ها نقش ایفا کرده است.

او پس از انقلاب ۵۷ نیز به بازیگری ادامه داد و در دل‌شدگان، جعفرخان از فرنگ برگشته، مادر، کمال‌الملک، کمیته مجازات و تهران روزگار نو به کارگردانی علی حاتمی، زیر درختان زیتون (عباس کیارستمی) و ناصرالدین شاه آکتور سینما (محسن مخملباف) بازی کرد. آخرین کار سینمایی کشاورز نیز بازی در فیلم «فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی بود که زندگی روح‌الله خمینی را روایت می‌کند.

او زاده فروردین ۱۳۰۹ در اصفهان بود و از سال ۱۳۳۹ با بازی در یک تئاتر به کارگردانی علی نصریان به دنیای بازیگری وارد شد. کشاورز در سال ۱۳۹۱ نشان درجه یک فرهنگ و هنر ایران را از رئیس جمهوری وقت ایران دریافت کرد.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.